Pielęgnacja trawnika
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Tropikalny koktajl wysokich temperatur z intensywnymi opadami deszczu powoduje szybki wzrost traw, ale nie zawsze trawnik może sam sobie poradzić w sytuacji nadmiaru wody i wilgoci. Przydomowy trawnik, założony na prawidłowo przygotowanym podłożu, regularnie koszony, poddawany aeracji i wertykulacji, jest raczej odporny na intensywne deszcze. Jednak długotrwałe opady mogą stworzyć problemy, jak np. pojawienie się zastoin wodnych czy wypłukiwanie z dolnej strefy warstwy korzeniowej składników odżywczych, a przede wszystkim azotu, który stosuje się wiosną w celu pobudzenia wzrostu trawy.

Kosa, dawne narzędzie rolnicze przeznaczone do ścinania zbóż, łąk i traw, zbudowane z wygiętego ostrza zamocowanego na drzewcu, przeistoczyła się w urządzenie spalinowe, elektryczne z przewodem i bezprzewodowe zasilane akumulatorem.

Rozpoczęcie sezonu koszenia zawsze powinniśmy zaczynać od przygotowania urządzeń koszących, które po zimowym przestoju wymagają sprawdzenia sprawności. Ten etap jest tym bardziej istotny, jeśli kosiarki nie były poddane serwisowaniu po ostatnim sezonie. Przygotowanie urządzeń do pracy to rodzaj działań profilaktycznych, których celem jest utrzymanie ich żywotności, a przede wszystkim zapewnienie sobie bezstresowego sezonu!

Historia kosiarek Honda sięga 1978 roku, a pierwszą z nich był model HR21. Wówczas, kosiarka była szczytem nowoczesnej techniki w ogrodzie, a jej konstrukcja i zastosowane rozwiązania nadal inspirują wielu producentów profesjonalnych kosiarek. Aktualnie dostępne w ofercie super kosiarki Honda HRX są kolejnym pokoleniem HR21 przez lata udoskonalanym o najbardziej nowoczesne rozwiązania techniczne służące wygodzie użytkowników i efektowi pięknego trawnika. 

Koszenie trawy to z pozoru rzecz prosta – wystarczy włączyć kosiarkę i kosić. Ale warto też wiedzieć, że nieprawidłowe koszenie, np. zbyt agresywne, za nisko podłoża, stępionymi ostrzami nie sprzyjają zagęszczaniu się darni. Natomiast koszenie wykonywane zgodnie ze sztuką i kosiarką dobrej jakości, ożywia jej wzrost i powoduje prawidłowe rozkrzewianie.

Wraz z otwarciem nowego sezonu w ogrodach nadchodzi czas trawników, które będą zdobić posesję i ogród przez całe lato aż do późnej jesieni, stając się dodatkowym, naturalnym pokojem. Ich prawidłowa, systematyczna, pielęgnacja sprawi, że trawa będzie się stale odradzać, gęstnieć, tworząc coraz dorodniejszy soczysto-zielony dywan. Warto także pamiętać, że przysłowiowy angielski trawnik to trawnik gęsty i silny, regularnie koszony, podlewany i nawożony przez lata.

Synonimem idealnego trawnika jest trawnik angielski – gęsty, miękki, w pięknej szmaragdowej barwie – stanowiący integralną część domowej przestrzeni. Na czym polega „angielski” sekret? Na doborze nasion dobrej jakości, ale przede wszystkim na wieloletniej, cierpliwie systematycznej pielęgnacji czyli na podlewaniu, nawożeniu i regularnym koszeniu.

Długie zimowe wieczory inspirują do wyobrażania sobie ogrodu w nowej odsłonie, zmian w aranżacji, planowania nowych nasadzeń i zaplanowania istotnych prac pielęgnacyjnych oraz zakupu nowych gatunków roślin. Sprzyjają także weryfikacji potrzeb w zakresie parku maszynowego, zwłaszcza gdy doroczny przegląd techniczny pokaże, że konieczna jest wymiana starych, awaryjnych urządzeń do koszenia na bardziej nowoczesne, które często są przeznaczone do wykonywania wielu prac ogrodniczych.

