Honda Polska - Samochody  Honda Polska - Motocykle
Twój koszyk jest pusty

Robot koszący bez problemu może pracować na każdym trawniku. Potrzebuje tylko instalacji przewodu granicznego, stacji dokującej oraz zaprogramowania koszenia. Jego zaletą jest samodzielne poruszanie się po ogrodzie i koszenie. Aby jego praca była efektywna i nie wymagała żadnych późniejszych interwencji właściciela, warto zrozumieć filozofię koszenia Honda Miimo i uwzględnić na trawniku oraz w ogrodzie kilka elementów planowania przestrzeni.

 

Zrozumieć filozofię koszenia Honda Miimo

Inteligentny robot koszący działa samodzielnie dzięki zaawansowanemu technicznie systemowi przesyłu sygnałów pomiędzy minikomputerem i czujnikami zainstalowanymi w Honda Miimo (w przedniej i tylnej części robota) a przewodem granicznym zainstalowanym w ogrodzie. 

Przewód graniczny, znajdujący się standardowo w pakiecie wraz z robotem koszącym, określa teren przeznaczony do koszenia czyli obszar, w ramach którego Honda Miimo może swobodnie się poruszać. Sensor śledzenia przewodu granicznego sygnalizuje gdzie Honda Miimo powinien skręcić, wycofać się, zawrócić. Robot omija także wszelkie przeszkody, ponieważ ruchoma obudowa w zakresie 360° oraz system sensorów wyczuwają obecność człowieka, zwierząt, drzew, przedmiotów - wykrycie jakiejkolwiek przeszkody powoduje zatrzymanie robota i zmianę kierunku.

Oprogramowanie Honda Miimo i sposób instalacji przewodu granicznego umożliwiają także podzielenie ogrodu na kilka stref (do pięciu), w których robot koszący będzie się poruszał według określonych wytycznych. Wówczas możemy dostosować koszenie konkretnych miejsc do pory dnia i stopnia nasłonecznienia tak, by Honda Miimo kosił trawę w zacienionej strefie.

Zaletą robota koszącego i jego przewagą nad standardową kosiarką jest to, że systematycznie kosi trawę, utrzymując ją stale na tej samej wysokości, a drobno skoszone źdźbła trawy pozostają równomiernie rozłożone na powierzchni i przekształcają się w naturalny nawóz. Sam robot jest też na tyle lekki, że nie ugniata trawy.

Robot koszący Honda Miimo jest zasilany trwałym akumulatorem litowo-jonowym najwyższej klasy, który zapewnia niezawodność i wysoką wydajność w kolejnych cyklach ładowań, wydłuża żywotność robota i ogranicza koszty serwisowania. Akumulator jest ładowany na bieżąco, a w przypadku wyczerpania się energii do pracy, Honda Miimo wraca do bazy dokującej i po naładowaniu akumulatora kontynuuje koszenie.


Praktyczne porady dotyczące użytkowania Honda Miimo

Układ instalacji przewodu granicznego i stacji dokującej można modyfikować, ale wymaga to trochę wysiłku i czasu zwłaszcza, gdy kabel jest ułożony pod darnią. Dlatego warto od razu dobrze zaplanować strefy koszenia i odpowiednio je wkomponować w aranżację ogrodu, a instalację – powierzyć profesjonalistom.

 

Przygotowanie i aranżacja terenu

 • Trawnik, a zatem przede wszystkim podłoże powinno być dobrze wyrównane i ustabilizowane. Taki efekt uzyskuje się za pomocą wałowania – jednego z etapów procesu zakładaniu trawnika. Chodzi o to, by trawa rosła na stabilnym podłożu, co w konsekwencji zapewni idealnie równe cięcie. Dodatkową praktyczną zaletą Honda Miimo jest również odstraszanie nornic żerujących w glebie, i których podziemne korytarze tworzą wypukłą mapę wzorów na trawniku • Wszystkie połacie trawiaste muszą być ze sobą połączone, by Honda Miimo mógł swobodnie zmieniać strefy koszenia.
 • Jeśli planujemy ozdobić ogród murkami, schodkami – powinny być zaplanowane w takich miejscach, by nie blokować poruszającego się po trawie robota. Najwęższe przejścia łączące strefy trawnika muszą mieć przynajmniej 1 m szerokości. Ze względu na wymiary Honda Miimo – 645x550x275 mm dla Honda Miimo 310 i 520 oraz 710x550x301 mm dla Honda Miimo 3000 – węższe „korytarze” będą utrudniać przejazd.
 • Obszary z nasadzeniami, które będą otoczone trawnikiem, powinny mieć nie mniej niż 3 m szerokości, a cała ich powierzchnia powinna być otoczona przewodem granicznym. • W przypadku ogrodów i trawników o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu – z wzniesieniami i pagórkami - trzeba sprawdzić stopień nachylenia obszaru, po którym robot koszący ma się poruszać. Honda Miimo pokonuje pochyłości terenu wzdłuż, jak też w poprzek stoku, co jest jego unikalną cechą, ale też nachylenie terenu nie może przekraczać pewnych limitów:
  • pochyłość wewnątrz ogrodu i trawnika: Honda Miimo 310 i 520 pokonuje nachylenie terenu do 240 - 45%, natomiast Honda Miimo 3000 do 250- 46%.
  • pochyłość na obrzeżach trawnika, na którym ułożony jest przewód graniczny wytyczający obszar koszenia: Honda Miimo 310 i 520 do 100- 17%, a Honda Miimo 3000 do 150- 26%). • Przewody od automatycznego nawadniania powinny być ukryte na głębokości ok. 25 cm – nie mogą znajdować się płytko pod darnią.
 • Warto także pamiętać o usuwaniu z trawnika szyszek, drobnych gałęzi i kamieni oraz małych zabawek, zwłaszcza gumowych.


