Prace w ogrodzie
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Glebogryzarka to urządzenie, którym wykonujemy terenową pracę od podstaw – dosłownie i w przenośni. Siła koni mechanicznych i odpowiednich ostrzy, w które jest wyposażona glebogryzarka, są bezkonkurencyjne w zestawieniu z siłą ludzkich mięśni i prostych narzędzi. Maszyna zapewnia sprawną rekultywację podłoża, która z zasady wymaga dużego wysiłku fizycznego. Może być ona wykorzystywana przez cały rok poza okresem kiedy gleba jest zmarznięta lub bardzo silnie przesuszona. Glebogryzarka służy do spulchniania i napowietrzania gleby, i jest jak dotąd najlepszym rozwiązaniem ułatwiającym przygotowanie podłoża pod kolejne uprawy i nasadzenia. 

Ogród – świat roślinny stworzony wokół domu, na działce rekreacyjnej, w przestrzeni publicznej, wymaga systematycznej pielęgnacji przez okrągły rok. Jego właściciel czy zarządca potrzebuje do tego mechanicznego wsparcia i kompletuje swój „park maszynowy” według potrzeb i najczęściej wykonywanych prac. A gdy często puszcza się w ruch kosiarkę, glebogryzarkę, nożyce, pilarkę, warto, dla ułatwienia sobie zadania, zastąpić ten zestaw maszyn jednym narzędziem, które na dodatek zajmie znacznie mniej przestrzeni podczas przechowywania.


Zakup dmuchawy ogrodowej, tak jak w przypadku nabycia innych maszyn do pracy w ogrodzie, jest inwestycją. Dlatego warto wybrać model, który będzie nam służyć przez wiele lat, i nie tylko do sprzątania liści z trawników w okresie jesieni.

Nadejście nowego sezonu inspiruje do planowania swojego ogrodu. Najwięcej pracy wymaga stworzenie nowego, ale i ten już istniejący ogród może każdego roku wyglądać nieco inaczej, ciekawiej, zależnie od naszej wyobraźni. I już na etapie planowania warto rozważyć kilka ważnych w przyszłości kwestii dotyczących jego funkcji, naszego stylu życia i upodobań, użytkowników ogrodu, a nawet sposobu pielęgnacji, które  podczas planowania jest często lekceważone.

Ogród zazwyczaj kojarzy nam się z pięknymi kwiatami i roślinami, przyciętym żywopłotem i trawnikiem, miejscem spokojnego odpoczynku po pracy, spotkaniami rodzinnymi i w gronie przyjaciół. O bezpieczeństwie zaczynamy myśleć, gdy w ogrodzie są dzieci…Dbamy, by ich plac zabaw był bezpieczny, a w bezpiecznym ogrodzie - dla wszystkich, warto uwzględnić technikę czyli urządzenia ogrodnicze z najlepszymi rozwiązaniami zapewniającymi bezpieczną obsługę i przyjazne dla otoczenia, roślinność i kompozycję zieleni, architekturę ogrodową.

Jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą, pracą do wykonania w ogrodach na przedwiośniu jest przygotowanie gleby pod nowe uprawy.  Po każdej zimie, niezależnie od mrozów i intensywności opadów, ziemia potrzebuje spulchnienia, dotlenienia i dożywienia odpowiednimi składnikami. Jest to także idealna pora na poprawienie jej struktury oraz zbadanie i dostosowanie jej odczynu pH do planowanych upraw. W ten sposób pomagamy roślinom tworząc im jak najlepsze warunki do rozwoju.

Pod koniec zimy, gdy świat roślinny jeszcze drzemie, a my już planujemy nowe nasadzenia w ogrodzie, trzeba pamiętać, że drzewa i krzewy również wymagają o tej porze roku nieco uwagi. Przede wszystkim należy sprawdzić jak przetrwały chłodne miesiące, czy mają uschnięte, chore lub połamane gałęzie, które właśnie teraz można przyciąć. Podczas tej inspekcji warto też zwrócić uwagę na obecność oprzędów zimujących szkodników, a na drzewkach owocowych także na tzw. mumie, które trzeba likwidować.

Odśnieżarka z zasady jest maszyną przeznaczoną do wieloletniego użytkowania i, jak każdy sprzęt mechaniczny, wymaga odpowiedniego przygotowania do nowego sezonu, prawidłowego użytkowania i dbania o serwisowanie elementów, które siłą rzeczy zużywają się podczas pracy. Warto również ponownie zajrzeć do Instrukcji Obsługi, by przypomnieć sobie różne zasady eksploatacji i wskazówki. Zdarza się bowiem, że pojawia się jakiś problem z maszyną, którego przyczyna wynika z naszego niedopatrzenia czy nieuwagi.

