Pielęgnacja trawnika
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Kosiarki Honda Super Komfort HRX

Historia kosiarek Honda sięga 1978 roku, a pierwszą z nich był model HR21. Wówczas, kosiarka była szczytem nowoczesnej techniki w ogrodzie, a jej konstrukcja i zastosowane rozwiązania nadal inspirują wielu producentów profesjonalnych kosiarek. W roku 2003 Koncern Honda wprowadził na rynek HRX217, kosiarkę, która rozpoczęła nowy rozdział w ewolucji technicznej kosiarek tej marki i jako pierwsza spełniała 4 funkcje: koszenie i mulczowanie trawy, zbieranie i mielenie liści.

Zakładanie trawnika
Wiosna jest jednym z dwóch rekomendowanych przez profesjonalistów terminów do zakładania trawnika. Zazwyczaj przedsięwzięcie to wykonywane jest w kwietniu i na początku maja, ale warto śledzić prognozy pogody, by wybrać odpowiedni moment. Lepiej jest to zrobić później, niż zbyt wcześnie, gdyż niskie temperatury zahamują proces kiełkowania nasion. W przypadku trawnika z rolki, temperatura otoczenia również jest ważna, ponieważ wpływa na tempo ukorzeniania się trawy.

Od 10 lat roboty koszące Honda Miimo pieczołowicie koszą i karmią mikro pokosem trawniki na całym świecie odciążając tym samym domowników od czasochłonnego zajęcia. Dzięki tej nowoczesnej koncepcji i filozofii koszenia, wiele osób i rodzin mogło zmienić styl życia, by czerpać radość z odzyskanego wolnego czasu oraz poczucia wolności we własnym ogrodzie.

Proces koszenia można rozpatrywać w dwóch aspektach – w kontekście sztuki koszenia, czyli tak, by trawnik zawsze zachwycał oraz w kontekście sztuki wyboru maszyny czy urządzenia, które spełni indywidualne potrzeby i będzie precyzyjnie dostosowane do stylu życia oraz stylu pracy w przypadku profesjonalistów. W naszej ofercie proponujemy nowoczesne rozwiązania producentów o potwierdzonej reputacji, znanych w świecie z najwyższej jakości, niezawodności oraz praktycznej innowacyjności maszyn i urządzeń. 

Termin ostatniego koszenia trawnika jest przedmiotem częstych pytań. Przyjmuje się, że można kosić do pierwszych przymrozków. Warto zatem śledzić długoterminowe prognozy pogody, by dostosować pielęgnację trawy do warunków meteorologicznych w danym roku.

Właściciele trawników doskonale wiedzą ile wysiłku wymaga utrzymanie trawy w zdrowej kondycji i estetycznym wyglądzie. Przede wszystkim wiedzą ile czasu poświęcają na koszenie i zarządzanie pokosem dbając o trawnik zgodnie ze sztuką, i kosząc trawnik w sezonie co parę dni. Dla wielu osób największym wyzwaniem w pielęgnacji trawnika jest właśnie koszenie – czasochłonna czynność wykonywana regularnie przez kilka miesięcy w roku.

Tropikalny koktajl wysokich temperatur z intensywnymi opadami deszczu powoduje szybki wzrost traw, ale nie zawsze trawnik może sam sobie poradzić w sytuacji nadmiaru wody i wilgoci. Przydomowy trawnik, założony na prawidłowo przygotowanym podłożu, regularnie koszony, poddawany aeracji i wertykulacji, jest raczej odporny na intensywne deszcze. Jednak długotrwałe opady mogą stworzyć problemy, jak np. pojawienie się zastoin wodnych czy wypłukiwanie z dolnej strefy warstwy korzeniowej składników odżywczych, a przede wszystkim azotu, który stosuje się wiosną w celu pobudzenia wzrostu trawy.

Kosa, dawne narzędzie rolnicze przeznaczone do ścinania zbóż, łąk i traw, zbudowane z wygiętego ostrza zamocowanego na drzewcu, przeistoczyła się w urządzenie spalinowe, elektryczne z przewodem i bezprzewodowe zasilane akumulatorem.

Rozpoczęcie sezonu koszenia zawsze powinniśmy zaczynać od przygotowania urządzeń koszących, które po zimowym przestoju wymagają sprawdzenia sprawności. Ten etap jest tym bardziej istotny, jeśli kosiarki nie były poddane serwisowaniu po ostatnim sezonie. Przygotowanie urządzeń do pracy to rodzaj działań profilaktycznych, których celem jest utrzymanie ich żywotności, a przede wszystkim zapewnienie sobie bezstresowego sezonu!

Koszenie trawy to z pozoru rzecz prosta – wystarczy włączyć kosiarkę i kosić. Ale warto też wiedzieć, że nieprawidłowe koszenie, np. zbyt agresywne, za nisko podłoża, stępionymi ostrzami nie sprzyjają zagęszczaniu się darni. Natomiast koszenie wykonywane zgodnie ze sztuką i kosiarką dobrej jakości, ożywia jej wzrost i powoduje prawidłowe rozkrzewianie.

Wraz z otwarciem nowego sezonu w ogrodach nadchodzi czas trawników, które będą zdobić posesję i ogród przez całe lato aż do późnej jesieni, stając się dodatkowym, naturalnym pokojem. Ich prawidłowa, systematyczna, pielęgnacja sprawi, że trawa będzie się stale odradzać, gęstnieć, tworząc coraz dorodniejszy soczysto-zielony dywan. Warto także pamiętać, że przysłowiowy angielski trawnik to trawnik gęsty i silny, regularnie koszony, podlewany i nawożony przez lata.

Synonimem idealnego trawnika jest trawnik angielski – gęsty, miękki, w pięknej szmaragdowej barwie – stanowiący integralną część domowej przestrzeni. Na czym polega „angielski” sekret? Na doborze nasion dobrej jakości, ale przede wszystkim na wieloletniej, cierpliwie systematycznej pielęgnacji czyli na podlewaniu, nawożeniu i regularnym koszeniu.

Długie zimowe wieczory inspirują do wyobrażania sobie ogrodu w nowej odsłonie, zmian w aranżacji, planowania nowych nasadzeń i zaplanowania istotnych prac pielęgnacyjnych oraz zakupu nowych gatunków roślin. Sprzyjają także weryfikacji potrzeb w zakresie parku maszynowego, zwłaszcza gdy doroczny przegląd techniczny pokaże, że konieczna jest wymiana starych, awaryjnych urządzeń do koszenia na bardziej nowoczesne, które często są przeznaczone do wykonywania wielu prac ogrodniczych.

Już na etapie planowania nowego trawnika warto zastanowić się nad sposobem jego pielęgnacji w przyszłości, ponieważ w przypadku wyboru robota koszącego Honda Miimo  trzeba uwzględnić montaż instalacji i zapewnienie robotowi swobodnego poruszania się po strefach przeznaczonych do koszenia. Więcej porad na temat przygotowania ogrodu dla Honda Miimo znajdziesz. 

Pielęgnacja, a głównie koszenie trawnika o dużej powierzchni, np. powyżej 4 000 m2, jest prawdziwym wyzwaniem. Pożądany efekt gęstego „zielonego dywanu” na posesji zależy od dwóch czynników: ludzkiego i technicznego. Czynnik ludzki to zaangażowanie opiekuna trawnika, a przede wszystkim jego podejście do pielęgnacji trawy i czas, który może na te zabiegi przeznaczyć.