Pielęgnacja trawnika
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Wraz z otwarciem nowego sezonu w ogrodach nadchodzi czas trawników, które będą zdobić posesję i ogród przez całe lato aż do późnej jesieni, stając się dodatkowym, naturalnym pokojem. Ich prawidłowa, systematyczna, pielęgnacja sprawi, że trawa będzie się stale odradzać, gęstnieć, tworząc coraz dorodniejszy soczysto-zielony dywan. Warto także pamiętać, że przysłowiowy angielski trawnik to trawnik gęsty i silny, regularnie koszony, podlewany i nawożony przez lata.
Wiosną warto trawnikowi sprawić swoiste SPA, czyli dostarczyć mu tlenu, składników odżywczych i wody. Jeśli widzimy, że darń jest żółtawa i niejednorodna, może to być sygnał pojawienia się chorób grzybowych, nieprawidłowo przygotowanego podłoża pod siew czy nieprawidłowej pielęgnacji.


10 wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika

  1. Analiza gleby - Bazą do rewitalizacji trawnika powinna być analiza gleby, ponieważ jej wyniki wskażą dalszy proces postępowania. Podłożem najbardziej sprzyjającym trawie, jest dobrze przepuszczalna warstwa  piaszczysto-gliniasta o grubości 20-30 cm z równie dobrze przepuszczalnym podglebiem, z odczynem kwasowości w przedziale pH 5,5-7,0. Jeśli odczyn jest niższy – warto przeprowadzić wapnowanie oraz zwrócić uwagę na poziom składników pokarmowych.

  2. Grabienie - Dokładne, intensywne grabienie ma na celu usunięcie warstwy filcu i resztek roślinnych z trawnika, a także liści oraz kamyków. Grabienie, zwłaszcza systematyczne, wpływa na dotlenienie trawy i ułatwia przenikanie wody, której, po ubiegłorocznej suszy i bezśnieżnej zimie, trawa bardzo potrzebuje. Jeżeli nie ma potrzeby usuwania filcu, a tylko pozostałych po jesieni liści, trawnik można bardzo wygodnie i sprawnie oczyścić za pomocą dmuchawy SSBL E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool.

  3. Wałowanie – Zabieg polega na dogniataniu trawy do podłoża. Zimą, zamarzająca w warstwie korzeniowej woda powoduje powstawanie pustych przestrzeni, które często są przyczyną przesuszania korzeni darni. Ten zabieg powinno się wykonywać ciężkim wałem o małej średnicy. Ze względu na plastyczność gleby, najlepiej jest to zrobić na wilgotnym podłożu.  4. Wertykulacja - W przypadku podejrzenia, że darń została zaatakowana przez jedną z chorób, np.  pleśń pośniegową lub brunatną plamistość, wskazane jest zastosowanie środków chemicznych na „chorej” powierzchni. Jeśli natomiast przyczyną złej kondycji trawnika jest nieprawidłowo przygotowane podłoże – trzeba wykonać wertykulację wraz z wczesaniem specjalnie przygotowanego podłoża. Zabieg polega na pionowym nacinaniu powierzchni trawnika, a jego celem jest odmłodzenie trawy, ponieważ wertykulacja poprawia właściwości sorpcyjne słabych gleb. W przypadku bardzo zwięzłego podłoża wskazane jest dodanie piasku, dzięki czemu poprawimy jego strukturę i zwiększymy stopień przepuszczania wody. Zabieg ten jest wykonywany wertykulatorem, np. TV 510, którego część roboczą można łatwo wymienić na wał aeracyjny.

  5. Aeracja – Jest to napowietrzanie podłoża trawnika, które rozluźnia zbitą glebę, umożliwia lepszą penetrację wody i substancji odżywczych do strefy korzeniowej darni, ogranicza rozprzestrzenianie się mchu a także poprawia sprężystość źdźbeł darni i zwiększa jej odporność na silne działanie promieni słonecznych. Trawnik potrzebuje aeracji jeśli na jego powierzchni tworzą się kałuże, które nie wysychają co świadczy o tym, że należy rozluźnić podłoże trawnika. Często aerację łączy się wtedy z zabiegiem piaskowania. Oznaką takiej potrzeby jest również niejednolita barwa trawy. Warto wówczas wykonać aerację jeszcze przed nawożeniem i bardziej intensywnym podlewaniem. Zabieg wykonuje się wedle potrzeb w ciągu sezonu i za pomocą różnych narzędzi, jak widły czy specjalne nakładki z kolcami na buty. Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie aeratora lub innej maszyny do ogrodu, w której możliwa jest wymiana części roboczej na wał lub nakładkę aeracyjną.

  6. Nawożenie - pierwsze nawożenie trawnika należy przeprowadzić w okresie rozpoczęcia wegetacji traw. Jeżeli wykonywany jest zabieg wertykulacji, nawożenie wykonywane jest w ramach tego zabiegu.  Lidia Tokarska – ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ogrodów i praktyk, od wielu lat prowadzący firmę wykonawczą Zielony Salon, wskazuje, że najczęściej stosowane są nawozy typu NPK zawierające makroskładniki jak azot, fosfor, potas i mikroskładniki. Wiosną rekomendowane jest stosowanie nawozów z większą zawartością azotu, który pobudza rośliny do wzrostu. „Dokarmianie” trawy, w odpowiednich dawkach, powinno się odbywać raz w miesiącu aż do początku października.

