Prace w ogrodzie
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Active Rotary System
Oferta rynkowa glebogryzarek jest bogata w różnorodność maszyn dla miłośników ogrodnictwa i dla profesjonalistów, od mini glebogryzarek po zaawansowane technicznie maszyny oferujące nie tylko niezawodną jakość, możliwość łączenia z dodatkowym osprzętem, ale też dodatkowe innowacyjne rozwiązania, które w praktyce znacznie ułatwiają przygotowanie gleby pod uprawy i zapewniają wysoką kulturę pracy.

Honda FJ500 DER

Glebogryzarka. To jedna z najważniejszych maszyn ogrodniczych, ponieważ to właśnie z jej pomocą można dobrze przygotować glebę pod nowe uprawy. Nowoczesna technika ogrodnicza została stworzona i jest rozwijana w jednym celu: ułatwiać pracę i zwiększać jej efektywność z jednoczesnym minimalizowaniem wysiłku fizycznego. Dodatkowo, te najbardziej zaawansowane technicznie glebogryzarki, spełniają wiele innych funkcji co znacznie poszerza ich zakres zastosowania. Dobrym przykładem do analizy parametrów technicznych i zastosowania jest glebogryzarka spalinowa Honda FJ500 DER.

20 lat kosiarek Honda Super Komfort HRX
Pierwszą kosiarką Honda była maszyna HR21 wprowadzona do sprzedaży w 1978 roku. HONDA HR21 była wówczas szczytowym osiągnięciem nowoczesnej techniki w ogrodzie i choć minęły ponad 4 dekady, jej konstrukcja i zastosowane rozwiązania nadal inspirują wielu producentów profesjonalnych kosiarek. To było przełomowe wydarzenie, ponieważ Honda HR21 zapoczątkowała nowy rozdział w ofercie Koncernu Honda – rozdział maszyn do koszenia trawników.

Traktorek Honda - koszenie trawy
Jakość. To pojęcie najczęściej kojarzone z Japonią, i które przyczyniło się do powojennego „cudu gospodarczego” w Japonii. Istotą filozofii japońskiego systemu zarządzania jakością jest dążenie do doskonałości poprzez dobre wykonywanie nawet drobnych rzeczy, samodoskonalenie, przestrzeganie wysokich standardów pracy i koncentracja na potrzebach klientów. Efektem tej filozofii jest imponujący rozwój robotyki, a w tej branży Japonia jest światowym pionierem, i między innymi urządzenia i maszyny tworzone dla człowieka, z myślą o jego wygodzie, o doskonale wykonywanych czynnościach za pomocą owych urządzeń i z szacunkiem dla środowiska naturalnego, które w tradycji japońskiej odgrywa bardzo ważną rolę. Odzwierciedleniem tak rozumianej jakości są wszystkie produkty Honda.

Do większości prac związanych z pielęgnacją zieleni w ogrodzie potrzebujemy różnych urządzeń – glebogryzarek, wertykulatorów, kosiarek, kos, pomp wodnych do podlewania i zasilania systemów zraszających, które po zimowym odpoczynku w zamkniętym zaciszu będą aktywnie użytkowane. Szczególnej uwagi wymagają urządzenia spalinowe, które nadal są najczęściej używane.

Drzewa i żywopłoty stanowią piękny i zarazem funkcjonalny element aranżacji ogrodu. Ich obecność zapewnia zdrowy mikroklimat, tworzą naturalne tło dla innych upraw i schronienie ptakom, których świergot uprzyjemnia poranki. Stworzenie takiego ogrodu z duszą to sztuka doboru gatunków, ich kompozycji, aranżacji przestrzeni oraz prawidłowej pielęgnacji przez okrągły rok. Jedną z form pielęgnacji drzew i żywopłotów jest przycinanie, którego celem jest głównie odmłodzenie roślin i pobudzenie do dalszego zdrowego rozwoju. Intensywność przycinania powinna być dostosowana do gatunku rośliny i ich cyklu wegetacyjnego.

