Prace w ogrodzie
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Lipiec i pierwsza połowa sierpnia, po wylęgu ptaków, to pora na drugie cięcie odpowiednich gatunków krzewów. Miłośnicy i właściciele ogrodów z doświadczeniem wiedzą, że ten zabieg pielęgnacyjny ma istotne znaczenie dla utrzymania roślin w zdrowej kondycji - sprzyja ich zagęszczeniu i poprawia estetyczny wygląd całego ogrodu.
Co przycinamy latem?

W pełni lata warto zadbać o cisy, cyprysiki, żywotniki, jałowce. Przycinanie dobrze też znosi sosna, świerk i modrzew. Do końca lipca rekomendowane jest przycięcie krzewów liściastych sadzonych wiosną z bryłą korzeniową. O tej porze roku można też formować dojrzałe krzewy liściaste – te  zrzucające liście jak i  zimozielone gatunki.

Technika cięcia i formowania

Sposób przycinania zależy od gatunku rośliny, a podstawową zasadą jest przycięcie tegorocznego przyrostu o ok.  2/3 długości. W przypadku krzewów, które z natury mają stożkowe korony, jak żywotnik 'Smaragd' lub cis 'Fastigiata', przycina się tylko górne partie. Natomiast iglaki o nieregularnych kształtach – skraca się także po bokach. Z punktu widzenia kondycji roślin, dostępu światła i szybkości zagęszczania się krzewu – najlepszym kształtem jest zwężający się ku górze trapez. W regionach charakteryzujących się dużymi opadami śniegu, który mokry i zamarznięty staje się bardzo ciężki – warto zdecydować się na formę stożka. Wówczas śnieg będzie systematycznie osuwać się po ścianach krzewu.Odrębną kategorię stanowią niezwykle efektowne rzeźby roślinne – topiary, które stają się piękną dekoracją ogrodu. Ale te okazy wymagają stałej opieki – trzeba zachować nadaną formę poprzez kilkukrotne w sezonie skracanie gałązek zwłaszcza tych, które zaburzają kształt rzeźby. Dzięki temu roślina zagęszcza koronę i zachowuje swe piękno. Do samodzielnej „hodowli” rzeźb rekomendowane są gatunki, które łatwo się zagęszczają i są odporne na mrozy, np. cis, tuja, świerk lub grab, lipa, ligustr. Do tej tego grona należy też długowieczny i zimozielony bukszpan, choć może mu się zdarzyć przemarznięcie.


Podczas formowania krzewów i żywopłotów zawsze trzeba zwracać uwagę na parę istotnych elementów:

  • najlepiej jest zacząć przycinanie od powierzchni górnej – czyli wyznaczenia wysokości krzewów,
  • prowadzenie nożyc  – zawsze od dołu ku górze,  zgodnie z kierunkiem wzrostu gałązek,
  • zachowanie jak najmniejszej powierzchni cięcia,
  • ostrość noży - tępe narzędzia powodują rozszarpywanie tkanek i zamiast gładkiego cięcia powstaje poszarpana powierzchnia, która ciężko się zabliźnia. Przez te rany wnikają choroby i szkodniki,
  • higiena pracy – przed użyciem narzędzi, sekatorów i nożyc, należy dokładnie oczyścić i odkazić ostrza, by uchronić rośliny przed infekcjami,
  • estetyka formy – osiągnięcie idealnej linii prostej żywopłotu nie jest rzeczą łatwą – wymaga doświadczenia i wprawnej ręki. Jest jednak bardzo proste rozwiązanie pomocnicze – sznurek rozciągnięty wzdłuż żywopłotu i przymocowany do wbitych w ziemię palików.Narzędzia

