Honda Polska - Samochody  Honda Polska - Motocykle
Twój koszyk jest pusty

Agregat prądotwórczy jest popularnym urządzeniem, które niezawodnie zapewnia dopływ energii elektrycznej dobrej jakości praktycznie w każdej sytuacji: w przypadku awarii sieci, do zasilania elektronarzędzi podczas domowego majsterkowania, jak i do zasilania profesjonalnych urządzeń na placu budowy. Jest też bardzo chętnie wykorzystywany podczas podróży – na campingach, w camperach i na łodziach motorowych.Jego konstrukcja – a mówimy o oryginalnych agregatach - niezależnie od modelu, jest zaplanowana na długofalowe działanie – na wiele, wiele lat. Czy ten koncept zawsze się sprawdza? Tak, pod warunkiem, że użytkownik odpowiednio dba o swój agregat: konserwuje go według wskazówek Instrukcji Obsługi i prawidłowo go eksploatuje. Warto tu jest przypomnieć, że działanie agregatu ma istotny wpływ na kondycję odbiorników: prawidłowo funkcjonujący, dobry generator prądu zapewnia również trwałość i długą żywotność zasilanych odbiorników. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego agregatu dostosowany do potrzeb – w domu czy też w podróży.

Prawidłowa obsługa każdego agregatu polega na przestrzeganiu kilku podstawowych zasad:

 • Instrukcja Obsługi – to obok umowy gwarancyjnej najważniejszy dokument urządzenia, zawierający, oprócz danych technicznych, informacje o eksploatacji, konserwacji oraz rekomendowanej częstotliwości przeglądów technicznych,
 • Sprawdzenie stanu odbiorników – przed podłączeniem odbiorników do agregatu należy sprawdzić czy są sprawne. • Sprawdzenie ustawienia agregatu przed uruchomieniem – dotyczy to przede wszystkim agregatów walizkowych i przenośnych, które zazwyczaj muszą funkcjonować w różnych miejscach i warunkach. I w tych przypadkach należy upewnić się, że urządzenie stoi stabilnie na płaskiej, równej powierzchni.
 • Przed przystąpieniem do przeglądu i konserwacji należy odłączyć przewód elektryczny od świecy zapłonowej.
 • Kontrola poziomu oleju – ta czynność jest rekomendowana przed każdym uruchomieniem agregatu. Wybrane modele są wyposażone w dodatkowe udogodnienie jakim jest Alarm Olejowy, który wyłącza silnik, gdy poziom oleju jest za niski, np.; EU20i, EU30i, EU30i S, EU70i S,  W przypadku niskiego poziomu oleju należy uzupełnić zbiornik do górnej krawędzi szyjki wlewu. Warto wiedzieć, że w każdej Instrukcji Obsługi znajduje się informacja o zalecanym oleju do danego typu silnika. • Wymiana oleju – długo używany i zanieczyszczony olej traci właściwości smarne i prowadzi do blokady części ruchomych silnika wskutek ciepła wytworzonego przez tarcie, czego naturalną konsekwencją jest zniszczenie silnika. Dlatego warto pamiętać o zasileniu agregatu świeżym olejem według rekomendacji zawartych w instrukcji obsługi. Usuwanie zużytego oleju najlepiej dokonać gdy jest jeszcze rozgrzany. W tym celu należy wykręcić śrubę spustową oleju w bloku silnika lub, gdy jej nie ma, wylać olej przez otwór wlewowy - w boku silnika trzeba wykręcić bagnet olejowy, generator przechylić na bok i zlać płyn do płaskiego naczynia  o odpowiedniej pojemności. Następnie trzeba ustawić urządzenie w pozycji roboczej i wkręcić bagnet. Zużyty olej najlepiej jest przelać do butelki po oleju i odnieść do punktu utylizacji.
 • Kontrola poziomu paliwa – ilość paliwa NIE MOŻE BYĆ NIŻSZA od poziomu minimalnego.
 • Po każdym uzupełnianiu paliwa należy dokładnie dokręcić korek wlewu paliwa. Kolejną kluczową sprawą w zakresie prawidłowej obsługi agregatu jest wypalenie paliwa ze zbiornika i gaźnika, jeśli agregat nie będzie używany przez dłuższy czas. Paliwo pozostawione na dłużej niż miesiąc traci swoje właściwości, a w zbiorniku powstaje osad, który następnie trafia do gaźnika i zatyka jego dysze. Natomiast dysze, bardzo wrażliwe na najmniejsze cząsteczki osadu, zatykają się i uniemożliwiają uruchomienie silnika. W przypadku podejrzenia zatkania się dysz gaźnika, trzeba koniecznie dostarczyć maszynę do autoryzowanego serwisu.
 • Kontrola filtra powietrza – filtr powietrza to jeden z tych materiałów eksploatacyjnych, który ulega naturalnemu mechanicznemu zużyciu. Jego zużycie, szybsze w zapylonych warunkach, prowadzi m. in. do obniżenia mocy silnika, zmniejszenia wydajności urządzenia. Musi być systematycznie czyszczony i wymieniany przynajmniej raz w roku.

 • Agregaty z automatyką – wybrane modele agregatów, jak EU70i S mogą być podłączane do instalacji budynku. W takich przypadkach podłączanie do sieci musi być wykonanie przez uprawnionego elektryka zgodnie z przepisami dotyczącymi zasilania rezerwowego i podłączenia do sieci energetycznej. Niewłaściwe podłączenie generatora do instalacji elektrycznej budynku może spowodować zwrotne przepięcie z siecią, którego skutki są niebezpieczne dla zdrowia i życia.
 • Systematyczna konserwacja jest równie ważna jak prawidłowa obsługa agregatu. Wpływa na żywotność agregatu i jego wydajność, a także na trwałość zasilanych odbiorników. Wszystkie informacje w tym zakresie są zapisane w Instrukcji Obsługi danego modelu agregatu.

 

Poradnik dom i ogród

Styczeń 2020

Grudzień 2019

Listopad 2019

Październik 2019

Wrzesień 2019

Sierpień 2019

Lipiec 2019

Czerwiec 2019

Maj 2019

Kwiecień 2019

Marzec 2019

Luty 2019

Styczeń 2019

Grudzień 2018

Listopad 2018

Październik 2018

Wrzesień 2018

Sierpień 2018

Lipiec 2018

Czerwiec 2018

Maj 2018

Kwiecień 2018

Marzec 2018

Maj 2016

Kwiecień 2016

Luty 2018

Styczeń 2018

Grudzień 2017

Listopad 2017

Październik 2017

Wrzesień 2017

Sierpień 2017

Lipiec 2017

Marzec 2016

Luty 2016

Czerwiec 2017

Maj 2017

Kwiecień 2017

Grudzień 2016

Listopad 2016

Październik 2016

Wrzesień 2016

Sierpień 2016

Lipiec 2016

Czerwiec 2016