Listopad. Mój trawnik, skoszony tydzień temu na wysokości ok. 5 cm, już nie rośnie. Prawdopodobnie było to ostatnie koszenie. Teraz koncentruję się na wygrabianiu z trawy igliwia i zbieraniu liści. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzi pora na przygotowywanie ogrodowych urządzeń do zimowego odpoczynku. Niektóre z nich mogą nam się jeszcze przydać, np. kosiarka HRX, HRG do bardzo łatwego zbierania liści z trawnika, dmuchawa – do sprzątania liści oraz  do odśnieżania ścieżek z cienkiej warstwy świeżego śniegu. 

Lipiec i pierwsza połowa sierpnia, po wylęgu ptaków, to pora na drugie cięcie odpowiednich gatunków krzewów. Miłośnicy i właściciele ogrodów z doświadczeniem wiedzą, że ten zabieg pielęgnacyjny ma istotne znaczenie dla utrzymania roślin w zdrowej kondycji - sprzyja ich zagęszczeniu i poprawia estetyczny wygląd całego ogrodu.

Kwiecień to miesiąc, który zazwyczaj inicjuje sezon intensywnych prac w ogrodzie. W tym roku przypomniał, że jest miesiącem kapryśnym – aspirującym do wiosny, ale jeszcze „osadzonym” w stanie zimowym. „Kwietniowa zima” najbardziej szkodzi drzewkom owocowym, stąd i jakość tegorocznych zbiorów budzi już obawy. Ten okres jest jednak przejściowy i najwyższy czas, by pomyśleć o kolejnych zajęciach w ogrodzie oraz pielęgnacji trawnika.

Ostatnim punktem zakończenia okresu wegetacyjnego powinien być serwis wszystkich urządzeń i maszyn spalinowych, których używaliśmy podczas wiosny, lata i jesieni. Wiele z nich nie będzie nam potrzebna do kolejnej wiosny. Teraz czeka je czas zasłużonego odpoczynku. Przed zamknięciem ich w komórce czy garażu na przysłowiowe cztery spusty, warto poświęcić im trochę uwagi.

Lato powoli gaśnie i koszenie przestaje być wiodącą czynnością w ogrodzie. Potrzeby związane z pielęgnacją zielni i zresztą całego obszaru wokół domu - sierpniowa aeracja, mulczowanie, ponowne spulchnianie ziemi, renowacja czy zakładanie trawnika na jesieni, późne cięcie żywopłotów, sprzątanie liści, odśnieżanie……  inspirują do rozważań o funkcjonalności maszyn i urządzeń. Czyli na przykład kosiarka tylko do koszenia czy też do mulczowania, aeracji, zbierania liści? 

Mija pierwszy tydzień sierpnia. Według ogrodniczego kalendarza to koniec drugiej fazy sezonowego przycinania odpowiednich gatunków krzewów i żywopłotów. Profesjonaliści mówią, że powinno się to zrobić najpóźniej do połowy miesiąca, inaczej rośliny „wrażliwe” nie zdążą przygotować się na zimę. Latem możemy formować dojrzałe krzewy liściaste, zarówno tych zrzucających liście jak i  zimozielonych. To ostatni moment na przycięcie krzewów liściastych sadzonych wiosną z bryłą korzeniową.

Ekologia, cisza i funkcjonalność to trzy aspekty narzędzi ogrodowych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Połączenie tych cech w jednym zestawie zapewnia zupełnie nową jakość, a przede wszystkim większy komfort i luz podczas pielęgnacji ogrodu a także całego terenu wokół domu. Akumulator Honda o napięciu 56V (!) oznacza efektywne i sprawne wykonywanie czynności. I, co  ważne – ładowanie akumulatora może trwać zaledwie 25 - 30 minut!

Jaki jest pierwszy krok ogrodnika do sukcesu? Przygotowanie gleby do kolejnego cyklu życia. Wiosna już przyszła – do mojego ogródka na pewno tak: zakwitły krokusy, łodyżki tulipanów i kosaćców stopniowo ciągną się w górę, na krzakach agrestu i tawuły nieśmiało pojawiają się listki a w słoneczny dzień pszczoły żwawo rozpoznają wiosenny teren. Nadszedł czas, by na poważnie przyjrzeć się glebie pod uprawy i poprawić jej strukturę.

Nasz salon:

ul. Puławska 467, 02-844 Warszawa
tel: +48 22 894 08 90
email: pulawska@mojahonda.pl

serwis: pn-pt 08.00 - 16.00
salon: pn-pt 09.00 - 17.00