Honda Polska - Samochody  Honda Polska - Motocykle
Twój koszyk jest pusty

Listopad. Mój trawnik, skoszony tydzień temu na wysokości ok. 5 cm, już nie rośnie. Prawdopodobnie było to ostatnie koszenie. Teraz koncentruję się na wygrabianiu z trawy igliwia i zbieraniu liści. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzi pora na przygotowywanie ogrodowych urządzeń do zimowego odpoczynku. Niektóre z nich mogą nam się jeszcze przydać, np. kosiarka HRX, HRG do bardzo łatwego zbierania liści z trawnika, dmuchawa – do sprzątania liści oraz  do odśnieżania ścieżek z cienkiej warstwy świeżego śniegu.  Nawet wielozadaniowa glebogryzarka FJ 500, może jeszcze pracować zimą...Po ostatnim użytkowaniu urządzenia trzeba sprawdzić jego stan techniczny, a przede wszystkim stan materiałów eksploatacyjnych, które zużywają się podczas eksploatacji. Bardziej sprawni technicznie właściciele maszyn ogrodniczych mogą samodzielnie przygotować swoje maszyny do zimowania, przynajmniej w przypadku kilku elementów. Ja jednak zawsze powierzam to zadanie fachowcom i oddaję kosiarkę do autoryzowanego serwisu. Mam wówczas pewność, że kosiarka została prawidłowo zabezpieczona. Wieloletnie zaś doświadczenie nauczyło mnie, by nie zwlekać z tym do początku wiosny, gdy większość „ogrodników” tłumnie przypomina sobie o kontroli stanu technicznego maszyn lub, gorzej – gdy nagle, przy rozpoczęciu zaplanowanych prac okazuje się, że coś jest nie tak, silnik nie odpala…A silnik może nie odpalić z bardzo prostych powodów, jak na przykład zatkane filtry.

Równie istotną kwestią jest sposób przechowywania sprzętu ogrodniczego: pomieszczenia powinny być suche i osłonięte, duże maszyny spalinowe należy ustawić w pozycji roboczej, a te mniejsze – z 4-suwowymi silnikami Honda (kosy, Honda Versatool, dmuchawa HHB 25E) mogą być ustawione lub zawieszone w dowolnej pozycji.Jak więc zadbać o nasze maszyny ogrodnicze przed zimą?


Kosiarki spalinowe

Kosiarki z silnikiem spalinowym, np. HRX, HRG, PROFI HRH, traktorowe i kosy są najintensywniej eksploatowanymi urządzeniami w ogrodzie. Zależnie od pogody pracują w bardzo różnych warunkach, niekiedy bardzo niekorzystnych. W czasie upałów -  w silne zapylonym powietrzu, a drobiny zanieczyszczeń są niebezpieczne dla pracującego silnika, po opadach deszczu - koszona trawa staje się mazista i wszystkie elementy kosiarek narażone są na zabrudzenia klejącymi fragmentami i  sokami koszonych roślin. Dlatego też powinny być przynajmniej systematycznie oczyszczane. Natomiast zakończenie sezonu i okres zimowy są najodpowiedniejszą porą na gruntowną kontrolę ich stanu technicznego.

Posezonowa konserwacja tych maszyn w podstawowym zakresie polega na opróżnieniu zbiornika i gaźnika z paliwa, kontroli i wymianie - zależnie od potrzeb - filtrów paliwa i powietrza, kontroli świecy zapłonowej, ocenie stanu noży – naostrzeniu, wymianie jeśli są uszkodzone, wymianie oleju i dokładnym oczyszczeniu maszyny. Przed rozpoczęciem samodzielnego przeglądu technicznego należy koniecznie rozłączyć przewód elektryczny od świecy zapłonowej!

Dokładnie te same zasady dotyczą wszystkich innych urządzeń wyposażonych w silniki spalinowe. Więcej wskazówek i wyjaśnień na temat poszczególnych etapów posezonowej konserwacji urządzeń znajduje się w Przygotowanie urządzeń i maszyn spalinowych do zimowego snu

Honda Miimo i urządzenia akumulatoroweUrządzenia bateryjne czyli „cicha energia” Honda, jak robot koszący Honda Miimo i akumulatorowa wykaszarka, dmuchawa oraz nożyce do przycinania krzewów, żywopłotów, oprócz tego, że nie emitują spalin i wyjątkowo cicho pracują, mają jeszcze bardzo wygodną zaletę: są prawie bezobsługowe w zakresie konserwacji. To naprawdę nowocześnie skonstruowane urządzenia na miarę XXI wieku stworzone do służby człowiekowi. Przygotowania do zimowego snu tych urządzeń zajmują zaledwie kilka minut:

  • należy sprawdzić czy nie przylgnęły do nich jakieś drobne resztki roślin po ostatnim użytkowaniu.  W przypadku Honda Miimo trzeba delikatnie oczyścić silniczki oraz ostrza,
  • a przede wszystkim trzeba zapewnić akumulatorom stałe ładowanie przez zimowe miesiące. Honda Miimo powinien być  umieszczony w podłączonej do zasilania bazie dokującej, którą uprzednio należy przenieść z ogrodu do suchego, zamkniętego pomieszczenia. Podobnie należy postąpić z akumulatorem wykaszarki, dmuchawy czy nożyc akumulatorowych – baterię umieszczamy w ładowarce podłączonej do gniazdka.Kontrolę stopnia naładowania ułatwia wskaźnik LED w ładowarce. Efektem przestrzegania podstawowej zasady zimowego przechowywania jest wydajność akumulatora w kolejnych cyklach ładowań i niezawodność przez wiele lat.


