Honda Polska - Samochody  Honda Polska - Motocykle
Twój koszyk jest pusty

Ogród zazwyczaj kojarzy nam się z pięknymi kwiatami i roślinami, przyciętym żywopłotem i trawnikiem, miejscem spokojnego odpoczynku po pracy, spotkaniami rodzinnymi i w gronie przyjaciół. O bezpieczeństwie zaczynamy myśleć, gdy w ogrodzie są dzieci…Dbamy, by ich plac zabaw był bezpieczny, a w bezpiecznym ogrodzie - dla wszystkich, warto uwzględnić technikę czyli urządzenia ogrodnicze z najlepszymi rozwiązaniami zapewniającymi bezpieczną obsługę i przyjazne dla otoczenia, roślinność i kompozycję zieleni, architekturę ogrodową.Urządzenia i maszyny ogrodnicze

Wszystkie maszyny ogrodnicze, a zwłaszcza kosiarki i glebogryzarki, muszą być i są bezpieczne dla operatorów i użytkowników, a także dzieci przebywających w ich pobliżu. W urządzeniach Honda zastosowano kilka innowacyjnych rozwiązań:


Honda ROTOSTOP®
- sprzęgło układu tnącego kosiarki. Jego wyłączenie powoduje rozłączenie noży od wału korbowego silnika i zatrzymanie noża kosiarki już po ½ obrotu. Głównym zadaniem ROTOSTOP jest zabezpieczenie noży przed przypadkowym uruchomieniem. Ponieważ przy tym rozwiązaniu silnik może pracować z zatrzymanymi ostrzami, można też bezpiecznie opróżnić kosz bez wyłączania kosiarki, usunąć przeszkodę z trawnika (np. kamień, piłkę do gry). ROTOSTOP umożliwia też przejazd kosiarką przez żwirową lub brukowaną alejkę, bez narażania krawędzi noży na mechaniczne uszkodzenia. W sprzęgło ROTOSTOP® wyposażona jest np. kosiarka Honda HRX 476 VYE z systemem sterowania napędem SMART Drive®, Honda HRX 537 VYE z najnowszym systemem sterowania napędem SELECT DRIVE™ czy Honda HRX 537 HZE/HYE

Honda BLADE BRAKE® - blokada działająca na tej samej zasadzie jak ROTOSTOP - zatrzymuje ostrza po ½ obrotu i zabezpiecza noże przed przypadkowym uruchomieniem. W ten rodzaj blokady wyposażone są np. kosiarki Honda HRX 537 VKE oraz wszystkie kosiarki Honda z serii IZY, np. HRG 466 SKEP.


W nowe blokady dźwigni sprzęgła wyposażone są glebogryzarki Honda FJ 500 - blokada ta, służąca do włączania i wyłączania części roboczej, znajduje się przy manetce. Jej zadaniem jest uniemożliwienie przypadkowego uruchomienia części roboczej.

Jakość noży maszyn do koszenia - we wszystkich kosiarkach Honda noże wykonane są ze sprężystej stali, dzięki czemu wyginają się w przypadku natrafienia na przeszkodę, ale nie pękają i nie pozostawiają ostrych odłamków na trawie.


Umiejscowienie zbiornika na paliwo
- w celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania, w kosiarkach traktorowych Honda HF 2417 i HF2622, ponad 8-litrowy zbiornik paliwa zainstalowano tak, by był jak najdalej od pracującego silnika - po prawej stronie maszyny. Dzięki temu paliwo nie nagrzewa się ani nie traci na jakości.Bezpieczny Honda Miimo

Honda Miimo, poruszający się po ogrodzie samodzielnie, może kosić trawę w obecności bawiących się dzieci. Jest wyposażony w szereg rozwiązań, które z jednej strony umożliwiają mu swobodne poruszanie się i koszenie w obrębie wyznaczonego obszaru.  • Dzięki innowacyjnemu sygnałowi cyfrowemu i systemowi czujników, robot zmienia kierunek poruszania się po trawniku po zetknięciu z przeszkodą, którą może być na przykład noga dziecka,
  • podniesienie, przewrócenie czy nawet lekkie przechylenie robota podczas pracy powoduje natychmiastowe zatrzymanie noży. Robot może być ponownie uruchomiony dopiero po wprowadzeniu kodu PIN,
  • system tnący posiada uchylne ostrza, by zapewnić bezpieczny kontakt z przeszkodą. W przypadku zetknięcia się przeszkodą, której nie można skosić, ostrza chowają się za tarczą. Najnowszy model - Honda Miimo 3000 - jest wyposażony w udoskonaloną tarczę o większej powierzchni. Ostrza natomiast są umocowane ok. 1 cm przed jej brzegiem, dzięki czemu robot szybciej „wyczuwa” przeszkodę na swojej ścieżce koszenia,
  • Zabezpieczeniem przed nieuprawnionym użytkowaniem robota koszącego jest kod PIN, dlatego można zaprogramować Honda Miimo na koszenie w nocy i pod nieobecność właściciela.Jeśli wolimy, by robot nie kosił trawy w trakcie zabaw dzieci, wystarczy skierować Honda Miimo do bazy dokującej lub zaprogramować koszenie w tych porach dnia, w których dzieci są poza ogrodem. Nocne koszenie w wykonaniu Honda Miimo nie zakłóci niczyjego spokoju, a dodatkowe włączenie trybu cichego oraz obniżenie prędkości obrotowej ostrzy i kół sprawia, że praca robota jest praktycznie niesłyszalna, zaś jego obecność w ogrodzie niezauważalna dla osób postronnych. Można także w ogrodzie wydzielić strefę zabaw dla dzieci za pomocą przewodu granicznego, dzięki czemu robot koszący nie będzie mieć do niej dostępu.

Technika bezpieczna dla środowiskaBezpieczne urządzenia i maszyny ogrodnicze to również takie, które są przyjazne dla środowiska: mają jak najniższy poziom emisji spalin oraz hałasu. Honda, uznawana za jedną z najbardziej ekologicznych marek świata, stale udoskonala produkowane urządzenia spalinowe i jednoczesnie rozwija „cichą energię” czyli urządzania bateryjne, jak Honda Miimo oraz urządzenia akumulatorowe.

Poziom hałasu większości urządzeń spalinowych jest o 30% niższy od aktualnych standardów Unii Europejskiej. Cicha praca tych urządzeń jest możliwa wskutek zastosowania kombinacji 4-suwowego silnika z konstrukcją obudowy i doborem materiału, z którego obudowa jest wykonana. W wielofunkcyjnym narzędziu Honda Versatool, kosach, dmuchawach i nożycach do żywopłotu  zastosowana jest wersja mini silnika 4-suwowego, której konstrukcja zapewnia obrót o 360 stopni w dowolnej płaszczyźnie bez zakłóceń ich pracy. W przypadku kosiarek elektrycznych HRE oraz spalinowych - z serii HRX oraz IZY efekt cichej pracy wynika dodatkowo z udoskonalonych kanałów odprowadzających pokos.

Zaletą 4-suwowych silników Honda jest również istotnie obniżony poziom emisji spalin, a jest on niższy o 85% od poziomu emisji spalin klasycznych urządzeń z silnikiem 2-suwowym. Ma to istotne znaczenie dla zdrowia użytkownika sprzętu, ponieważ podczas pracy kosą i wykaszarką, silnik jest blisko ciała i często dość blisko twarzy.Bezpieczny świat roślin

Dla dzieci, ogród jest miejscem poznawania świata. Ciekawe kolorów i nowości, chętnie dotykają i próbują tego co w ogrodzie znajdą, dlatego warto dopilnować, by nie miały kontaktu z roślinami trującymi i kłującymi. A jeśli są wrażliwe na alergeny roślinne, warto w ogrodzie unikać traw ozdobnych, leszczyny, olszy, brzozy i topoli. W przypadku alergików bardzo ważnym jest systematyczne koszenie trawy, ponieważ dzięki koszeniu nie dopuszczamy do zakwitania trawy i ograniczamy zawartość jej pyłku w powietrzu.

Jakich roślin unikać?

  • Trujących, np.: bielunia, wawrzynka wilczełyko, rycynusa (rącznik pospolity), tojada mocnego, konwalii (uwaga zwłaszcza na owoce w sierpniu i wrześniu!), złotokapu. Szkodliwe dla zdrowia są też: igły cisu pospolitego, niedojrzałe owoce dzikiego bzu czarnego, tulipany, hiacynty, narcyzy, piwonie, zimowity jesienne, a także bluszcz, powojnik, hortensje i czerwone owoce ostrokrzewu.
  • Kolczastych, np.: ognik, berberys czy śliwa tarnina. W przypadku agrestu, jeżyn i malin można w ogrodzie posadzić odmiany bezkolcowe.

Warto też pamiętać, że ogród jest naturalną przestrzenią edukacyjną dla dzieci, w której można im wyjaśniać świat roślin, ptaków i owadów, założyć ich własną grządkę i tłumaczyć jakich roślin powinny unikać.


Poradnik dom i ogród

Styczeń 2020

Grudzień 2019

Listopad 2019

Październik 2019

Wrzesień 2019

Sierpień 2019

Lipiec 2019

Czerwiec 2019

Maj 2019

Kwiecień 2019

Marzec 2019

Luty 2019

Styczeń 2019

Grudzień 2018

Listopad 2018

Październik 2018

Wrzesień 2018

Sierpień 2018

Lipiec 2018

Czerwiec 2018

Maj 2018

Kwiecień 2018

Marzec 2018

Maj 2016

Kwiecień 2016

Luty 2018

Styczeń 2018

Grudzień 2017

Listopad 2017

Październik 2017

Wrzesień 2017

Sierpień 2017

Lipiec 2017

Marzec 2016

Luty 2016

Czerwiec 2017

Maj 2017

Kwiecień 2017

Grudzień 2016

Listopad 2016

Październik 2016

Wrzesień 2016

Sierpień 2016

Lipiec 2016

Czerwiec 2016