Honda Polska - Samochody  Honda Polska - Motocykle
Twój koszyk jest pusty

Wykaszarki i kosy, jak każde urządzenie do ogrodu, ma swoje przeznaczenie. W przypadku koszenia, kosiarki klasyczne, kosiarki traktorowe i robot koszący Honda Miimo, służą przede wszystkim do koszenia przestrzeni otwartych i siłą rzeczy nie mogą dokładnie kosić roślin w miejscach trudno dostępnych. A takich miejsc wokół domu i w ogrodzie jest wiele. Wiem to z własnego doświadczenia. Kiedyś, gdy do koszenia w moim ogrodzie używana była tylko kosiarka, po każdym koszeniu powstawał dysonans pomiędzy równą płaszczyzną trawnika a kępkami trawy, których noże kosiarki nie zdołały dosięgnąć. To zjawisko pojawia się np. przy elewacji budynku i ogrodowej altany, przy ogrodzeniach i wszelkich murkach upiększających architekturę zieleni, przy obrzeżach tarasów wkomponowanych płasko w podłoże, przy ścieżkach, krawężnikach, pod drzewami,  krzewami i żywopłotami, wokół oczek wodnych i stawów czy tez basenów, itd. Do tej roli – uzupełnienia funkcji kosiarek – są stworzone właśnie wykaszarki i kosy, które jednocześnie idealnie sprawdzają się w koszeniu trawników o powierzchni do mniej więcej 300 m2 i są wręcz niezastąpione w koszeniu roślin na terenie pochyłym – na ogrodowych i parkowych pagórkach, w rowach, na poboczach dróg. W praktyce są to jedyne urządzenia, które można stosować na modnych ostatnio „zielonych dachach”.


Praktyczne doświadczenie pokazuje, że warto jest mieć wykaszarkę pod ręką. Z reguły wykaszarki i kosy są wyposażone w głowicę żyłkową i w tej opcji służą do koszenia trawy i chwastów. Większą moc mają urządzenia, w których głowicę żyłkową można zastąpić tarczą tnącą z 3 lub więcej zębami. Wówczas wykaszarka czy kosa skosi też zarośla, chwasty o grubszych łodygach a nawet młode pędy krzewów, np. jeżyny. Najbardziej uniwersalną opcją tarczy tnącej jest trójząb. Taką moc posiada wykaszarka należąca do wielofunkcyjnego narzędzia Honda Vesratool.SSBC E Honda Versatool to wykaszarka spalinowa fabrycznie wyposażona w głowicę żyłkową, którą opcjonalnie można zastąpić metalową tarczą tnącą – o 3 lub 4 zębach. Jest to jedno z najbardziej nowoczesnych rozwiązań wśród urządzeń do pielęgnacji zieleni, a jego najważniejszą zaletą jest wielofunkcyjność – wykaszarka SSBC E jak i glebogryzarka, nożyce do żywopłotu (krótki i długie!), krawędziarka, dmuchawa czy podkrzesywarka (czyli pilarka na wysięgniku) są wymiennie łączone z tą samą jednostką napędową. Narzędzie jest lekkie, idealnie wyważone i bardzo łatwe w obsłudze. Wykaszarka, najczęściej stosowany element w ogrodzie, cieszy się uznaniem profesjonalistów właśnie z powodu wyważenia i lekkości a także ze względu na sprawdzoną niezawodność i – przede wszystkim – błyskawiczne uruchamianie silnika! Ergonomiczne uchwyty są dostosowane do postawy operatora i zapewniają wygodne manewrowanie urządzeniem przez długi czas pracy.Wykaszarka z zestawu Honda Versatool zawdzięcza swą lekkość wyjątkowej konstrukcji silnika, a jest nim czterosuw  o wadze 2,7 kg – jeden z najlżejszych silników na świecie. I nie tylko jego waga zwraca uwagę – silniki te pracują na PB95 i mają restrykcyjnie obniżony poziom emisji spalin - o 85% niższy poziom emisji spalin od klasycznych urządzeń z silnikiem 2-suwowym. Na dodatek są ciche, więc koszenie nimi w godzinach wczesno porannych nie zdenerwuje ani członków rodziny ani sąsiadów.