Inne elementy wybranych urządzeń, które warto teraz sprawdzić


Podstawowym źródłem informacji o przeglądach technicznych jest Instrukcja Obsługi danego urządzenia. Zawsze. I od przypomnienia sobie tych zasad należy zacząć.

W przypadku kosiarek spalinowych warto również na koniec sezonu wymienić olej silnikowy, sprawdzić działanie dźwigni sterowania ostrzy, wyregulować świecę zapłonową, wolne obroty, luz zaworowy. Powinniśmy też zadbać o kosz – sprawdzić jego stan i mocowanie, a kosz dokładnie umyć za pomocą np. węża ogrodowego i wysuszyć. Zniszczony kosz warto wymienić – teraz lub na wiosnę.

Kosiarkę trzeba też dokładnie oczyścić – umyć na zewnątrz, wewnętrzną stronę ostrzy i silnik. Najlepiej jest zrobić ręcznie, by woda nie przedostała się filtra powietrza, przewodów sterujących czy otworu wlotowego tłumika.

Wielofunkcyjne narzędzie Honda VersatoolWykaszarka – należy wyczyścić szmatką narzędzie, sprawdzić głowicę żyłkową lub ostrze, które jest dostępne opcjonalnie, pod kątem ewentualnej wymiany żyłki (jeśli się kończy) i uszkodzeń. Warto również wykonać smarowanie – tylko dedykowanymi środkami, jak MOLYNOC AP2 marki JX Nippon Oil & Energy lub jego odpowiednikiem.

Nożyce do żywopłotów – trzeba głównie zadbać o ostrze, które wymaga oczyszczenia szmatką i ewentualnie przetarcia odrobiną oleju (tak, by olej nie kapał na podłoże). Szmatką można też wyczyścić całe narzędzie i ponadto, warto nasmarować obudowę przekładni napędowej i zębatej przeznaczonymi do tego celu środkami (OEST 2000EP, Agip LP2). Na koniec trzeba założyć osłonę na ostrze.

Podkrzesywarka – należy sprawdzić pod kątem uszkodzeń i wyczyścić łańcuch tnący oraz rowek prowadnicy. Zgromadzony w tych miejscach brud czy żywica mogą spowodować unieruchomienie narzędzia. Na zimę warto też zlać ze zbiorniczka olej smarujący łańcuch.

Dmuchawa – najważniejsze jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z wnętrza dmuchawy, co powinno się robić po każdym użytkowaniu urządzenia.

Glebogryzarka – na okres przechowywania zawsze, ze względów bezpieczeństwa, należy zdjąć ostrza. Następnie należy sprawdzić ich stan – w przypadku uszkodzeń lub silnego zużycia trzeba je wymienić. Należy też wyczyścić ostrza i ich osłonę, flanszę i obudowę przekładni, gdzie gromadzi się ziemia, piasek , trawa, itp. Do tego celu wskazane jest stosowanie zwilżonej wodą szmatki. Warto także sprawdzić stan dokręcenia śrub dociskających na obudowie przekładni.

Pamiętajmy, że wykonując posezonowy przegląd techniczny sprzętu ogrodniczego i prawidłowo przechowując urządzenia przez parę zimowych miesięcy, wydłużamy żywotność tych urządzeń. Dzięki temu urządzenia i maszyny, które nierzadko są poważną inwestycją, będą nam służyć przez lata.

Poradnik dom i ogród

Luty 2020

Styczeń 2020

Grudzień 2019

Listopad 2019

Październik 2019

Wrzesień 2019

Sierpień 2019

Lipiec 2019

Czerwiec 2019

Maj 2019

Kwiecień 2019

Marzec 2019

Luty 2019

Styczeń 2019

Grudzień 2018

Listopad 2018

Październik 2018

Wrzesień 2018

Sierpień 2018

Lipiec 2018

Czerwiec 2018

Maj 2018

Kwiecień 2018

Marzec 2018

Maj 2016

Kwiecień 2016

Luty 2018

Styczeń 2018

Grudzień 2017

Listopad 2017

Październik 2017

Wrzesień 2017

Sierpień 2017

Lipiec 2017

Marzec 2016

Luty 2016

Czerwiec 2017

Maj 2017

Kwiecień 2017

Grudzień 2016

Listopad 2016

Październik 2016

Wrzesień 2016

Sierpień 2016

Lipiec 2016

Czerwiec 2016