Instalacja przewodu granicznego

 • Przewód, optymalnie napięty na całej długości, powinien otaczać trawnik i oddzielać go od innych elementów architektury przestrzeni, jak podjazd, budynek, taras, altana, murki ozdobne, schodki, klomby, topiary, itp.
 • Przewód może być zainstalowany na trawie i przymocowany specjalnymi palikami lub ułożony pod warstwą ziemi na głębokości ok. 10 cm, a maksymalnie do 20 cm. • Należy zachować minimum 80 cm przejazdu pomiędzy kablami tzn. pomiędzy kablem granicznym trawnika i np. klombu.
 • Ze względu na precyzję koszenia i swobodne dotarcie ostrzy do wszystkich fragmentów trawnika, rekomenduje się odgrodzenie elewacji budynku, ogrodzenia, murków ozdobnych, itp. od trawnika wąską (ok. 25 cm) strefą obłożoną płytkami. W przeciwnym wypadku, koszenie na tych granicznych pasach trawnika należy dokończyć kosą lub wykaszarką.
 • Jeżeli trawnik sąsiaduje z miejscami typu: wjazd do podziemnego garażu, wysokie skarpy, baseny, granicę koszenia ustalamy na odległość 1 m przed przeszkodą lub odgradzamy ją płotkiem o wys. ok. 15 cm.
 • Studzienki na terenie trawnika, a zwłaszcza te większe, jak np. szambo, warto otoczyć przewodem granicznym, by robot koszący nie wjechał na pokrywę, na której może stracić orientację. • Praktyczne doświadczenie pokazuje również, że metalowe nogi popularnych w ogrodach trampolin dla dzieci mogą zmylić Honda Miimo. Dlatego warto trampolinę zabezpieczyć od dołu siatką.
 • Robot koszący Honda Miimo jest bezpieczny dla dzieci i zwierząt i można bawić się z dziećmi na trawniku w tym samym czasie, w którym robot kosi trawę. Natomiast kąciki zabaw wyposażone w wiele elementów jak zjeżdżalnia, piaskownica, huśtawka, gdzie robot miałby trudności w manewrowaniu pomiędzy przeszkodami, warto otoczyć przewodem granicznym i oddzielić od strefy koszenia.

 

Ustawienie stacji dokującej

 • Stacja dokująca to bardzo istotny element systemu funkcjonowania każdego robota koszącego i kluczowy element instalacji, do którego robot musi mieć swobodny dostęp, by łatwo w niej naładować akumulator i łatwo z niej wyjechać do pracy. • W przypadku Honda Miimo 310 i 520 stacja dokująca powinna być w linii przewodu granicznego lub w narożniku. Od strony frontowej bazy należy zachować odpowiednią wolną przestrzeń, by robot mógł swobodnie w niej dokować i wyruszać do koszenia. Warto też pamiętać o ustawieniu ścieżki powrotu robota do bazy tak, by była ona najkrótsza i optymalnie dostosowana do typu ogrodu.
 • Najnowszy model – Honda Miimo 3000 jest wyposażony w nowe rozwiązania zapewniające całkowitą elastyczność ustawiania bazy. Dlatego stacja dokująca może być umieszczona w dowolnie wybranym miejscu ogrodu i, co najważniejsze – w każdej pozycji względem przewodu granicznego. To rozwiązanie znacznie ułatwia zaplanowanie instalacji w ogrodzie, która będzie praktyczna, bezpieczna i wygodna dla wszystkich użytkowników ogrodu.
 • Zapraszamy do konsultacji z ekspertami w naszej Autoryzowanej Sieci Sprzedaży i Serwisu, którzy udzielą wszelkich porad w zakresie wyboru modelu Honda Miimo, instalacji przewodu granicznego i stacji dokującej, zaplanowania przestrzeni przyjaznej dla swobodnego poruszania się robota koszącego, a także profesjonalnie zrealizują instalację. Dzięki praktycznym i fachowym radom, wasz ogród zamieni się w wygodny i przyjemny „Smart ogród”.


Poradnik dom i ogród

Luty 2020

Styczeń 2020

Grudzień 2019

Listopad 2019

Październik 2019

Wrzesień 2019

Sierpień 2019

Lipiec 2019

Czerwiec 2019

Maj 2019

Kwiecień 2019

Marzec 2019

Luty 2019

Styczeń 2019

Grudzień 2018

Listopad 2018

Październik 2018

Wrzesień 2018

Sierpień 2018

Lipiec 2018

Czerwiec 2018

Maj 2018

Kwiecień 2018

Marzec 2018

Maj 2016

Kwiecień 2016

Luty 2018

Styczeń 2018

Grudzień 2017

Listopad 2017

Październik 2017

Wrzesień 2017

Sierpień 2017

Lipiec 2017

Marzec 2016

Luty 2016

Czerwiec 2017

Maj 2017

Kwiecień 2017

Grudzień 2016

Listopad 2016

Październik 2016

Wrzesień 2016

Sierpień 2016

Lipiec 2016

Czerwiec 2016