Pielęgnacja trawnika
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Wyobraźmy sobie taką sytuację: chcesz właśnie skosić trawę, wjeżdżasz w dobrym humorze z kosiarką na trawnik, pociągasz za linkę startera silnika. I nic. Sprawdzasz paliwo w zbiorniku – jest. Próbujesz  ponownie uruchomić silnik. Nic się nie dzieje. Wygląda na to, że koszenia nie będzie. Dobry humor zniknął. Gorzej – pojawia się złość na kosiarkę, która się popsuła, na zmarnowany czas, na wizję nieplanowanych kosztów naprawy.
Sytuacja hipotetyczna, ale może się zdarzyć. Czy to znaczy, że kosiarka się zepsuła? Nie, ponieważ maszyny markowych, renomowanych producentów, zwłaszcza Honda, nie psują się same. Gwarancją wieloletniego użytkowania kosiarki spalinowej, jak i innych maszyn czy urządzeń spalinowych, jest nie tylko jakość rozwiązań technicznych i produkcji. Równie istotne znaczenie ma prawidłowa eksploatacja maszyny i jej pielęgnacja czyli systematyczne przeglądy stanu technicznego.
 
Dlatego w każdej karcie gwarancyjnej znajduje się informacja o możliwości wydłużenia gwarancji do 5 lat pod warunkiem, że „przegląd gwarancyjny musi być wykonany nie rzadziej niż raz na dwanaście miesięcy; a dla urządzeń eksploatowanych sezonowo po sezonie eksploatacyjnym”. Wieloletnie doświadczenia autoryzowanych serwisów potwierdzają, że właściciele i użytkownicy kosiarek, agregatów, pomp, odśnieżarek, itd. po prostu lekceważą podstawowe zalecenia zawarte w Instrukcji Obsługi…

Czy wiesz czego potrzebuje silnik do prawidłowego działania?

Każdy silnik spalinowy, by dobrze funkcjonować i nie zawodzić swego operatora, potrzebuje czystego i nieuszkodzonego filtra powietrza, filtra paliwa, oraz iskry czyli prawidłowo działającej świecy zapłonowej. Są to podstawowe materiały eksploatacyjne, niezbędne do funkcjonowania maszyny, które siłą rzeczy zużywają się podczas użytkowania maszyny. Trzeba też pamiętać, że zużywają się szybciej, jeśli na przykład kosiarka intensywnie kosiła trawę w ostatnim sezonie. Dlatego koniecznie trzeba je wymieniać.

Przykład zabrudzonego filtra powietrza niewiadomego pochodzenia Nowy filtr powietrza Honda


Każdy z filtrów, silnie zabrudzony, zatkany, zdeformowany lub nieoryginalny powoduje obniżenie mocy silnika, a w konsekwencji wydajności maszyny, zwiększa zużycie paliwa, przyczynia się do ponadnormatywnej emisji spalin, zwiększa głośność. Może doprowadzić do uszkodzenia silnika, a nawet do jego wymiany!

Wracając do sytuacji hipotetycznej… Silnik kosiarki nie uruchamia się. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest zatkanie się filtra paliwa lub powietrza czy stara świeca zapłonowa. Warto od razu przypomnieć sobie kiedy wymieniane były filtr powietrza i świeca…. W tym sezonie? Rok temu?

I co dalej? Najlepiej jest od razu zadzwonić „do przyjaciela” czyli najbliższego autoryzowanego punktu serwisowego, w którym specjalista „zbada” kosiarkę,  postawi diagnozę, szybko wymieni dany filtr lub świecę na nowe.

Warto traktować kosiarkę, i każdą inną maszynę do ogrodu, jak samochód. Właśnie teraz, po zakończonym sezonie wiosenno-letnim, warto zadbać o kosiarkę, wykaszarkę, nożyce do żywopłotu i sprawdzić ich stan techniczny teraz, jeszcze przed zimą. Odwdzięczą się, pracując bez zarzutu w kolejnych sezonach.

Nasz salon:

ul. Puławska 467, 02-844 Warszawa
tel: +48 22 894 08 90
email: pulawska@mojahonda.pl

serwis: pn-pt 08.00 - 16.00
salon: pn-pt 09.00 - 17.00