Pielęgnacja trawnika
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Kosa, dawne narzędzie rolnicze przeznaczone do ścinania zbóż, łąk i traw, i zbudowane z wygiętego ostrza zamocowanego na drzewcu, przeszła ewolucję od wersji spalinowej z silnikami 2-suwowymi i następnie - 4-suwowymi do wersji elektrycznej z przewodem lub zasilanej akumulatorem. Dawne ostrze dziś zastępuje głowica żyłkowa lub tarcza tnąca - w kosach i wykaszarkach Honda jest to trwała tarcza metalowa.Kosy Honda służą do koszenia małych powierzchni, głównie trawników, a przede wszystkim w tych miejscach, w których koszenie kosiarką jest bardzo trudne lub wręcz niewykonalne - na zboczach, brzegach rzek, stawów i jezior, pod drzewami i krzewami, przy ogrodzeniach i elewacjach budynków, w wąskich zakątkach ogrodu, na trawnikach i łąkach o nierównym podłożu. Ze względu na mobilność i wygodną wagę, kosy są powszechnie wykorzystywane zarówno w ogrodach prywatnych jak i przez profesjonalistów do koszenia traw oraz chwastów na publicznych terenach zielonych.


Jaką kosę wybrać?

Decydując się na zakup kosy warto uwzględnić powierzchnię koszenia, rodzaj roślinności i intensywność koszenia. Z uwagi na swobodne poruszanie się po koszonym terenie zdecydowanie wygodniejszą jest mobilna kosa spalinowa. Nowoczesne kosy spalinowe Honda mają bardzo dobry współczynnik mocy do wagi, a ich silniki mogą pracować w każdej płaszczyźnie. Zasięg kosy elektrycznej jest ograniczony przewodem, dlatego może być stosowana tylko w małych, przydomowych ogrodach i w pobliżu źródła prądu. Nową wersją kos elektrycznych są urządzenia akumulatorowe, równie mobilne co kosy spalinowe.


Praktyczne spojrzenie na kosy spalinowe

Wybierając kosę spalinową warto także zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mają istotny wpływ na naszą wygodę w posługiwaniu się kosą. Kosę trzeba nosić, więc komfort pracy, wygodne poruszanie się z nią w terenie bez zmęczenia i łatwe manewrowanie są równie ważne co niezawodność urządzenia.

Jakość - jak w przypadku każdego urządzenia ogrodniczego ważna jest jego jakość potwierdzona długością okresu gwarancji. Jakość, z której znana jest marka Honda, w połączeniu z prawidłową eksploatacją urządzenia, gwarantuje bezawaryjność i długą żywotność narzędzia. Wykonując okresowe przeglądy techniczne w  autoryzowanej sieci serwisowej Aries Power Equipment/Honda oraz stosując oryginalne części zamienne i oryginalne materiały eksploatacyjne Honda http://www.mojahonda.pl/czesci-zamienne-i-akcesoria można wydłużyć okres gwarancji kos i wszystkich pozostałych urządzeń Honda do 5 lat.

Waga i wyważenie - to właśnie te parametry mają kluczowe znaczenie dla komfortu pracy. Kosy spalinowe, wyposażone w silnik i zbiornik paliwa, powinny być możliwie najlżejsze i odpowiednio wyważone. Kosy Honda są rzeczywiście lekkie dzięki zastosowaniu innowacyjnych miniaturowych silników 4-suwowych Honda. Waga ta wynosi 5,49 kg w przypadku kosy UMS 425E LE, 6,28 kg dla UMK 425E UEET i ok. 7 kg w przypadku UMK 435E LEET i UMK 435E UEET. Bardzo wygodnym rozwiązaniem, chętnie wykorzystywanym przez profesjonalistów, którzy muszą pracować przez dłuższy czas w trudnych warunkach, jest kosa plecakowa Honda UMR 435E T z antywibracyjnym stelażem, który dostosowuje się do pleców, pochłania drgania i wygodnie rozkłada ciężar urządzenia na całe ciało, co umożliwia bezpieczną pracę na stokach i nierównym terenie. Idealne wyważenie każdej z kos zapewnia operatorowi pełny komfort pracy bez zmęczenia pleców ani mięśni rąk.


