Honda Polska - Samochody  Honda Polska - Motocykle
Twój koszyk jest pusty

„Kosić, nie kosić? Do kiedy kosić? Jeśli jeszcze kosić, to na jaką wysokość? Jak przygotować trawnik do zimy?.... właśnie tego typu pytania i wątpliwości często pojawiają się na przełomie września i października. Odpowiedź nie może być jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od aktualnie panującej i zapowiadanej aury.

Warto przede wszystkim śledzić prognozy pogody - i nie tylko pod kątem planów na wolny weekend, ale też pod kątem naszego trawnika i ogródka. I warto też obserwować „zachowanie” trawy: czy jeszcze rośnie, jak szybko. Po ostatnim koszeniu kilka dni temu wiem co mam zrobić w wolnej chwili - skosić.

 

 • Do kiedy kosić trawnik?
  W naszej szerokości geograficznej zazwyczaj kosi się trawę jeszcze w drugiej połowie października, ale jeśli warunki pogodowe są sprzyjające trawa jeszcze rośnie w listopadzie…. Zatem koszenie zalecane jest aż do pierwszych przymrozków, a to ostatnie powinno mieć miejsce na kilka dni przed zapowiadaną falą regularnych przymrozków.

 • Jak często należy kosić przed nastaniem zimy?
  Z powodu niższej niż latem temperatury, chłodnych nocy oraz krócej i słabiej świecącego słońca trawa o tej porze roku rośnie znacznie wolniej. Częstotliwość koszenia powinna być dostosowana do tempa wzrostu darni, ale zazwyczaj wystarczy to zrobić raz na dwa tygodnie.Jak zawsze, podczas koszenia, kluczowe znaczenie ma jakość urządzeń i maszyn, a przede wszystkim dobrze naostrzone ostrza, by nie ranić roślin.

Jakość cięcia zapewnia system podwójnych noży, w które wyposażone są wszystkie nowoczesne kosiarki Honda Super Komfort - HRX oraz nowe modele z serii IZY - HRG. Innowacyjność MicroCut® polega na tym, że prowadzący nóż dolny wykonuje cięcie podstawowe, a nóż górny tnie pokos na mniejsze kawałki. Razem zapewniają bardzo precyzyjne cięcie i dokładne rozdrobnienie pokosu. Dodatkowym efektem tego systemu jest nie tylko o 30% lepsze wypełnienie kosza niż w przypadku systemu z jednym ostrzem, ale także możliwość zbierania i mielenia liści.W przypadku nierównej powierzchni - różne stopnie nachylenia czy wgłębienia oraz zakamarki, miejsc trudno dostępnych dla większej maszyny, np. przy elewacjach, ogrodzeniach i krawężnikach, pod krzewami, przy rabatach, grządkach warzywnych - wygodniej jest użyć wykaszarkę, np. wykaszarkę narzędzia wielofunkcyjnego Honda Versatool - głowicę żyłkową SSBC E z systemem Tap&Go o szerokości koszenia 40 cm, którą można opcjonalnie zastąpić metalową tarczą tnącą o 3 zębach (tarcza jest rekomendowana do przycinania roślin o grubszych łodygach oraz usuwania młodych odrostów krzewów i drzew).


Innym rozwiązaniem jest bardzo cicha i ekologiczna wykaszarka akumulatorowa Honda HHTE 38 BE. Jest to głowica żyłkowa o średnicy koszenia 38 cm, wyposażona w bardzo trwałą podwójną, nylonową żyłkę, której jakość zapewnia równe i skuteczne koszenie roślin. Przycisk regulujący prędkość obrotów głowicy umożliwia dokładne dostosowanie cięcia do warunków pracy czyli do wysokości i gęstości trawy oraz do stopnia utrudnień, które stwarza dane miejsce koszenia. Dodatkowym ułatwieniem jest także specjalny nożyk na osłonie głowicy - jego rola polega na regulowaniu, czyli ograniczaniu długości żyłki. Dzięki temu rozwiązaniu koszenie jest łatwiejsze i przebiega dużo sprawniej. • Na jaką wysokość kosić?
  W tym okresie ważne jest, by nie kosić zbyt krótko czyli na ok. 4-5 cm i tę właśnie wysokość należy zachować podczas ostatniego koszenia, aby umożliwić trawie gromadzenie składników odżywczych pomagających przetrwać zimę. Jeśli trawa będzie zbyt nisko skoszona, zaszkodzą jej zimowe temperatury, które spowodują przemarzanie korzeni. Natomiast pozostawienie na zimę zbyt wysokich źdźbeł trawy, zwłaszcza przy dużych opadach śniegu, może przyczynić się do powstania pleśni śniegowej i gnicia trawy. Dlatego warto posłużyć się kosiarką z regulowaną wysokością koszenia, która ułatwia ustawianie wysokości koszenia adekwatnie do warunków.

