Aktualności
uwagaWażna informacja: Akcje przywoławczo - naprawcze      
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Koncern Honda przeprowadził udany test startu i lądowania rakiety wielokrotnego użytku. Koncern Honda, znany dotychczas z produkcji samochodów, motocykli, agregatów prądotwórczych, silników spalinowych i silników zaburtowych, urządzeń do pielęgnacji ogrodów, pomp, kosiarki traktorowej bijącej rekordy prędkości, kompetencji w branży robotyki (robot humanoidalny ASIMO, roboty koszące Miimo), lekkiego odrzutowca dyspozycyjnego HondaJet, dołączył do rywalizacji o podbój kosmosu.

Start rakiety Honda

17 czerwca 2025 roku w mieście Taiki w południowo-wschodniej części Hokkaido, Honda przeprowadziła test startu i lądowania eksperymentalnej rakiety wielokrotnego użytku. Test, zakończony sukcesem, miał na celu zademonstrowanie kluczowych technologii niezbędnych do ponownego użycia rakiety, takich jak stabilność lotu podczas wznoszenia i opadania, a także zdolność do lądowania. Cel został osiągnięty - rakieta osiągnęła wysokość 271,4 m i wylądowała w odległości 37 cm od docelowego miejsca przyziemienia.


Honda nieustannie podejmuje nowe wyzwania. Jednym z nich jest kosmos i w dziedzinie technologii kosmicznych Koncern prowadzi badania od 2021 roku. Rakieta wielokrotnego użytku wykorzystuje technologie Honda powstałe podczas opracowywania różnych produktów i systemów autonomicznej jazdy, technologie spalania i sterowania. Celem Honda jest umożliwienie ludziom przekroczenia ograniczeń czasu, miejsca i uczynienie codziennego życia łatwiejszym, a rakiety wielokrotnego użytku w przyszłości przyczynią się m. in. do rozwoju zrównoważonego transportu.

Rakieta wielokrotnego użytku jest jednym z przykładów inicjatyw Honda zmierzających do tworzenia nowej wartości w środowisku przestrzeni kosmicznej. Szerzej, inicjatywy te obejmują badania nad cyrkulacyjnym systemem energii odnawialnej, kluczowymi technologiami robotycznymi do wykorzystania w przestrzeni kosmicznej. Koncern Honda, zainspirowany marzeniami swoich młodych inżynierów, inwestuje w badania nad rakietami, by w przyszłości za ich pomocą wystrzeliwać satelity, co w konsekwencji przyczyni się do tworzenia nowych usług ułatwiających ludziom codzienne życie.

- Cieszymy się, że Honda poczyniła kolejny krok naprzód w naszych badaniach nad rakietami wielokrotnego użytku dzięki pomyślnemu ukończeniu testu startu i lądowania. Wierzymy, że badania nad rakietami to znaczące przedsięwzięcie, które wykorzystuje technologiczne atuty Hondy. Honda będzie nadal podejmować nowe wyzwania — nie tylko po to, aby oferować naszym klientom różnorodne usługi i wartość poprzez nasze produkty, jednocześnie zajmując się kwestiami ochrony środowiska i bezpieczeństwa, ale także po to, aby nadal tworzyć nową wartość, która sprawi, że czas, miejsce i życie ludzi będą przyjemniejszepowiedział Toshihiro Mibe, Prezes globalny Honda.

Prace nad rakietami wielokrotnego użytku Honda są w fazie badań podstawowych, ale celem tego przedsięwzięcia jest osiągnięcie zdolności technologicznych umożliwiających suborbitalne starty do 2029 roku.