Uchwyt
- to kolejny ważny element wpływający na komfort koszenia kosą. W kosach Honda przybiera kształt ergonomicznych rączek lub półkola umieszczonych w najlepszym z punktu widzenia wyważenia miejscu. W wykaszarce akumulatorowej Honda HHTE 38 BE dodatkowo można dostosować umiejscowienie uchwytu do długości rąk i wzrostu.


Silnik
- jakość i moc silnika decyduje o wydajności kosy, jej niezawodności i długiej żywotności. Kosy spalinowe Honda są pierwszymi na świecie, w których zastosowano silnik 4-suwowy, a dokładnie wersje mini GX 25 i GX 35 o mocy 1 KM i 1,3 KM. Są to najmniejsze na świecie silniki 4-suwowe, dzięki czemu kosy Honda wyróżniają się lekkością. Silniki te spełniają najbardziej restrykcyjne normy obowiązujące w Unii Europejskiej oraz USA, a poziom emitowanych spalin jest o 85% niższy od tego emitowanego przez ich 2-suwowe odpowiedniki. Dzięki generowaniu niskich wibracji, są też ciche podczas pracy i nie obciążają stawów ani mięśni operatora. W te modele silników wyposażona jest również jednostka napędowa wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool, którą łączy się z wykaszarką - głowicą żyłkową SSBC E. 4-suwowe silniki Honda, sprawdzone w praktyce, są cenione przez profesjonalistów przede wszystkim za długowieczność, niezawodne uruchamianie i równą pracę.


Część robocza
- kosy  Honda o szerokości koszenia 35 - 40 cm jak i wykaszarka SSBC E standardowo są wyposażone w głowice żyłkowe (żyłka nylonowa) - poza UMS 425E LE, w głowice typu TAP&GO oraz w metalowe tarcze tnące z 3 ostrzami, które stosuje się wymiennie zależnie od rodzaju koszonych roślin. Żyłka nylonowa, odporna na rozrywanie, strzępienie oraz temperaturę wytwarzaną podczas obrotów, jest automatycznie wysuwana. Przeznaczona jest do koszenia trawy i chwastów. Metalowa tarcza tnąca służy do koszenia twardszych łodyg chwastów, a nawet odrostów drzew i krzewów.


Zastosowanie
- wszystkie elementy konstrukcji kos Honda definiują zakres zastosowania danego urządzenia:

  • Do sporadycznego koszenia niewielkich powierzchni trawnika i precyzyjnego wykańczania koszenia głównego wykonanego wcześniej kosiarką rekomendowana jest kosa Honda UMS 425E LE (moc silnika 1 KM).
  • Do wykaszania traw i zdrewniałych chwastów o mocnych łodygach i pędach służy kosa UMK 425E UEET (moc silnika 1 KM). Dzięki oburęcznemu uchwytowi i wygodnym szelkom można nią kosić duże powierzchnie.
  • Do koszenia dużych powierzchni, wycinania wysokich traw i roślin o zdrewniałych pędach przeznaczone są kosy z tarczą tnącą i silnikiem o mocy maks. 1,3 KM czyli UMK 435E UEET, UMK 435E LEET i wykaszarka SSBC E z zestawu Honda Versatool
  • Kosa plecakowa UMR 435E T z silnikiem o mocy maks. 1,3 KM jest rekomendowana profesjonalistom do wykaszania terenów o większym nachyleniu, miejsc trudno dostępnych, pasów trawy przy drogach, wąskich rowów przyulicznych, itp.


Nasz salon:

ul. Puławska 467, 02-844 Warszawa
tel: +48 22 894 08 90
email: pulawska@mojahonda.pl

serwis: pn-pt 08.00 - 16.00
salon: pn-pt 09.00 - 17.00