Honda Polska - Samochody  Honda Polska - Motocykle
Twój koszyk jest pusty

Utworzono: niedziela, 22, maj 2016 21:47

Majowa fala zimna na szczęście mija i prognozy na najbliższe dni napawają optymizmem. To dobra pora na założenie nowego trawnika. Nie zdążyłam tego zrobić na jesieni, która również jest odpowiednia do tego rodzaju prac. Wiosną, trawnik można zakładać od początku kwietnia do końca maja – wolałam przeczekać zimnych ogrodników i zimną Zośkę. Ziemia nabrała wilgoci, a ocieplające się powietrze będzie sprzyjać kiełkowaniu nasion.

Od czego należy zacząć?

Nowy trawnik wiosenną porą

Zaczynamy od określenia miejsca. Ja dodatkowo zaznaczam brzegi nowego trawnika, który znajduje się obok rabat kwiatowych. Dzięki temu trawa nie będzie migrować na teren zajęty już przez inne rośliny i zaoszczędzę w przyszłości czas i wysiłek na nieustanne pielenie grządek. W dawnych czasach brzegi trawnika zaznaczałam łopatą, ale teraz można to zrobić bardzo szybko specjalną krawędziarką. Jest to bardzo wygodne urządzenie z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool łączone z napędem wielozadaniowym Honda UMC. Jest lekka, świetnie wyważona i niezastąpiona w wyznaczaniu trawie jej terenu – dzięki twardej metalowej listwie pewnie i szybko przejeżdżamy po wyznaczonym torze. W ciągu kilku minut można odgrodzić trawnik od innych upraw, ścieżek i alejek, elewacji domu i ogrodzenia. W przypadku ścieżek jest to tym bardziej praktyczne rozwiązanie, że nie dopuszczamy do ich zarastania. I nie estetyka jest tu najważniejsza – zarośnięta i zachwaszczona ścieżka w trakcie i po deszczu staje się śliska i raczej niebezpieczna.

Czy wiesz jakie pH ma podłoże pod trawnik? To ważny acz raczej lekceważony aspekt uprawy trawnika, a od niego zależy jaką trawę uda nam się wyhodować. Trwa lubi podłoże o kwasowości 5,5-7,0 pH i lubi, gdy wierzchnia warstwa – 20-30 cm - ma strukturę piaszczysto-gliniastą, a pod nią jest podglebie dobrze przepuszczające wodę i wilgoć. Warto sprawdzić rodzaj podłoża za pomocą analizy gleby. Lidia Tokarska, architekt krajobrazu z wieloletnim praktycznym doświadczeniem i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, z którą konsultowałam rodzaj gleby, wyjaśniła, że „…w przypadku ziemi gliniastej powinno się poprawić jej warunki powietrzno-wodne, mieszając ją z frakcjonowanym żwirem, najlepiej o ziarnach o średnicy do 4 mm. Dzięki temu korzenie darni będą mogły swobodnie się rozrastać. Natomiast glebę piaszczystą można użyźnić dodając ziemi kompostowej lub odpowiednią ilość torfu. W przypadku zbyt wysokiej kwasowości ziemi, należy wykonać wapnowanie, które skoryguje odczyn gleby.”Oczyszczamy podłoże. Kolejnym etapem jest dokładne oczyszczenie terenu pod trawnik. Trzeba usunąć kamienie, żwir, resztki roślin, liście itp. Kamienie i kamyki lepiej wykonać grabiami, ale jeśli chcemy zyskać na czasie – to liście i resztki roślinne najwygodniej jest usunąć przy użyciu dmuchawy, np.: Honda HHB 25E lub, znowu sięgając do narzędzia wielofunkcyjnego Honda Versatool - dmuchawy SSBL E. Obydwie opcje są bardzo wygodne i łatwe w obsłudze. Lekkie, wyważone, ciche. Wytwarzając silny strumień powietrza, w oka mgnieniu zdmuchują lekkie zanieczyszczenia. Dla mnie jest też istotne, że pracują na niezawodnych silnikach o obniżonej emisji spalin, które są też bardzo ekonomiczne w zużyciu paliwa.

