Honda Polska - Samochody  Honda Polska - Motocykle
Twój koszyk jest pusty

Utworzono: wtorek, 15, marzec 2016 14:33

Wiele czynności w ogrodzie wymaga zastosowania różnego rodzaju narzędzi - urządzeń i maszyn. O wszystkie powinniśmy dbać, najlepiej systematycznie, by móc spokojnie pracować za pomocą sprawnego sprzętu. W ciągu roku są dwa kluczowe momenty, w których powinniśmy dokonać przeglądu urządzeń i maszyn do ogrodu ze szczególną uwagą: przed rozpoczęciem nowego sezonu i po jego zakończeniu.  Przed nami nowa wiosna ……Czy zajrzeliście już do swoich urządzeń ogrodowych?

Urządzenia ogrodowe sprawne na wiosnę - Czy na pewno?

„Konserwacja maszyn spalinowych” brzmi poważnie. Przyznam się, że nie zawsze o tym pamiętam, oprócz sprawdzenia paliwa. Zdarza mi się odstawić kosiarkę do komórki bezpośrednio po koszeniu i zajmuję się innymi sprawami. To błąd. Poradziłam się zatem eksperta - Mariusza Czarnockiego, Menedżera Produktu „Urządzenia do pielęgnacji zieleni” z Aries Power Equipment.

O maszyny do pracy w ogrodzie powinniśmy dbać przynajmniej z 3 powodów: dla własnej wygody i oszczędności czasu, ze względu na rośliny i z powodu gwarancji. Pisząc „dbać” mam na myśli prawidłowe użytkowanie czyli zgodne z przeznaczeniem i instrukcją obsługi oraz regularną konserwację. W tym kontekście ważnym hasłem jest gwarancja. Warto pamiętać, że utrzymanie okresu gwarancji wymaga wykonania corocznego przeglądu technicznego w autoryzowanym punkcie serwisowym. Ja zdecydowanie wolę powierzyć wszelkie przeglądy i konserwację kosiarki specjalistom.

Urządzenia ogrodowe sprawne na wiosnę - Czy na pewno?

Konserwacja maszyn spalinowych - podstawowe zasady


1.    Paliwo

Tak naprawdę powinnam zacząć od następnego punktu, ale….. wszyscy mechanicy z autoryzowanych punktów serwisowych o tym mówią, zatem chciałam zwrócić Waszą uwagę na czas przechowywania paliwa w zbiorniku maszyny. Nie przechowujemy urządzeń i maszyn spalinowych z pełnym bakiem dłużej niż miesiąc, ponieważ spada jakość paliwa - wskutek zmian temperatury i parowania, upływu czasu. To może zaszkodzić silnikowi. Jeśli więc ktoś zostawił paliwo na zimę - musi je usunąć i na wiosnę wlać świeże.


2.    Instrukcja obsługi

Rzadko do niej zaglądam, ale naprawdę warto. W niej, jak na dłoni, podana jest tabela zalecanych przeglądów: elementów i częstotliwości. Można ją skopiować i umieścić w widocznym miejscu obok maszyn.


3.    Świeca zapłonowa - pierwszy element do kontroli.

 • zdejmujemy fajkę, by uniknąć przypadkowego uruchomienia silnika. Lepiej jest trzymać się tej zasady ze względów zwiększonego bezpieczeństwa
 • odłączamy końcówkę przewodu zapłonowego
 • wykręcamy świecę odpowiednim kluczem
 • diagnoza: jeśli widzimy na niej nalot, pęknięcia i uszkodzenia izolatora-świecę trzeba wymienić
 • wkręcamy świecę - początkowo ręcznie i dokręcamy kluczem. W przypadku tej samej świecy dokręcamy o dodatkowe 1/8-1/4 obrotu, a w przypadku zakładania nowej - o ½ obrotu. Źle dokręcona świeca może uszkodzić silnik.
 • Zakładamy fajkę


Urządzenia ogrodowe sprawne na wiosnę - Czy na pewno?


4.    Filtr powietrza

Rozmowy ze specjalistami z autoryzowanych serwisów Honda potwierdzają, że jednym z najczęstszych zgłaszanych problemów z maszynami spalinowymi jest właśnie zaniedbanie filtrów powietrza! Warto wiedzieć, że zabrudzony, zatkany filtr może nawet uszkodzić silnik.

