Pielęgnacja trawnika
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Termin ostatniego koszenia trawnika jest przedmiotem częstych pytań. Przyjmuje się, że można kosić do pierwszych przymrozków. Warto zatem śledzić długoterminowe prognozy pogody, by dostosować pielęgnację trawy do warunków meteorologicznych w danym roku.



Wysokość jesiennego koszenia

Jesienią trawa rośnie wolniej i robot koszący Honda Miimo dba o trawę dostosowując się do rytmu wegetacji. Należy jednak pamiętać o wysokości koszenia i ustawić tarczę tnącą na wysokości 4-5 cm. Jest to optymalna wysokość, dzięki której trawna przetrwa zimę w dobrej kondycji, a na wiosnę będzie mogła szybko wznowić wegetację. Ścięta poniżej tego poziomu, będzie narażona na przemarzanie korzeni. Natomiast na trawę wyrośniętą powyżej czyhają inne niebezpieczeństwa, jak warunki beztlenowe pod warstwą śniegu, który z zasady pojawia się zimą w naszej szerokości geograficznej. W warunkach beztlenowych tworzy się i rozwija pleśń śniegowa. Jest to choroba grzybowa objawiająca się w formie białego, a następnie brunatnego nalotu na trawie i powoduje zamieranie roślin pod warstwą śniegu. Chcąc zapewnić trawie prawidłowe przetrwanie zimy, należy, oprócz prawidłowego koszenia, wykonać podstawowe, jesienne zabiegi pielęgnacyjne.

Ustawianie wysokości koszenia w Honda Miimo jest bardzo łatwe, ponieważ tak jest określona skala regulacji: w Honda Miimo 40  / 40 Live i 70 Live  wynosi 30 – 50 mm, natomiast w Honda Miimo 310 / 520 / 3000 i 3000 Live wynosi 20 – 60 mm.

Automatyczny termin ostatniego koszenia

Honda Miimo kosi samodzielnie, dlatego łatwo można zapomnieć o zakończeniu sezonu koszenia. Robot jest przygotowany i takich sytuacji – będzie kosić do czasu, gdy temperatura powietrza jest wyższa od 5 stopni C. Pewnego dnia Honda Miimo po prostu nie opuści bazy dokującej, co będzie oznaczać zakończenie sezonu koszenia! Wynika to z zastosowania w robotach Honda Miimo czujnika mrozu, którego zadaniem jest ochrona akumulatora.



Jak zapewnić trawie bezpieczne przetrwanie zimy?

Od kondycji trawy na jesieni zależy wygląd trawnika w nowym sezonie, dlatego warto jesienią trawie poświęcić więcej uwagi. Jednym z istotnych elementów jesiennej pielęgnacji jest nawadnianie podłoża, ale zależnie od warunków i kondycji trawnika.

  • Nawożenie - Ważnym elementem właściwego przygotowania trawy do zimy jest nawożenie jesiennym nawozem ze zwiększoną ilością potasu, który uodporni trawę. Nawożenie jest szczególnie ważne w tych miejscach, gdzie letnie deszcze wypłukały dostarczane trawie substancje odżywcze i powinno być dostosowane do kondycji trawy i rodzaju podłoża.



  • Sprzątanie liści – Zbieranie z trawy liści oraz igieł ma na celu uniknięcia powstania pleśni pośniegowej, która może całkowicie zdewastować trawę. Igły natomiast powodują zakwaszanie gleby, a zbytnia kwasowość podłoża trawie nie służy. Przed zimą należy je dokładnie wygrabić.



  • Aeracja, wertykulacja – te zabiegi zależą od kondycji trawnika. Wskazaniem do ich przeprowadzenia są kałuże i zastoiny wody utrzymujące się na trawie. Po aeracji, podłoże trawnika będzie lepiej sobie radzić z wchłanianiem wilgoci, a przede wszystkim tlenu i substancji odżywczych w formie jesiennego nawozu, zaś trawa odzyska siły witalne jeszcze przed nastaniem zimy. Zabieg ten wpływa na rozluźnienie warstwy filcu na trawie, ogranicza rozwój mchu na powietrzni trawy, a trawa odzyskuje sprężystość.

    Na glebach gliniastych można rozważyć wykonanie płytkiej wertykulacji trawników, zwłaszcza na tych zakrytych grubszą warstwą filcu i mchu. Należy jednak pamiętać, że wskutek wertykulacji trawa potrzebuje więcej czasu na regenerację, dlatego planując ten zabieg warto śledzić długoterminowe prognozy pogody.



  • Renowacja krawędzi trawnika – Trawa jest rośliną ekspansywną i chętnie „zdobywa” sąsiednie przestrzenie. Można temu zapobiec stosując specjalne narzędzie, jak krawędziarka SSET E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool. Jest to element roboczy łączony z jednostką napędową, który można, zależnie od potrzeb, wymienić na inną część roboczą – głowicę żyłkową, glebogryzarkę, nożyce do żywopłotu, pilarkę na wysięgniku, dmuchawę. Krawędziarka jest wyposażona w metalową listwę, która zapewnia stabilne i precyzyjne prowadzenie narzędzia po zaplanowanym torze.