Honda Polska - Samochody  Honda Polska - Motocykle
Twój koszyk jest pusty

Koszenie trawy to z pozoru rzecz prosta – wystarczy włączyć swoją maszynę do koszenia i zacząć działać. Ale czy takie podejście wystarczy? I jak wygląda Twój trawnik po pierwszych paru koszeniach? Jest soczyście zielony czy może pożółkł w paru miejscach, pojawiły się tzw. łyse plamy? Jedną z przyczyn może być właśnie nieprawidłowa technika koszenia – na przykład zbyt agresywne koszenie: zbyt nisko podłoża, skoszenie wysoko wyrośniętej trawy za jednym razem i na dodatek bardzo krótko, tępe noże kosiarki.

Trawnik, by cieszył oko i sprawiał przyjemność podczas odpoczynku, potrzebuje przynajmniej trochę miłości – traktowania go z szacunkiem i nieco cierpliwości. Czemu służy koszenie? Koszenie zapobiega zakwitaniu źdźbeł trawy i wpływa na rozkrzewienie, zagęszczenie i odmłodzenie darni.

Doprowadzenie do wykwitu trawy skutkuje „łysinami”, gdyż wykwitnięte źdźbła zamierają.
Doprowadzenie do wykwitu trawy jest tez niebezpieczne dla alergików - pyłek traw jest najpowszechniejszą przyczyną pyłkowicy na całym świecie.

Jeśli chcemy, by nasz trawnik wyglądał jak gęsty dywan powinniśmy kosić trawę bardzo systematycznie - podczas całego sezonu zalecane jest koszenie przynajmniej raz w tygodniu.

Należy kosić trawę na odpowiedniej wysokości - nie więcej niż 1/3 wysokości trawy, by z jednej strony nie osłabiać roślin, a z drugiej – nie dopuszczać do jej zbyt wysokiego wzrostu. Najlepiej jest utrzymywać ją na wysokości 5-6 cm.

Jeśli pozwoliliśmy trawie wyrosnąć wysoko, nawet powyżej 20 cm – to powinniśmy ją „doprowadzić do porządku” etapami: kosić po parę centymetrów, a nie za jednym podejściem.

Nie należy kosić trawy zbyt nisko ziemi – to powoduje usunięcie czynnej zielonej części roślin, trawa słabnie, staje się podatna na działanie czynników chorobotwórczych i wolniej odrasta.

Fatalnym dla trawy jest także koszenie tępymi nożami. Tę wątpliwą przyjemność można porównać z goleniem tępą żyletką. Stan noży kosiarki i ich ostrość powinna być sprawdzana przed każdym koszeniem i trzeba mieć świadomość, że tępe noże szarpią i niszczą trawę uszkadzając wiązki przewodzące (nerwy), wskutek czego trawa traci wodę i jest bardziej podatna na choroby.

Technika koszenia

Nowoczesne maszyny do koszenia łączą potrzeby trawy i wygodę użytkownika maszyny. Ponieważ dla trawy korzystniej jest kosić ją często i niedużo, nawet po jednym centymetrze, niż rzadko i bardzo krótko, idealnym rozwiązaniem jest robot koszący. Dlaczego? Honda Miimo nie tylko sam kosi trawniki, ale przede wszystkim kosi ją nieustannie, nawet po milimetrze. Dzięki temu trawa jest stale utrzymywana na tej samej wysokości i nie ma szansy na kwitnienie, natomiast stale się rozkrzewia i gęstnieje. Honda Miimo jest też wyposażony w unikalne noże – ostre jak brzytwa i wykonane z ciągliwej stali sprężynowej, dzięki czemu noże zachowują elastyczność i nie pękają w przypadku natrafienia nawet na bardzo twardą przeszkodę.