Przekopanie podłoża. Celem tej czynności jest spulchnienie i napowietrzenie gleby, ale nie powierzchownie – prawidłową podstawą dla nowej powierzchni trawnika jest przekopanie ziemi na głębokości 15 – 20 cm. Przy tej okazji, zależnie od potrzeb, glebę można zmieszać z ziemią organiczną lub piaskiem. Przy tej pracy najlepiej sprawdzi się glebogryzarka. Wygodnym rozwiązaniem będzie maszyna uniwersalna, np. Honda FG205 z mocną przekładnią napędzającą bęben o szerokości roboczej 45 cm, 4 noże i 2 dyski. Można nią pracować przez godzinę na jednym zbiorniku paliwa. Ze względu na miniaturowe rozmiary idealnie sprawdza się w ogródkach i na działkach. Jej dodatkową zaletą jest wielofunkcyjność – wraz z dodatkowym osprzętem może być stosowana jako wertykulator, aerator, kultywator, obsypnik a nawet jako odśnieżarka.Innym wygodnym rozwiązaniem jest większa, profesjonalna, bardzo zaawansowana technicznie i wielozadaniowa przez cały rok glebogryzarka FJ500, której praktycznym udogodnieniem jest regulowana szerokość robocza w przedziale 35-63-90 cm umożliwiająca pracę na wąskich i szerokich pasach ziemi. 2 biegi w przód i 1 w tył pozwalają na dostosowanie prędkości maszyny do rodzaju gleby i usprawniają kierowanie maszyną, a regulacja rączek dodatkowo ułatwia posługiwanie się maszyną.
Po przekopaniu podłoża należy jeszcze usunąć kamienie, które zazwyczaj podczas tych prac „ziemia rodzi”, następnie trzeba wyrównać powierzchnię poprzez plantowanie i wałowanie.

Nawożenie. Wiosną, na kilka dni przed wysiewem nasion traw lub wyłożeniem trawy z rolki, warto zastosować wieloskładnikowy nawóz z azotem, zwiększoną ilością fosforu i potasu. Najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą, który doradzi rodzaj nawozu oraz dawki.

Sianie trawy. Wyhodowanie trawnika z siewu jest zabiegiem trudniejszym od wyłożenia podłoża trawa z rolki. Warto wybierać mieszanki różnych gatunków znanych producentów. Tanie mieszanki nasion rodzą ryzyko niskiego procentu wschodów - w ich skład często wchodzą szybko rosnące gatunki o szerokim źdźble, wrażliwe na choroby. Siać należy podczas bezwietrznej, ciepłej i wilgotnej pogody, a bezpośrednio przed siewem należy wierzchnią warstwę gleby lekko wzruszyć grabiami. Następnie przykrywamy nasiona cienką – ok. 1 cm - warstwą piasku lub torfu i wałujemy.

Podlewanie. To ostatni etap. Teren wysianymi nasionami lub wyłożony trawą z rolki należy dobrze nawodnić – początkowo niewielką dawką wody kilka razy na dobę. Potem stopniowo redukujemy intensywność do jednokrotnego podlewania na dobę. Dzięki temu wierzchnia warstwa podłoża utrzyma odpowiedni stopień wilgotności i stworzy korzystne warunki do kiełkowania nasion oraz ukorzenienia się roślin.

Do nawadniania trawnika można zastosować niewielkie motopompy Honda do wody czystej WX10 czy WX15. Służą do pompowania wody z dostępnych naturalnych zbiorników wody i w połączeniu z systemem zraszaczy, nawet większym czy z kilkoma jednocześnie – wytwarzają wysokie ciśnienie umożliwiające podanie wody na wysokość 35 m w przypadku WX10 i 40 m – WX15. Pracują na mini 4-suwowych silnikach o mocy 1 KM – WX10 i 2,1 KM – WX15, których ciche działanie nie zakłóca spokoju otoczenia, a ich moc zapewnia wysoką wydajność: WX10 w ciągu godziny może przepompować do 7 800 l/h, zaś WX15 – do 14 400l wody na godzinę.Pierwsze koszenie. Koszenie nowej trawy wymaga cierpliwości – musimy poczekać, aż darń osiągnie wysokość ok. 8 – 12 cm. Wówczas, wedle reguł, można ją skosić do wysokości 5 -6 cm. Przy tak precyzyjnej czynności przydają się kosiarki z wielostopniową regulacją wysokości koszenia. I pamiętajmy, że świeża trawa jest bardzo delikatna, dlatego zwłaszcza podczas pierwszego koszenie trzeba posiadać sprawną kosiarkę, by nie powyrywać źdźbeł roślin.

Poradnik dom i ogród

Luty 2020

Styczeń 2020

Grudzień 2019

Listopad 2019

Październik 2019

Wrzesień 2019

Sierpień 2019

Lipiec 2019

Czerwiec 2019

Maj 2019

Kwiecień 2019

Marzec 2019

Luty 2019

Styczeń 2019

Grudzień 2018

Listopad 2018

Październik 2018

Wrzesień 2018

Sierpień 2018

Lipiec 2018

Czerwiec 2018

Maj 2018

Kwiecień 2018

Marzec 2018

Maj 2016

Kwiecień 2016

Luty 2018

Styczeń 2018

Grudzień 2017

Listopad 2017

Październik 2017

Wrzesień 2017

Sierpień 2017

Lipiec 2017

Marzec 2016

Luty 2016

Czerwiec 2017

Maj 2017

Kwiecień 2017

Grudzień 2016

Listopad 2016

Październik 2016

Wrzesień 2016

Sierpień 2016

Lipiec 2016

Czerwiec 2016