Honda Polska - Samochody  Honda Polska - Motocykle
Twój koszyk jest pusty

Woda w domu, w piwnicy, w garażu to bardzo poważny problem - wręcz sytuacja kryzysowa. Życie codzienne staje się bardzo utrudnione – sprzęt niszczeje i wszystko wokół przesiąka wilgocią. Dłużej stojąca woda może także zagrozić bezpieczeństwu budynku. Pierwszą rzeczą, o której trzeba pamiętać to wyłączenie instalacji elektrycznej do czasu osuszenia terenu.


Jak sobie poradzić w tak trudnej sytuacji?

Jedynym skutecznym rozwiązaniem w przypadku powodzi w domu jest wykorzystanie motopompy, która sprawnie wypompuje wodę z zalanych pomieszczeń, na przykład WB 20XT i WB 30XT. Są to pompy o dużej wydajności czyli pompujące duże ilości wody i przeznaczone do wieloletniej eksploatacji. Stosowane są do osuszania pomieszczeń domowych oraz terenu wokół domu i gospodarstw rolnych. Motopompy te o kompaktowych rozmiarach pracują  na niezawodnych i paliwo-oszczędnych sinikach 4-suwowych Honda GX120 o mocy 3,5 KM w przypadku WB 20XT i GX 160 o mocy 4,8 KM w modelu WB 30XT.

Wydajność

WB 20XT pompuje do  36 tys. litrów wody w godzinę, a WB 30XT – do 66 tys. litrów na godzinę. Łatwiej jest wyobrazić sobie ich wydajność przeliczając wypompowane litry wody na metry sześcienne, np. 36 tys. litrów to 36 m3 czyli pomieszczenie o wysokości 2,8 m oraz szerokości i długości po 3,6 m. Oznacza to, że WB 20XT w ciągu godziny może usunąć wodę z całkowicie zalanego garażu o takich parametrach, zaś WB 30XT – usunie wodę z pomieszczenia o takiej samej wysokości oraz długości i szerokości po prawie 5 m!

Pojemne zbiorniki na paliwo WB 20XT i WB 30XT zapewniają ok. 2h ciągłej pracy silników.   Wytrzymałość tych pomp podczas długotrwałej pracy z maksymalną wydajnością zwiększa żeliwny ślimak i wirnik, a antywibracyjny system – prosto zamocowane gumowe amortyzatory silnika – zmniejszają przeniesienie naprężeń mechanicznych na całe urządzenie. Obydwa modele są wyposażone także w alarm olejowy chroniący silnik przed uszkodzeniami, który odcina zapłon, gdy poziom oleju spadnie poniżej bezpiecznej granicy, a także w kosz ssawny  zatrzymujący większe zanieczyszczenia stałe jak kamienie i gałęzie.

Warto też wiedzieć, że WB 20XT i WB 30XT mają wszechstronne zastosowanie – służą nie tylko do osuszania pomieszczeń i terenu, ale, w warunkach suszy – również do nawadniania ogrodu i sadu.

W takich samych przypadkach można również zastosować pompę półszlamową z silnikiem Honda jak SST50. Silnik GX120 o mocy 3,5 KM zapewnia wydajność 700 litrów na minutę czyli 42 tys. litrów wody na godzinę. Dzięki swojej konstrukcji i rozwiązaniom technicznym umożliwia bardzo sprawne i bezpieczne usunięcie wody z zalanego pomieszczenia a także dużego terenu. Dodatkową zaletą tej pompy jest możliwość pompowania wody z zanieczyszczeniami stałymi do 20 mm.Co jeszcze warto wiedzieć o zastosowaniu pomp?

 • Przy zastosowaniu pompy spalinowej trzeba koniecznie pamiętać, że tego typu pomp nie wstawiamy do pomieszczenia – pompa musi znajdować się na zewnątrz budynku. Do zalanego pomieszczenia wprowadza się tylko wąż ssawny.

 • W przypadku zalania pomieszczeń wskutek ulewnych opadów, można bezpiecznie przystąpić do natychmiastowego wypompowywania wody.