W tym kontekście warto też wybrać kosiarkę z regulacją wysokości koszenia. Precyzyjne cięcie trawy zapewniają kosiarki Honda z serii HRX i HRG wyposażone także w systemy MicroCut – podwójne noże i Versamow – system mulczowania zmiennego.Na przykład HRX 476 C1 VYE o szerokości roboczej 43 cm, posiada 7-stopniową regulację wysokości koszenia w zakresie 25 – 79 mm. Rekomendowana jest do koszenia trawników rekreacyjnych i z aranżacją roślinną, do koszenia wąskich pasów trawy pomiędzy rabatami a także dzięki zastosowaniu sprzęgła noża - trawników z wieloma ścieżkami żwirowymi.

Jest to nowoczesna i niezawodna maszyna do wieloletniego użytkowania, stosowana również do mulczowania, sprawnego zbierania i mielenia liści a także, opcjonalnie, do aeracji podłoża. Jej wyjątkowo wygodnym dla użytkownika atrybutem jest napęd - Select Drive umożliwiający płynne dostosowywanie prędkości jazdy maszyny w zakresie 0 – 6,4 km/h w zależności od wysokości i gęstości trawy, indywidualnych preferencji operatora. Natomiast duże koła ułatwiają kierowanie maszyną i manewrowanie – zwłaszcza po nierównym terenie.

Inny rodzaj systemu regulacji wysokości koszenia posiada kosiarka z linii IZY, HRG 466 SKEP – nowość Honda w sezonie 2017, o uniwersalnej szer. koszenia 46 cm i przeznaczona do koszenia powierzchni do 1 000 m2. W niej zainstalowano 6-stopniową osiową regulacją wysokości koszenia w zakresie 20 - 75 mm. Nad precyzją koszenia dodatkowo czuwa system podwójnych noży MicroCut oraz zestaw mielący, dzięki któremu kosiarka ta służy też do mulczowania trawy i mielenia liści.

Właściciele dużych (2 000 – 5 000 m2) powierzchni trawiastych wymagających większych maszyn i o konstrukcji zbliżonych do samochodów, mogą całkowicie polegać na kosiarkach traktorowych Honda. Jedną z nich np. HF 2417 HME - wielozadaniowy traktor ogrodowy o szer. koszenia 102 cm, z 4-suwowym silnikiem Honda o mocy 12,8kM z elektrycznym rozrusznikiem, napędem hydrostatycznym, dużym zbiornikiem paliwa (8,4l) oraz pojemnym koszem (300l). Ta maszyna o pięknej designerskiej linii jest wyposażona w 7-stopniową regulację wysokości koszenia z zakresie 30-90 mm. Doskonałą technikę koszenia dodatkowo zapewnia innowacyjny system Optiflow. Słuzy również do mulczowania, mielenia liści, a z opcjonalnymi akcesoriami służy również do aeracji trawnika, rozsiewania nasion i nawozu, transportu narzędzi i odśnieżania.

Nowoczesne maszyny do koszenia trawy zostały stworzone dla trawy i dla ich użytkowników. Dzięki ich fabrycznie „wrodzonym” umiejętnościom połączonym z przestrzeganiem podstawowych zasad sztuki koszenia, każdy trawnik stanie się idealnym pięknym miejscem relaksu i ozdobą każdego domu.


Poradnik dom i ogród

Styczeń 2020

Grudzień 2019

Listopad 2019

Październik 2019

Wrzesień 2019

Sierpień 2019

Lipiec 2019

Czerwiec 2019

Maj 2019

Kwiecień 2019

Marzec 2019

Luty 2019

Styczeń 2019

Grudzień 2018

Listopad 2018

Październik 2018

Wrzesień 2018

Sierpień 2018

Lipiec 2018

Czerwiec 2018

Maj 2018

Kwiecień 2018

Marzec 2018

Maj 2016

Kwiecień 2016

Luty 2018

Styczeń 2018

Grudzień 2017

Listopad 2017

Październik 2017

Wrzesień 2017

Sierpień 2017

Lipiec 2017

Marzec 2016

Luty 2016

Czerwiec 2017

Maj 2017

Kwiecień 2017

Grudzień 2016

Listopad 2016

Październik 2016

Wrzesień 2016

Sierpień 2016

Lipiec 2016

Czerwiec 2016