Prace w ogrodzie
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Kwiecień to miesiąc, który zazwyczaj inicjuje sezon intensywnych prac w ogrodzie. W tym roku przypomniał, że jest miesiącem kapryśnym – aspirującym do wiosny, ale jeszcze „osadzonym” w stanie zimowym. „Kwietniowa zima” najbardziej szkodzi drzewkom owocowym, stąd i jakość tegorocznych zbiorów budzi już obawy. Ten okres jest jednak przejściowy i najwyższy czas, by pomyśleć o kolejnych zajęciach w ogrodzie oraz pielęgnacji trawnika.

Jednym z ważniejszych urządzeń, które wiosną powinno być uruchomione jest glebogryzarka. Nic innego nie ułatwi nam przygotowania gleby pod uprawy, która po zimie potrzebuje spulchnienia i napowietrzenia. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni model – dostosowany do powierzchni i zakresu prac. W tym roku, oprócz glebogryzarki z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool (szer. robocza 20 cm) czy wielozadaniowej FJ500 dla wymagających pasjonatów ogrodnictwa, pomocną w „pracy u podstaw” jest nowa , uniwersalna glebogryzarka FG320.Maszyna o szerokości roboczej 80 cm i wyposażona w nowoczesny, niezawodny i , co ważne, paliwo-oszczędny silnik, jest rekomendowana przede wszystkim do pracy w ogrodach średniej i dużej wielkości. Jej podstawowym atutem szybkość pracy – dzięki niej sprawnie i bez wysiłku można przygotować teren pod rabaty kwiatowe, uprawy warzyw czy pod nowy trawnik. Powstała na bazie doświadczeń i sprawdzonych rozwiązań - jest udoskonaloną wersją popularnych glebogryzarek FG 314 i 315, a technicznie -  zbliżona do klasy najbardziej zaawansowanych technicznie maszyn FJ 500. Dzięki nowemu silnikowi o nowoczesnej konstrukcji, jest przeznaczona do intensywnego użytkowania przez wiele lat. Manewrowanie nią, zwłaszcza w trudnych warunkach i w przypadku, gdy podłoże jest usiane kamieniami, usprawniają biegi w przód/tył. Regulacja rączek w pionie i poziomie umożliwia dostosowanie ustawienia kierownicy do wzrostu operatora i głębokości pracy w glebie, zaś przednie koło podporowe zapewnia łatwe przemieszczanie maszyny.Kolejną ważną czynnością w ogrodzie, która jest stałym punktem na liście prac ogrodniczych przez kilka kolejnych miesięcy, jest koszenie. A trawnik, by cieszył oko, wymaga wiele pracy. Wiosną  trzeba go dokładnie i wielokrotnie wygrabić, przeprowadzić wałowanie i wertykulację, należy trawnik dożywić odpowiednim nawozem (wiosną wskazane jest stosowanie nawozów z większą zawartością azotu, który pobudza rośliny do wzrostu), dosiać trawę w miejscach, które tego wymagają i kosić, kosić, kosić…

Termin pierwszego koszenia zależy od pogody oraz wysokości trawy, ale nie powinniśmy dopuścić do konieczności ścięcia więcej niż 1/3 jej wysokości. W sezonie należy ją kosić przynajmniej raz w tygodniu, a w okresie silnego wzrostu – częściej.Najwygodniejszym sposobem utrzymania trawy stale na tej samej wysokości, bez obaw, że za bardzo wyrośnie i zakwitnie, jest robot koszący Honda Miimo. Po pierwsze Honda Miimo nie potrzebuje naszego udziału w koszeniu – robi to sam, a po drugie – kosi przez cały czas ścinając milimetry trawy, dzięki czemu trawa ma stale tę samą wysokość. Dodatkowo, bardzo drobne źdźbła pozostają na powierzchni i przekształcają się w nawóz organiczny.


Do koszenia warto też wykorzystać klasyczne kosiarki – zależnie od potrzeb i wielkości powierzchni a także czasu, którym dysponujemy, np. maszyny Honda HRX, wśród których są 2 modele nagrodzone Złotym Medalem MTP jak HRX476 i HRX537  HRX537 - tegoroczna medalistka przeznaczona do koszenia trawników o optymalnej powierzchni do 1 800 m2, trawników rekreacyjnych i z aranżacją roślinną, do koszenia wąskich pasów trawy pomiędzy rabatami, trawników o równej nawierzchni oraz z niewielkimi nachyleniami terenu. Maszyna ta, o szerokości roboczej 53 cm i z 7-stopniową regulacją wysokości koszenia,  stosowana jest również do mulczowania, sprawnego zbierania i mielenia liści a także, opcjonalnie, do aeracji podłoża. Posiada nowy napęd – Select Drive umożliwiający płynne dostosowywanie prędkości jazdy maszyny w zakresie 0 – 6,4 km/h w zależności od wysokości i gęstości trawy, indywidualnych preferencji operatora.Tegorocznym Złotym Medalistą MTP jest również wielofunkcyjne narzędzie Honda Versatool stworzone z myślą o wygodzie użytkownika. 7 różnych elementów roboczych jak wykaszarka, glebogryzarka, nożyce krótkie i długie, podkrzesywarka (piła na wysięgniku), krawędziarka i dmuchawa umożliwiają kompleksową pielęgnację zieleni przez cały rok. Natomiast dla tych miłośników ogrodów, którzy cenią sobie przede wszystkim ekologiczne podejście do pracy w ogrodzie, rekomendowany jest inny zestaw – cicha energia czyli narzędzia akumulatorowe: wykaszarka, nożyce i dmuchawa , które podłącza się  do tego samego akumulatora pełniącego rolę jednostki napędowej. Obydwa wielofunkcyjne zestawy można stopniowo kompletować i konfigurować wedle potrzeb.


Nasz salon:

ul. Puławska 467, 02-844 Warszawa
tel: +48 22 894 08 90
email: pulawska@mojahonda.pl

serwis: pn-pt 08.00 - 16.00
salon: pn-pt 09.00 - 17.00