Przycinanie i formowanie krzewów, żywopłotów jest zadaniem dość trudnym, ale czynność tę można sobie ułatwić stosując dobre narzędzie pracy, np. nożyce spalinowe lub akumulatorowe. Urządzenia te są tak skonstruowane, by operator bez problemu, wygodnie stojąc na ziemi, szybko i precyzyjnie uformował żywopłot w górnej powierzchni i po bokach.  Jednym z takich lekkich, dobrze wyważonych i łatwych w obsłudze urządzeń są nożyce o dwustronnym ostrzu z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool – krótkie ( 55 cm dł.) do przycinania gałązek o średnicy do 1,5 cm i długie (105 cm dł. z przedłużką) do cięcia gałązek o średnicy do 2,4 cm. Ich zasięg można dodatkowo zwiększyć za pomocą przedłużek o długości 50 cm lub 100 cm. Wygoda użytkowania i pracy wynika m. in. z regulowanego kąta pracy (54° - nożyce krótkie, 90° - nożyce długie). Szeroki zakres rozstawu kąta pracy zapewnia precyzyjne formowanie wyższych partii krzewów w każdej płaszczyźnie. Unikalność tego rozwiązania polega nie tylko na posługiwaniu się wygodnymi nożycami, ale także na wielofunkcyjności, bowiem nożyce łączy się z jednostką napędową wyposażoną w paliwo-oszczędny 4-suwowy silnik Honda o mocy 1 lub 1,3 kM (2 rodzaje jednostki napędowej). Jeśli chcemy, po formowaniu żywopłotu, skosić trawę – wystarczy zamiast nożyc podłączyć wykaszarkę.  W ten sam sposób można mieć krawędziarkę, glebogryzarkę, podkrzesywarkę  do przycinania gałęzi  i dmuchawę. Praktyczną zaletą Honda Versatool są „poręczne” rozmiary narzędzia oraz system smarowania olejowego silnika, dzięki którym narzędzie jest również wygodne w transporcie i w przechowywaniu – w każdej pozycji i na niewielkiej powierzchni.Innym rozwiązaniem jest „cicha energia” – nożyce akumulatorowe Honda zasilane akumulatorem litowo-jonowym o mocy 56V.

Cieszą się uznaniem głównie osób ceniących ekologiczny aspekt urządzeń ogrodowych i, jednocześnie, doceniających wygodę stosowania akumulatorowej wielofunkcyjnej jednostki napędowej. Nożyce, wykaszarka lub dmuchawa to lekkie, niezawodne, ciche i przyjazne dla otoczenia, praktyczne urządzenia, których obsługa jest równie intuicyjna jak włączenie domowego odkurzacza. Nożyce - dwustronne stalowe ostrze o długości 61 cm – lekkie, idealnie wyważone umożliwiają bardzo precyzyjne przycinanie krzewów i łatwe posługiwanie się narzędziem w każdej płaszczyźnie.Ktoś może powiedzieć, że ładowanie akumulatora jest skomplikowane, czasochłonne…. ale to nieprawda. W przypadku ładowarki standardowej naładowanie akumulatora standardowego 2 Ah trwa zaledwie 40 min., a akumulatora 4 Ah 80 min. Z szybką ładowarką czas ten jest skrócony odpowiednio do 25 i 30 min. W każdej chwili można sprawdzić stan ładowania na wskaźniku LED. Warto jeszcze uwzględnić fakt, że bezszczotkowe silniki poszczególnych narzędzi są bezobsługowe i osiągają, bez hałasu, bez emitowania spalin, najbardziej oczekiwane przez ogrodników warunki pracy i nie wymagają konserwacji. Akumulator Honda ma specjalnie zaprojektowaną obudowę, która zapewnia efektywne i stałe chłodzenie – w efekcie akumulator nie nagrzewa się i długo zachowuje pełną sprawność, nawet po wielu cyklach ładowania.

Nożyce akumulatorowe i należące do zestawu Honda Versatool są dowodem na to, że przycinanie żywopłotu jest przyjemnością, a nie żmudnym, ciężkim i czasochłonnym obowiązkiem.Nasz salon:

ul. Puławska 467, 02-844 Warszawa
tel: +48 22 894 08 90
email: pulawska@mojahonda.pl

serwis: pn-pt 08.00 - 16.00
salon: pn-pt 09.00 - 17.00