 • sytuacja idealna - sprawdzamy filtr w sezonie przed każdym uruchomieniem maszyny, przede wszystkim w kosach i kosiarkach
 • wymiana - rekomendowana przynajmniej raz w roku
 • kontrola - sprawdzamy czystość, przepuszczalność i kształt. Cienką warstwę zanieczyszczeń usuwamy lekko uderzając w twardą powierzchnię - nigdy do tego celu nie używamy szczoteczki. Wycieramy, lekko wilgotną ściereczką,  brud  z wewnętrznej strony pokrywy filtra i jego bazę
 • zakładamy filtr - papierowy musi być suchy przed założeniem


Urządzenia ogrodowe sprawne na wiosnę - Czy na pewno?


5.    Poziom leju

 • Jeśli na zimę silnik został napełniony nowym olejem - sprawdzamy jego poziom i korygujemy
 • W przeciwnym przypadku, na wiosnę wlewamy olej. W instrukcji obsługi danego urządzenia znajdziemy wskazówkę co do ilości. Sprawdzamy poziom za pomocą wytartego bagnetu.


6.    Ostrza

- kluczowy element wielu maszyn ogrodniczych: kosiarek, nożyc do żywopłotów.
Jak zawsze podkreśla Lidia Tokarska - architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni, ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów i praktyk, stan ostrzy, zwłaszcza w przypadku kosiarek, decyduje o jakości cięcia i kondycji trawy. Tępe noże są wręcz szkodliwe dla trawnika - szarpią końcówki darni, prowadzą do zerwania miękiszu liści i uszkodzenia wiązek przewodzących rośliny. Skutkiem tego jest podwyższona transpiracja czyli utrata wody. Poranione rośliny - trawa  i krzewy - są bardziej podatne na choroby i infekcje. Warto również sprawdzić i doczyścić ostrza glebogryzarki czy wertykulatora.

Urządzenia ogrodowe sprawne na wiosnę - Czy na pewno?

Kontrola noży kosiarki:

 • sprawdzamy, czy maszyna jest wyłączona
 • zdejmujemy fajkę świecy zapłonowej
 • przechylamy kosiarkę na bok
 • demontujemy noże
 • oceniamy stan zużycia - przytępione oddajemy do naostrzenia. Nierówne i popękane - wymieniamy. Ostrzenie i wymianę noży najlepiej jest wykonać w autoryzowanym punkcie serwisowym, w którym noże zostaną też prawidłowo wyważone
 • montujemy noże i sprawdzamy starannie dokręcenie śrub.


7.    Czyszczenie urządzenia

Często lekceważony, ale ważny element konserwacji. Producenci urządzeń i serwisanci zwracają na to uwagę, by czyścić urządzenie po pracy, gdy zabrudzenia są świeże i łatwiej jest je usunąć. Na pewno konieczne jest czyszczenie ogólne maszyny przed zimą, a jeśli o tym zapomnieliśmy to naprawdę powinniśmy to zrobić przed rozpoczęciem sezonu wiosennego. Zwracajmy uwagę na elementy metalowe i warstwę lakieru, ponieważ wszelkie ubytki lakieru trzeba uzupełnić.

Urządzenia ogrodowe sprawne na wiosnę - Czy na pewno?


8.    Kosz w kosiarkach

Kosz, w sezonie roboczym, jest narażony na spore obciążenia, dlatego z czasem się zużywa. Przed kolejną wiosną warto sprawdzić jego stan i wymienić, jeśli uznamy to za konieczne.


9.    Śruby i śrubeczki

Przegląd techniczny i konserwację kończymy sprawdzeniem dokręcenia śrub. Warto o tym pamiętać ze względu na nasze bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie maszyny.

Ja, wiosenny przegląd techniczny kosiarki, glebogryzarki i nożyc mam za sobą. A Wy?

Poradnik dom i ogród

Luty 2020

Styczeń 2020

Grudzień 2019

Listopad 2019

Październik 2019

Wrzesień 2019

Sierpień 2019

Lipiec 2019

Czerwiec 2019

Maj 2019

Kwiecień 2019

Marzec 2019

Luty 2019

Styczeń 2019

Grudzień 2018

Listopad 2018

Październik 2018

Wrzesień 2018

Sierpień 2018

Lipiec 2018

Czerwiec 2018

Maj 2018

Kwiecień 2018

Marzec 2018

Maj 2016

Kwiecień 2016

Luty 2018

Styczeń 2018

Grudzień 2017

Listopad 2017

Październik 2017

Wrzesień 2017

Sierpień 2017

Lipiec 2017

Marzec 2016

Luty 2016

Czerwiec 2017

Maj 2017

Kwiecień 2017

Grudzień 2016

Listopad 2016

Październik 2016

Wrzesień 2016

Sierpień 2016

Lipiec 2016

Czerwiec 2016