Dokładnie te same parametry  - techniczne i w zakresie efektywności pracy – zapewnia kosa spalinowa UMK 435, dostępna w wersji UEET oraz LEET. Różnica pomiędzy nią a wykaszarką SSBC E Honda Versatool polega na tym, że kosa jest odrębnym urządzeniem przeznaczonym wyłącznie do koszenia, natomiast wykaszarką SSBC E oferuje możliwość kompletowania urządzenia wielofunkcyjnego, które można stosować do woli przez okrągły rok.Inną opcją nowoczesnej wykaszarki jest wersja akumulatorowa – ekologiczna energia. Gdyby poproszono mnie o scharakteryzowanie wykaszarki HHTE 38 BE w paru słowach, byłyby to: cisza, brak spalin, wygoda, lekkość, nikłe koszty eksploatacji, brak konieczności serwisowania, wolność. Prawdziwe „dolce vita” ogrodnika.

Ten model wykaszarki wpisuje się w najnowszy trend rozwoju urządzeń bateryjnych, który ewoluuje równolegle do samochodów czy rowerów elektrycznych. Ktoś powie, że przecież są kosy elektryczne – ale, szczerze – te dwie wersje nie są porównywalne, bowiem wykaszarka akumulatorowa nie ma kabla, więc można z nią poruszać się po całym ogrodzie i kosić w każdym zakątku nie bacząc na dostęp do źródła prądu. Kosa elektryczna nie daje takiej wolności.Wykaszarka akumulatorowa Honda to głowica z podwójną nylonową żyłką o uniwersalnej średnicy cięcia  - 38 cm, która zapewnia efektywne ujarzmienie trawy. Zastosowano tu bardzo wygodne rozwiązania:

  • regulację obrotów głowicy. Jednym przyciskiem można dostosować urządzenie do wysokości i grubości roślin a także do stopnia utrudnień miejsca koszenia,
  • stała regulację długości żyłki za pomocą nożyka umocowanego przy osłonie głowicy


Jej obsługa  jest intuicyjna  - wystarczy

  1. wstawić akumulator  (są opcje do wyboru: standardowy 2 Ah lub wzmocniony 4 Ah),
  2. dostosować ergonomiczny uchwyt na drążku do swojego wzrostu i długości rąk,
  3. włączyć urządzenie
  4. i przystąpić do koszenia.Warto zwrócić też uwagę na fakt, że system cięcia jest uruchamiany łagodnie, ponieważ silnik zwiększa prędkość głowicy stopniowo i płynnie.

I jeszcze „wisienka na torcie”, która każdego ucieszy – wykaszarka akumulatorowa praktycznie nie wymaga serwisowania! A podczas jej zimowego odpoczynku należy pamiętać jedynie o akumulatorze, który musi być pozostać w ładowarce.

Mimo że aktualna deszczowa pogoda nas nie rozpieszcza i nie zachęca do ogrodniczych aktywności, trawę kosić trzeba możliwie jak najdłużej – aż do pierwszych przymrozków. Trawa po prostu lubi być koszona. Trzeba tylko uważać, by jesienią nie kosić jej za nisko - nie niżej niż 5-6 cm.

Poradnik dom i ogród

Grudzień 2018

Listopad 2018

Październik 2018

Wrzesień 2018

Sierpień 2018

Lipiec 2018

Czerwiec 2018

Maj 2018

Kwiecień 2018

Marzec 2018

Maj 2016

Kwiecień 2016

Luty 2018

Styczeń 2018

Grudzień 2017

Listopad 2017

Październik 2017

Wrzesień 2017

Sierpień 2017

Lipiec 2017

Marzec 2016

Luty 2016

Czerwiec 2017

Maj 2017

Kwiecień 2017

Grudzień 2016

Listopad 2016

Październik 2016

Wrzesień 2016

Sierpień 2016

Lipiec 2016

Czerwiec 2016