Wszystko co warto wiedzieć o glebogryzarkach ogrodowych i profesjonalnych


Dobrze przygotowana gleba - w ogrodzie ozdobnym, warzywnym, na plantacjach owocowo-warzywnych oraz pod inne uprawy rolne - jest jednym z warunków wyhodowania oczekiwanych plonów. Spulchnianie i napowietrzanie wraz z dożywieniem gleby jest konieczne po zakończeniu zimy, by stworzyć roślinom jak najlepsze warunki do kiełkowania, zapuszczania korzeni i dalszego rozwoju. Warto tę czynność powtórzyć, zależnie od potrzeb i prowadzonych upraw, jeszcze kilkakrotnie w sezonie.

Jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą, pracą do wykonania w ogrodach na przedwiośniu jest przygotowanie gleby pod nowe uprawy.  Po każdej zimie, niezależnie od mrozów i intensywności opadów, ziemia potrzebuje spulchnienia, dotlenienia i dożywienia odpowiednimi składnikami. Jest to także idealna pora na poprawienie jej struktury oraz zbadanie i dostosowanie jej odczynu pH do planowanych upraw. W ten sposób pomagamy roślinom tworząc im jak najlepsze warunki do rozwoju.

Ogród – świat roślinny stworzony wokół domu, na działce rekreacyjnej, w przestrzeni publicznej, wymaga systematycznej pielęgnacji przez okrągły rok. Jego właściciel czy zarządca potrzebuje do tego mechanicznego wsparcia i kompletuje swój „park maszynowy” według potrzeb i najczęściej wykonywanych prac. A gdy często puszcza się w ruch kosiarkę, glebogryzarkę, nożyce, pilarkę, warto, dla ułatwienia sobie zadania, zastąpić ten zestaw maszyn jednym narzędziem, które na dodatek zajmie znacznie mniej przestrzeni podczas przechowywania.


Zakup dmuchawy ogrodowej, tak jak w przypadku nabycia innych maszyn do pracy w ogrodzie, jest inwestycją. Dlatego warto wybrać model, który będzie nam służyć przez wiele lat, i nie tylko do sprzątania liści z trawników w okresie jesieni.

Nadejście nowego sezonu inspiruje do planowania swojego ogrodu. Najwięcej pracy wymaga stworzenie nowego, ale i ten już istniejący ogród może każdego roku wyglądać nieco inaczej, ciekawiej, zależnie od naszej wyobraźni. I już na etapie planowania warto rozważyć kilka ważnych w przyszłości kwestii dotyczących jego funkcji, naszego stylu życia i upodobań, użytkowników ogrodu, a nawet sposobu pielęgnacji, które  podczas planowania jest często lekceważone.

Ogród zazwyczaj kojarzy nam się z pięknymi kwiatami i roślinami, przyciętym żywopłotem i trawnikiem, miejscem spokojnego odpoczynku po pracy, spotkaniami rodzinnymi i w gronie przyjaciół. O bezpieczeństwie zaczynamy myśleć, gdy w ogrodzie są dzieci…Dbamy, by ich plac zabaw był bezpieczny, a w bezpiecznym ogrodzie - dla wszystkich, warto uwzględnić technikę czyli urządzenia ogrodnicze z najlepszymi rozwiązaniami zapewniającymi bezpieczną obsługę i przyjazne dla otoczenia, roślinność i kompozycję zieleni, architekturę ogrodową.

Odśnieżarka z zasady jest maszyną przeznaczoną do wieloletniego użytkowania i, jak każdy sprzęt mechaniczny, wymaga odpowiedniego przygotowania do nowego sezonu, prawidłowego użytkowania i dbania o serwisowanie elementów, które siłą rzeczy zużywają się podczas pracy. Warto również ponownie zajrzeć do Instrukcji Obsługi, by przypomnieć sobie różne zasady eksploatacji i wskazówki. Zdarza się bowiem, że pojawia się jakiś problem z maszyną, którego przyczyna wynika z naszego niedopatrzenia czy nieuwagi.

