Honda Polska - Samochody  Honda Polska - Motocykle
Twój koszyk jest pusty

Utworzono: piątek, 10, czerwiec 2016 09:55

Honda Miimo – inteligentny robot koszący działa samodzielnie dzięki zaawansowanemu technicznie systemowi przesyłu sygnałów pomiędzy minikomputerem i czujnikom zainstalowanym w Honda Miimo a przewodem granicznym.

Przewód graniczny, znajdujący się standardowo w pakiecie wraz z robotem koszącym, powinien określać teren przeznaczony do koszenia czyli obszar, w ramach którego Honda Miimo może swobodnie się poruszać – robot zatrzyma się po przekroczeniu tej granicy.


Przewód, optymalnie napięty na całej długości, powinien otaczać trawnik, każdy element architektury zieleni jak drzewo czy rabata kwiatowa, dom, altana, itp. Przewód oczywiście można przenieść, jeśli chcemy zmienić kształt trawnika, zmienić podział na strefy. Jedna baza dokująca – tam gdzie Honda Miimo odpoczywa i zbiera siły – obsługuje aż 5 stref koszenia. Ale co to wszystko oznacza? Poniższe obrazki pokazują kilka przykładów ogrodów z ułożonym przewodem granicznym.

Honda Miimo – instalacja przewodu i zaprogramowanie koszenia

Przed i podczas układania przewodu warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, które ułatwiają pielęgnację trawnika, pracę robota i określenie stref koszenia:

 1. Cienki kabel w kolorze zielonym może być zainstalowany na trawie i przymocowany specjalnymi palikami lub ułożony pod warstwą ziemi na głębokości do 10 cm, maksymalnie do 20 cm. Ważne, by był dobrze napięty na całej długości.
 2. Wokół drzew i krzewów należy ułożyć przewód w odpowiedniej odległości, uwzględniając np. korzenie powierzchniowe.
 3. Odległość od krawędzi obszaru pracy Honda Miimo może być różna na poszczególnych odcinkach:
  • 10-20 cm – to bezpieczna odległość w przypadku krawędzi trawnika bez podwyższonych obiektów, np. ścieżek, ale jest zbyt mała w przypadku elewacji domów czy ogrodzeń,
  • 30-40 cm – taka odległość jest bezpieczna w przypadku miękkich krawędzi trawnika, np. krzewów i żywopłotów,
  • 50 cm – jest to odpowiednia odległość ułożenia przewodu wzdłuż/wokół krawędzi twardych jak elewacje budynku, ogrodzenia.
 4. W przypadku podobnego ułożenia przewodu, można utrzymać odległość 0-1 cm, ale bez nakładania kabli na siebie. Przy tej opcji, Honda Miimo zatrzyma się i zawróci i zmieni kierunek.
 5. Honda Miimo funkcjonuje na pochyłości terenu poniżej 10° (17%) i posiada unikalną cechę zachowania linii prostej jazdy i koszenia w poprzek stoku. Warto jednak pamiętać, by nie instalować przewodu na pochyłości terenu przekraczającej 10° (17%).

 Honda Miimo – instalacja przewodu i zaprogramowanie koszenia


Ustawienie stacji dokującej

Stacja dokująca to bardzo istotny element systemu funkcjonowania robota koszącego. To dom - baza,  w której Honda Miimo ładuje baterie i z której wyrusza do pracy. Dlatego powinna być tak ustawiona, by umożliwiać robotowi łatwy dostęp do największej powierzchni trawnika. Baza powinna być ustawiona na przewodzie, zaś kabel musi być ułożony w linii prostej, o długości 250 cm po obydwu stronach bazy. Od strony frontowej bazy należy zachować odpowiednią wolną przestrzeń, by robot mógł swobodnie w niej dokować i wyruszać do koszenia.Na zakończenie instalacji przewodu warto pamiętać o ustawieniu ścieżki powrotu robota do bazy tak, by była ona najkrótsza i optymalnie dostosowana do typu ogrodu.

Więcej szczegółowych wskazówek dotyczących instalacji przewodu granicznego i stacji dokującej znajdziecie w interaktywnym samouczku Ja zawsze w takich przypadkach wolę sprawdzić, by wyobrazić sobie plan ułożenia kabla i podziału trawnika na strefy. Instalację, fizycznie, wykona autoryzowany diler, u którego kupuje się Honda Miimo – jest to standardowa usługa wliczona w cenę robota.


Programowanie Honda Miimo

„Programowanie” brzmi poważnie, ale jest to po prostu zaplanowanie pracy – konfiguracja stref koszenia, wskazanie dnia i godziny pracy. Do tego celu służy bardzo przejrzysty panel operacyjny – część minikomputera sterującego Honda Miimo. Tak naprawdę planowanie pracy Honda Miimo nie różni się od wpisywania planu zajęć w kalendarzu telefonu komórkowego.

Strefy – w przypadku ogrodu o nieregularnych kształtach, o zróżnicowanej aranżacji roślinnej i z elementami małej architektury warto rozważyć podział trawnika na kilka stref.

  

Dzięki temu trawa będzie koszona systematycznie w każdej z nich, a trawa będzie pielęgnowana jednolicie.

W „Menu” można wybrać opcję konfiguracji szybkiej – umożliwiającej określenie 2 stref lub opcję konfiguracji użytkownika, w której możemy podzielić ogród aż na 5 stref koszenia.Harmonogram - Honda Miimo wykona zlecenie koszenia według planu. Wystarczy, na panelu operacyjnym, ustawić dzień, godzinę od/do i do terminu przypisać strefę. Należy zatem:

 • wybrać zegar na panelu i zaznaczyć dzień koszenia,
 • ustawić czas rozpoczęcia i zakończenia pracy,
 • komunikat „Aktywowano” potwierdzi ustawienie.

Dzięki harmonogramowi można wygodnie zaplanować  koszenia poszczególnych stref i dostosować je do stopnia nasłonecznia danej części trawnika o konkretnej porze dnia tak, by na przykład nie kosić trawy podczas silnego promieniowania słońca. Jednym słowem, dzięki inteligencji Honda Miimo i my odzyskujemy czas, kiedyś przeznaczony na koszenie, i trawa będzie zadowolona z doskonałej opieki.

Określanie stref i harmonogramu można przećwiczyć w interaktywnym samouczku Honda Miimo – to bardzo wygodna forma nauczenia się szybkiej obsługi robota.

I o nic więcej nie musimy się martwić. Honda Miimo, po zakończeniu pracy lub gdy poczuje, że baterie są na wyczerpaniu, sam wróci do bazy, by następnie na nowo rozpocząć koszenie….

Poradnik dom i ogród

Styczeń 2020

Grudzień 2019

Listopad 2019

Październik 2019

Wrzesień 2019

Sierpień 2019

Lipiec 2019

Czerwiec 2019

Maj 2019

Kwiecień 2019

Marzec 2019

Luty 2019

Styczeń 2019

Grudzień 2018

Listopad 2018

Październik 2018

Wrzesień 2018

Sierpień 2018

Lipiec 2018

Czerwiec 2018

Maj 2018

Kwiecień 2018

Marzec 2018

Maj 2016

Kwiecień 2016

Luty 2018

Styczeń 2018

Grudzień 2017

Listopad 2017

Październik 2017

Wrzesień 2017

Sierpień 2017

Lipiec 2017

Marzec 2016

Luty 2016

Czerwiec 2017

Maj 2017

Kwiecień 2017

Grudzień 2016

Listopad 2016

Październik 2016

Wrzesień 2016

Sierpień 2016

Lipiec 2016

Czerwiec 2016