 • Jeśli przyczyną zalania garażu czy piwnicy jest podwyższony poziom wód gruntowych, należy poczekać aż poziom ten opadnie. W przeciwnym wypadku pomieszczenie ponownie napełni się wodą, która będzie wypłukiwać fundamenty. Jeżeli jednak wysoki poziom wód gruntowych utrzymuje się dłużej, najlepiej zastosować inne rozwiązanie, na przykład wykopać dół w ziemi w odległości kilkunastu-kilkudziesięciu metrów od budynku.

  Jego poziom powinien być niższy niż posadzka w pomieszczeniu, dzięki czemu woda zacznie spływać do dołu, z którego możemy bezpiecznie wypompować wodę. Nie należy wylewać wody do ogrodu ani w sąsiedztwie domu, ponieważ ponownie spłynie do najniższego miejsca, czyli piwnicy, garażu lub wykopanego dołu. Wodę powinno się wypompować albo do studzienki z odprowadzeniem  w odległym miejscu, albo kilkaset metrów od domu za pomocą długiego węża tłocznego.


Kilka słów o prawidłowej eksploatacji pompy spalinowej

Pompa, jak każde inne urządzenie, powinna być prawidłowo użytkowana – zgodnie z przeznaczeniem i obsługiwana, by spełniała nasze oczekiwania. Chodzi tu o zapoznanie się z kilkoma podstawowymi zasadami, które przydadzą nam się w sytuacjach krytycznych, gdy trzeba działać błyskawicznie.

 1. Jak zwykle, na samym początku należy przeczytać instrukcję obsługi posiadanej pompy.
 2. Ustawienie – pompa gotowa do uruchomienia powinna stać na twardym i płaskim podłożu. Jej przechylenie lub przewrócenie może spowodować wyciek paliwa, oleju, a w konsekwencji zatarcie silnika.
 3. Poziom wody w bloku pompy - przed pierwszym uruchomieniem należy zalać blok pompy wodą, by zapobiec przegrzewaniu się uszczelnienia pompy podczas zasysania wody do węża ssawnego.
 4. Dobór oraz podłączenie węża ssawnego i tłocznego - do pompowania wody można używać ogólnie dostępnych węży. Wąż ssawny powinien być usztywniony, a odległość do lustra wody nie może przekraczać 8 metrów – w przeciwnym wypadku pompa nie będzie podawać wody. Przed uruchomieniem pompy powinno się też sprawdzić czy węże zostały prawidłowo podłączone. Warto również zwrócić uwagę na to, by nie zaciskać gwałtownie węża tłocznego, np. najeżdżając na niego samochodem, ponieważ może to spowodować pęknięcie bloku pompy.
 5. Opaski zaciskowe na wężach – przed uruchomieniem pompy trzeba sprawdzić mocowanie węża, ponieważ zbyt luźne mocowanie obniży wydajność pompy. Natomiast nieprawidłowo umocowana opaska na wężu wylotowym, pod wpływem wysokiego ciśnienia, może spowodować zrzucenie węża z kroćca.
 6. Warto także sprawdzić poziom oleju, czystość filtrów powietrza i paliwa.
 7. Po zakończonej akcji z pompą trzeba odkręcić korek spustowy i wylać pozostałą w korpusie wodę.

Poradnik dom i ogród

Luty 2020

Styczeń 2020

Grudzień 2019

Listopad 2019

Październik 2019

Wrzesień 2019

Sierpień 2019

Lipiec 2019

Czerwiec 2019

Maj 2019

Kwiecień 2019

Marzec 2019

Luty 2019

Styczeń 2019

Grudzień 2018

Listopad 2018

Październik 2018

Wrzesień 2018

Sierpień 2018

Lipiec 2018

Czerwiec 2018

Maj 2018

Kwiecień 2018

Marzec 2018

Maj 2016

Kwiecień 2016

Luty 2018

Styczeń 2018

Grudzień 2017

Listopad 2017

Październik 2017

Wrzesień 2017

Sierpień 2017

Lipiec 2017

Marzec 2016

Luty 2016

Czerwiec 2017

Maj 2017

Kwiecień 2017

Grudzień 2016

Listopad 2016

Październik 2016

Wrzesień 2016

Sierpień 2016

Lipiec 2016

Czerwiec 2016