Honda Polska - Samochody  Honda Polska - Motocykle
Twój koszyk jest pusty

Ciepła, wilgotna aura sprzyja roślinom i przyroda zdaje się nadrabiać zaległości po majowo-czerwcowej suszy. Trawa również pięknie i szybki rośnie. Zazieleniły się żółte plamy. I tak jak w czerwcu nie miałam specjalnie co kosić co tydzień, tak teraz……Według szacunkowych danych, pokos stanowi mniej więcej 2/3 ogrodowych odpadów. Kompostownik jest nieco przeładowany i pojawia się problem co zrobić z pokosem.

Tajniki mulczowania

 

W jaki sposób go zutylizować?

Mamy kilka rozwiązań do wyboru. Pokos można spakować do zielonych worków z odpadami biodegradowalnymi i przekazać odpowiednim służbom. Ściętą trawą można przykrywać rabaty kwiatowe oraz, choć nie wygląda to estetycznie, suchą ziemię wokół drzew i krzewów – zatrzyma na chwilę wilgoć. Część pokosu można odłożyć na kompostownik. Kolejną praktyczną opcją jest mulczowanie – rozwiązanie ekologiczne.

Tajniki mulczowania

Na czym polega mulczowanie

Mulczowanie jest nowoczesnym zabiegiem pielęgnacyjnym trawnika. Polega na skoszeniu  trawy odpowiednią kosiarką - wyposażoną w system mielenia, rozdrobnieniu darni i pokryciu powierzchni trawnika cienką, równomierną warstwą pokosu, który ulega procesowi rozkładu. W tej sposób ścięta trawa staje się nawozem odżywczym. Jednocześnie mulczowanie zmniejsza parowanie wody z gleby i darni, zapobiega erozji gleby i spowalnia wzrost chwastów.

Efekty mulczowania są wymierne – to ekologiczne odżywianie trawy i zmniejszenie objętości produkcji odpadów ogrodowych. Niektórzy jednak mają pewne wątpliwości co do tej metody – uważają, że pozostawiona warstwa trawy będzie gnić, a na trawniku utworzy się filc. Jest to pewne zagrożenie, ale można temu zapobiec, stosując się do kilku podstawowych zasad prawidłowego mulczowania. W sezonie należy po prostu obserwować trawnik i gdy zauważymy , że kondycja trawy słabnie, trzeba kosić naprzemiennie – raz zbierając pokos do kosza a następnie pozostawiając go na trawniku. Jeśli chcemy mieć równą trawę o intensywnej zielonej barwie, czasem trzeba zrezygnować z mulczowania. W takich przypadkach, zwłaszcza w sierpniu, wskazane jest wykonanie wertykulacji.


Natomiast w przypadku dużych powierzchni trawiastych, za mulczowaniem przemawiają argumenty ekologiczne i ekonomiczne. Dziś ten zabieg jest szybko wykonywany mechanicznie przez nowoczesną kosiarkę, np. kosiarki z serii HRX, traktory ogrodowe Honda HF 2417HM/HT i HF2622HM/HT. Tę czynności wykonuje również robot ogrodowy Honda Miimo, który służy do systematycznego utrzymywania trawnika w nienagannym stanie i przycina źdźbła z milimetrową precyzją. Ponieważ nie posiada kosza, mulczowanie należy do jego filozofii pielęgnacji trawy.
Jeszcze jedną korzyścią wynikającą z mulczowania jest oszczędność naszego czasu - nie tracimy go na cały proces związany z opróżnianiem kosza.


Zasady prawidłowego mulczowania

 1. Trawnik, na którym będzie przeprowadzane mulczowanie, musi być regularnie i dość często koszony – nawet co kilka dni. Podczas mulczowania na powierzchni  można, bez szkody dla trawnika, pozostawiać tylko młode i delikatne źdźbła, ponieważ te szybciej ulegają rozkładowi,  ale nie gniją.

 2. Regularne koszenie zapobiega rozwojowi kwiatostanów, których nie powinno się pozostawiać w ściętej warstwie trawy. Pokos, który ma pozostać na powierzchni nie powinien też zawierać łodyg ani starych źdźbeł trawy, ponieważ zaczną gnić zanim zajdzie proces rozkładu organicznego. I w tych okolicznościach powstaje szkodliwy filc.

 3. Trawa do mulczowania powinna być sucha – ułatwia to równomierne rozłożenie warstwy pokosu na powierzchni. Przede wszystkim sucha warstwa ulega rozkładowi a nie gniciu.

 4. Pokos do mulczowania musi być bardzo drobno pocięty.

 5. Pozostawiona na powierzchni warstwa powinna być cienka i równomiernie rozrzucona. Jej  zbyt duża ilość sprzyja gniciu, powstaniu filcu. Hamuje też wzrost trawy.

 6. Rodzaj gleby też nie jest bez znaczenia. Na glebach wilgotnych, słabo przepuszczających wodę nie powinno się przeprowadzać mulczowania zbyt często. W przypadku innych rodzajów gleby, zwłaszcza piaszczystych, mulczowanie poprawia ich właściwości fizyczne.

 7. Trawnik, na którym wykonujemy mulczowanie, nie powinien być zbyt często nawożony innymi środkami – to mulczowanie jest formą „odżywiania” roślin.

 8. O czym warto pamiętać jesienią - mulczowany w sezonie trawnik, na jesieni powinien być dokładnie oczyszczony (wygrabiony) z resztek roślin. Ta czynność zapobiega tworzeniu się filcu i rozwojowi różnych chorób trawy pod warstwą śniegu.