  Przykładowe kosiarki - jedne z najnowszych modeli Honda: HRX537 C4 VYE oraz HRX537 C4 VKE  z nowoczesnym systemem sterowani napędem Select Drive i o szerokości koszenia 53 cm są przeznaczone do koszenia trawników o optymalnej powierzchni do 1 800 m2, trawników rekreacyjnych i z aranżacją roślinną - do koszenia wąskich pasów trawy pomiędzy rabatami, trawników o równej nawierzchni oraz z niewielkimi nachyleniami terenu. Są wyposażone w bardzo wygodny, grzebieniowy system regulacji umożliwiający precyzyjne ustawianie wysokości noży na 7 poziomach w zakresie od 19 do 101 mm. • Czy można pozostawić pokos na zimę na trawniku?
  Nigdy nie pozostawiajmy ściętej trawy na trawniku na zimę. Mulczowanie wskazane jest tylko w sezonie wiosenno-letnim przy zachowaniu podstawowych reguł wykonywania tej czynności pielęgnacyjnej. Pokos należy dokładnie wygrabić lub zebrać do kosza. Komfortowym z punktu widzenia użytkownika są kosiarki Honda HRX z pojemnymi koszami  (60 - 85l) usprawniającymi cały proces koszenia w aspekcie zminimalizowania częstotliwości opróżniania kosza.

  Dodatkowo wszystkie są wyposażone w system mielenia zmiennego Versamow® umożliwiającym w pełni sezonu regulowanie ilości trawy trafiającej do kosza i tej pozostawionej na glebie, a jesienią służącym do zbierania i mielenia liści. Jego praktycznym atutem jest to, że można go wyłączyć za pomocą dźwigni podczas ostatniego koszenia co jest jednoznaczne z zebraniem pokosu do kosza. • Podlewanie
  W tym roku regularne nawadnianie trawy jak i całego ogrodu ma ogromne znaczenie. Rano rośliny są pokryte rosą, ale w wielu rejonach kraju od dawna nie spadła kropla deszczu.

 • Co jeszcze możemy zrobić przed zimą dla naszego trawnika
  Przed zimą dobrze jest jeszcze trawę dokarmić cienką warstwą kompostu lub nawozem jesiennym z niską zawartością azotu. Do zimy należy regularnie i dokładnie usuwać liście z trawnika. Pod koniec października lub na początku listopada, mniej więcej na dwa tygodnie przed przymrozkami, można jeszcze przeprowadzić wertykulację, by uniknąć rozwijania się pleśni śniegowej.
Przed zimą można też wykonać aerację trawnika, zwłaszcza w przypadku wysuszonego i zbitego podłoża. Jeśli posiadasz dowolną kosiarkę Honda HRX lub IZY, możesz w bardzo łatwy sposób wymienić noże na specjalną nakładkę do aeracji.

Poradnik dom i ogród

Grudzień 2019

Listopad 2019

Październik 2019

Wrzesień 2019

Sierpień 2019

Lipiec 2019

Czerwiec 2019

Maj 2019

Kwiecień 2019

Marzec 2019

Luty 2019

Styczeń 2019

Grudzień 2018

Listopad 2018

Październik 2018

Wrzesień 2018

Sierpień 2018

Lipiec 2018

Czerwiec 2018

Maj 2018

Kwiecień 2018

Marzec 2018

Maj 2016

Kwiecień 2016

Luty 2018

Styczeń 2018

Grudzień 2017

Listopad 2017

Październik 2017

Wrzesień 2017

Sierpień 2017

Lipiec 2017

Marzec 2016

Luty 2016

Czerwiec 2017

Maj 2017

Kwiecień 2017

Grudzień 2016

Listopad 2016

Październik 2016

Wrzesień 2016

Sierpień 2016

Lipiec 2016

Czerwiec 2016