Listopad. Mój trawnik, skoszony tydzień temu na wysokości ok. 5 cm, już nie rośnie. Prawdopodobnie było to ostatnie koszenie. Teraz koncentruję się na wygrabianiu z trawy igliwia i zbieraniu liści. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzi pora na przygotowywanie ogrodowych urządzeń do zimowego odpoczynku. Niektóre z nich mogą nam się jeszcze przydać, np. kosiarka HRX, HRG do bardzo łatwego zbierania liści z trawnika, dmuchawa – do sprzątania liści oraz  do odśnieżania ścieżek z cienkiej warstwy świeżego śniegu. 

Lipiec i pierwsza połowa sierpnia, po wylęgu ptaków, to pora na drugie cięcie odpowiednich gatunków krzewów. Miłośnicy i właściciele ogrodów z doświadczeniem wiedzą, że ten zabieg pielęgnacyjny ma istotne znaczenie dla utrzymania roślin w zdrowej kondycji - sprzyja ich zagęszczeniu i poprawia estetyczny wygląd całego ogrodu.

Kwiecień to miesiąc, który zazwyczaj inicjuje sezon intensywnych prac w ogrodzie. W tym roku przypomniał, że jest miesiącem kapryśnym – aspirującym do wiosny, ale jeszcze „osadzonym” w stanie zimowym. „Kwietniowa zima” najbardziej szkodzi drzewkom owocowym, stąd i jakość tegorocznych zbiorów budzi już obawy. Ten okres jest jednak przejściowy i najwyższy czas, by pomyśleć o kolejnych zajęciach w ogrodzie oraz pielęgnacji trawnika.

Ostatnim punktem zakończenia okresu wegetacyjnego powinien być serwis wszystkich urządzeń i maszyn spalinowych, których używaliśmy podczas wiosny, lata i jesieni. Wiele z nich nie będzie nam potrzebna do kolejnej wiosny. Teraz czeka je czas zasłużonego odpoczynku. Przed zamknięciem ich w komórce czy garażu na przysłowiowe cztery spusty, warto poświęcić im trochę uwagi.

Lato powoli gaśnie i koszenie przestaje być wiodącą czynnością w ogrodzie. Potrzeby związane z pielęgnacją zielni i zresztą całego obszaru wokół domu - sierpniowa aeracja, mulczowanie, ponowne spulchnianie ziemi, renowacja czy zakładanie trawnika na jesieni, późne cięcie żywopłotów, sprzątanie liści, odśnieżanie……  inspirują do rozważań o funkcjonalności maszyn i urządzeń. Czyli na przykład kosiarka tylko do koszenia czy też do mulczowania, aeracji, zbierania liści? 

Mija pierwszy tydzień sierpnia. Według ogrodniczego kalendarza to koniec drugiej fazy sezonowego przycinania odpowiednich gatunków krzewów i żywopłotów. Profesjonaliści mówią, że powinno się to zrobić najpóźniej do połowy miesiąca, inaczej rośliny „wrażliwe” nie zdążą przygotować się na zimę. Latem możemy formować dojrzałe krzewy liściaste, zarówno tych zrzucających liście jak i  zimozielonych. To ostatni moment na przycięcie krzewów liściastych sadzonych wiosną z bryłą korzeniową.

Ekologia, cisza i funkcjonalność to trzy aspekty narzędzi ogrodowych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Połączenie tych cech w jednym zestawie zapewnia zupełnie nową jakość, a przede wszystkim większy komfort i luz podczas pielęgnacji ogrodu a także całego terenu wokół domu. Akumulator Honda o napięciu 56V (!) oznacza efektywne i sprawne wykonywanie czynności. I, co  ważne – ładowanie akumulatora może trwać zaledwie 25 - 30 minut!

Jaki jest pierwszy krok ogrodnika do sukcesu? Przygotowanie gleby do kolejnego cyklu życia. Wiosna już przyszła – do mojego ogródka na pewno tak: zakwitły krokusy, łodyżki tulipanów i kosaćców stopniowo ciągną się w górę, na krzakach agrestu i tawuły nieśmiało pojawiają się listki a w słoneczny dzień pszczoły żwawo rozpoznają wiosenny teren. Nadszedł czas, by na poważnie przyjrzeć się glebie pod uprawy i poprawić jej strukturę.