Kosiarki do mulczowania

Kosiarka służąca do mulczowania to w rzeczywistości bardzo nowoczesna, wielofunkcyjna maszyna. Musi „umieć” bardzo precyzyjnie rozdrabniać trawę, kosić na odpowiedniej wysokości i móc poruszać się z prędkością dostosowaną do wysokości i gęstości trawy.

Tajniki mulczowania

 • Noże

  Kluczowym elementem niezbędnym do mulczowania są noże – po pierwsze, zawsze ostre. W praktyce najlepiej sprawdza się system podwójnych noży – innowacyjny MicroCut®, w który wyposażone są kosiarki z serii HRX, jak HRX 476 o szerokości roboczej 47 cm, HRX537 VYE i wersja VKE, HRX537 HZ o szer. cięcia 53 cm.

  System podwójnych noży tnie trawę ze zwiększoną częstotliwością, ponieważ nóż górny   wykonuje cięcie podstawowe a dolny – cięcie wykańczające i finalnie oba noże bardzo dokładnie rozdrabniają pokos. Dzięki temu podczas mulczowania na powierzchni pozostaje cienka warstwa drobno pociętej trawy, która szybciej ulega procesowi rozkładu. Natomiast uzupełniający system mulczowania zmiennego Versamow® umożliwia regulowanie ilości trawy trafiającej do kosza i tej pozostawionej na glebie oraz dostosowanie ilości mulczowanej trawy do jej aktualnej wysokości i warunków pogody. Operator, za pomocą jednej dźwigni Clip Director, decyduje o tym jaka ilość pokosu będzie mulczowana a jaka zebrana do kosza. W przypadku najlepszej do mulczowania wysokości trawy, ok. 4 cm, należy ustawić dźwignię w położeniu ‘100% mulczowania’. Jeśli trawa jest wyższa, należy zastosować ustawienie pośrednie czyli mulczowanie częściowe, co oznacza, że na trawniku pozostanie mniejsza część pokosu. Jeśli natomiast trawa jest wybujała – trzeba wybrać ustawienie ‘100% zbierania trawy’ - trawa będzie skoszona i jednocześnie przygotowana do kolejnego koszenia z opcją mulczowania.

  Przykładem innego rozwiązania mulczowania z podwójnymi nożami jest HRG466 SKEX - tu zastosowano MicroCut z wkładką blokującą wylot trawy do kosza umożliwiające mielenie roślin.

  Jeszcze inne rozwiązania zastosowano w traktorach ogrodowych - HF 2417HM/HT  i HF2622HM/HT, które służą do szybkiego koszenia powierzchni powyżej 1 500m2. Jest to uproszczony system mielenia Versamow®, włączany/wyłączany zależnie od potrzeb. Dodatkowym rozwiązaniem zastosowanym jest synchronizacja podwójnych noży, która zwiększa wydajność koszenia i stopień rozdrobnienia trawy.

  Funkcja rozdrabniania roślin przydaje się również jesienią do mielenia liści, co bardzo ułatwia sprzątanie trawnika i utylizację liści.

 

 • Ustawianie wysokości koszenia

  Istotnym w przypadku mulczowania elementem wyposażenia kosiarki jest regulacja wysokości  koszenia, dzięki której również kontrolujemy ilość pokosu pozostawianego na powierzchni. Większa liczba stopniowania i większy zakres ustawiania wysokości koszenia zapewnia doskonalsze dostosowanie się do panujących warunków. Nowoczesne kosiarki HRX przeznaczone do mulczowania oraz traktory ogrodowe HF 2417HM/HT i HF2622HM/HT są wyposażone w wygodne mechanizmy regulacji wysokości cięcia – centralne lub grzebieniowe, zazwyczaj 7-stopniowe. • Regulacja prędkości kosiarki

  Kosiarka wyposażona w system sterowania napędem jest nie tylko wygodniejsza w prowadzeniu i manewrowaniu, ale także zapewnia dostosowanie jest do wysokości i gęstości trawy. Takie rozwiązanie, wraz z systemem podwójnych noży oraz funkcją mielenia zmiennego, zapewnia sprawne i prawidłowe mulczowanie. W kosiarkach Honda z serii HRX, w tych najnowszych modelach, mamy do czynienia z systemem Smart Drive jak HRX 476 oraz Select Drive, jak w HRX537 VYE oraz wersji  VKE.  Wybór zależy od indywidualnych preferencji – po prostu trzeba spróbować w praktyce, który system nam bardziej odpowiada.


Udanego mulczowania!
Poradnik dom i ogród

Luty 2020

Styczeń 2020

Grudzień 2019

Listopad 2019

Październik 2019

Wrzesień 2019

Sierpień 2019

Lipiec 2019

Czerwiec 2019

Maj 2019

Kwiecień 2019

Marzec 2019

Luty 2019

Styczeń 2019

Grudzień 2018

Listopad 2018

Październik 2018

Wrzesień 2018

Sierpień 2018

Lipiec 2018

Czerwiec 2018

Maj 2018

Kwiecień 2018

Marzec 2018

Maj 2016

Kwiecień 2016

Luty 2018

Styczeń 2018

Grudzień 2017

Listopad 2017

Październik 2017

Wrzesień 2017

Sierpień 2017

Lipiec 2017

Marzec 2016

Luty 2016

Czerwiec 2017

Maj 2017

Kwiecień 2017

Grudzień 2016

Listopad 2016

Październik 2016

Wrzesień 2016

Sierpień 2016

Lipiec 2016

Czerwiec 2016