Już na etapie planowania nowego trawnika warto zastanowić się nad sposobem jego pielęgnacji w przyszłości, ponieważ w przypadku wyboru robota koszącego Honda Miimo  trzeba uwzględnić montaż instalacji i zapewnienie robotowi swobodnego poruszania się po strefach przeznaczonych do koszenia. Więcej porad na temat przygotowania ogrodu dla Honda Miimo znajdziesz. 

Pielęgnacja, a głównie koszenie trawnika o dużej powierzchni, np. powyżej 4 000 m2, jest prawdziwym wyzwaniem. Pożądany efekt gęstego „zielonego dywanu” na posesji zależy od dwóch czynników: ludzkiego i technicznego. Czynnik ludzki to zaangażowanie opiekuna trawnika, a przede wszystkim jego podejście do pielęgnacji trawy i czas, który może na te zabiegi przeznaczyć.

Powierzchnia koszenia jest jednym z kryteriów wyboru odpowiedniego modelu Honda Miimo. Przypisana do konkretnego robota koszącego  wielkość trawnika jest WARTOŚCIĄ OPTYMALNĄ na jakiej zdaniem producenta urządzenie spełnia 100% oczekiwanej wydajności oraz jakości koszenia. Każdy z modeli Honda Miimo z powodzeniem jest stosowany na mniejszych powierzchniach. Dlatego kryterium wielkości powierzchni koszenia nie powinno być jedynym kryterium wyboru.

Konieczna w pełni sezonu intensywność koszenia przydomowego trawnika inspiruje do wyboru takiej kosiarki, która w maksymalny sposób ułatwi pracę, godząc jednocześnie potrzeby trawy z potrzebami użytkownika maszyny. Angielski trawnik – marzenie właściciela przydomowego ogrodu - nie jest bezobsługowy, a koszenie jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacji trawy i na pewno tym najczęściej wykonywanym.

Mulczowanie jest nowoczesnym i ekologicznym sposobem pielęgnacji trawnika, a także praktycznym sposobem utylizacji ogromnej masy bioproduktu będącej efektem koszenia. Każdy właściciel ogródka z trawnikiem, nawet małym, wcześniej czy później zmierzy się z zagadnieniem utylizacji pokosu, który szacunkowo stanowi 2/3 odpadów ogrodowych. Ściętą darń – pod warunkiem, że jest dobrze wysuszona - można wykorzystać do ściółkowania rabat kwiatowych, można ją odkładać na kompostownik lub przekazywać służbom komunalnym. Bardzo praktycznym rozwiązaniem problemu zagospodarowania nadmiaru pokosu jest mulczowanie.

Koniec kwietnia i maj to nowe otwarcie w sezonie ogrodniczym. Do zakresu systematycznych zabiegów pielęgnacji zieleni trzeba włączyć regularne dbanie o trawniki. Co warto teraz zrobić dla trawnika?

Kosiarka spalinowa oraz inne urządzenia do koszenia są najczęściej używanymi urządzeniami ogrodniczymi - pracują zazwyczaj od maja do października, w tym bardzo intensywnie przez 2 - 3 miesiące. W tym samym czasie wszyscy skupiamy się na pielęgnacji ogrodu, uprawach pięknych kwiatów, warzyw, prawidłowej pielęgnacji trawnika, a temat „pielęgnacji” urządzeń do koszenia pozostaje na uboczu, by nie powiedzieć wprost, że dbałość o maszyny ogrodnicze jest z reguły lekceważona.

Nasz salon:

ul. Puławska 467, 02-844 Warszawa
tel: +48 22 894 08 90
email: pulawska@mojahonda.pl

serwis: pn-pt 08.00 - 16.00
salon: pn-pt 09.00 - 17.00