  7. Dosiew traw -  w przerzedzonych i pustych miejscach na trawniku należy dosiać trawę. Luki w darni uzupełniamy na bieżąco, wedle potrzeb, aż do początku jesieni.  8. Podlewanie – prawdopodobnie w tym roku będzie to kluczowy zabieg pielęgnacyjny ze względu na panującą już o tej porze roku suszę. Warto zadbać o intensywne podlewanie trawników, najlepiej co 2-3 dni, by woda dotarła na głębokość 10-15 cm czyli do warstwy korzeniowej trawy. W przypadku świeżo  założonych trawników, należy go nawadniać codziennie małą ilością wody przez ok. półtora miesiąca, ponieważ w mieszankach nasion traw znajdują się różne gatunki kiełkujące od 7 do 30 dni. Najbardziej skuteczną porą nawadniania jest wczesny poranek lub wieczór. Zachowując te podstawowe zasady podlewania, ograniczamy do minimum odparowywanie wody z gleby. Pomocną w nawadnianiu trawników i ogrodów może być pompa ogrodowa o odpowiednich parametrach i współpracująca z systemami zraszaczy, która pobierze wodę z dostępnych naturalnych zbiorników wody, np. Honda WX 10, WX 15 do nawadniania m. in. przydomowych ogrodów. W przypadku większych powierzchni – dużych ogrodów, sadów, farm warzyw – najlepiej sprawdzą się pompy dużej wydajności – np. Honda WB 30XT, Honda WB 20XT i pompy wysokiego ciśnienia, jak Honda WH 20X.

  9. Formowanie trawnika - Zadbany trawnik to również taki, który jest dokładnie przycięty na obrzeżach. Pomocnym w tej pracy, która wykonywana ręcznie jest raczej żmudna i czasochłonna, jest należąca do zestawu Honda Verstaool krawędziarka SSET E. Ułatwia także utrzymywanie granicy pomiędzy trawnikiem a rabatami kwiatowymi czy ogródkiem warzywnym i umożliwia nadawanie trawnikowi odpowiedniego kształtu. Krawędziarka SSET E jest narzędziem lekkim, doskonale wyważonym i bardzo łatwym w obsłudze. Pewne jej prowadzenie, po zaplanowanym torze, zapewnia twarda, metalowa listwa.  10. Koszenie - Pierwsze wiosenne koszenie zależy od warunków pogodowych. Głównym kryterium koszenia jest wysokość trawy - nie powinniśmy dopuścić do konieczności ścięcia więcej niż 1/3 jej wysokości. Podczas całego sezonu powinniśmy kosić przynajmniej raz w tygodniu, by nie dopuścić do przerostu. Czym kosić? Wybór maszyny koszącej zależy od wielkości trawnika, stylu życia i indywidualnych preferencji. Zobacz kryteria wyboru kosiarki.


Osobom, które cenią ekologiczną pielęgnację zieleni, proponujemy inteligentne koszenie w wykonaniu robota koszącego Honda Miimo, którego rodzina powiększyła się o dwa nowe modele Honda Miimo 40 oraz Honda Miimo 40 Live. Nowe honda Miimo to udoskonalona wersja robota koszącego Honda przeznaczona do stałego koszenia przydomowych trawników o powierzchni do 400 m2. Wśród licznych zalet Miimo 40 warto podkreślić mini cenę „skrojoną na miarę” mini robota oraz  wyjątkowo łatwy montaż instalacji i obsługę umożliwiające całkowicie samodzielną konfigurację robota. Amatorów stylu życia SMART z pewnością ucieszy fakt, że Honda Miimo 40 Live komunikuje za pomocą sieci GSM, a za pośrednictwem aplikacji Alexa również z systemami tzw. inteligentnych domów!Tym, którzy wolą standardową formę kosiarki rekomendujemy kosiarki akumulatorowe Honda HRG 416 XB (szer. koszenia 41 cm, bez napędu) oraz HRG 466 XB (szer. koszenia 46 cm, z napędem) wyposażoną w wbudowaną funkcję selektywnego mulczowania, zasilane jednym z 3 akumulatorów o mocy 4 Ah, 6 Ah (napięcie zasilające 24A)  i 9 Ah (napięcie zasilające 45A).Osoby, które potrzebują wydajnych kosiarek do trawników o średniej i dużej powierzchni, mają do dyspozycji bardzo szeroki wybór kosiarek spalinowych wyposażonych w niezawodne, znane z jakości i przyjazne dla otoczenia silniki 4-suwowe Honda. Najnowsze modele są maszynami wielozadaniowymi, przeznaczonymi do koszenia i mulczowania trawy oraz zbierania i mielenia liści, np. HRX 476 C2 VKE, HRX 476 C2 VYE, HRX 537 C5 VKE i HRX 537 C5 HZEDo trawników o dużej powierzchni, do 7 000 m2, przeznaczone są kosiarki traktorowe Honda, w tym modele nowej generacji HF 2622 i HF 2625.Do koszenia małych trawników, a przede wszystkim w miejscach, w których koszenie kosiarką jest bardzo trudne lub wręcz niewykonalne, przeznaczone są lekkie, idealnie wyważone i wydajne kosy Honda z najnowszym modelem UMK 450E na czele, a także poręczna wykaszarka SSBC E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool.