Pielęgnacja trawnika
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Historia kosiarek Honda sięga 1978 roku, a pierwszą z nich był model HR21. Wówczas, kosiarka była szczytem nowoczesnej techniki w ogrodzie, a jej konstrukcja i zastosowane rozwiązania nadal inspirują wielu producentów profesjonalnych kosiarek. W roku 2003 Koncern Honda wprowadził na rynek HRX217, kosiarkę, która rozpoczęła nowy rozdział w ewolucji technicznej kosiarek tej marki i jako pierwsza spełniała 4 funkcje: koszenie i mulczowanie trawy, zbieranie i mielenie liści.
Minęło 20 lat. Czas gromadzenia i analizowania doświadczeń użytkowników, wsłuchiwania się w oczekiwania miłośników ogrodów i profesjonalistów zaowocował wyprodukowaniem najbardziej zaawansowanych technicznie kosiarek Honda. Aktualnie dostępne w ofercie kosiarki Honda HRX są kolejnym, udoskonalonym pokoleniem w tej rodzinie. Wprowadzane udogodnienia są także efektem współpracy ze specjalistami w dziedzinie pielęgnacji zieleni, by kosiarki kosiły zgodnie ze sztuką koszenia. Dzięki kosiarkom HRX indywidualni użytkownicy mają możliwość koszenia swoich trawników na profesjonalnym poziomie, zaś profesjonaliści zyskali niezawodne i wydajne maszyny do koszenia trawników o powierzchni do 2 000 mkw. Wszyscy użytkownicy natomiast mają także możliwość wyboru koszenia kosiarką HRX spalinową lub akumulatorową.

Kosiarki spalinowe HRX rekomendowane do koszenia powierzchni do 2 000 mkw. są reprezentowane w naszej ofercie przez HRX 476 C2 VKE/VYE/HYE oraz HRX 537 C5 VKE/VYE/HYE/HZE. Ostatnie litery w nazwie modelu oznaczają: V- napęd bezstopniowy czyli system sterowania napędem Select Drive lub H – napęd hydrostatyczny, K - hamulec noża, Y – sprzęgło noża Rotostop, Z - sprzęgło noża Rotostop i rozruch elektryczny, E - zgodność z deklaracją UE. Wyposażone w 4-suwowe silniki Honda nowej generacji (bardziej wydajne, zapewniają czyste spalanie), unikalny system podwójnych noży, system mielenia zmiennego Versamow®. Versamow to wygodny wybór sposobu pielęgnacji trawy pomiędzy zbiorem pokosu do kosza a mulczowaniem z łatwą regulacją ilości pokosu pozostawianego na powierzchni trawy. Dowiedz się więcej o mulczowaniu...Kosiarka akumulatorowa HRX 476 XB jest nową propozycją Honda w sezonie 2023. Łączy praktycznie wygodne rozwiązania kosiarek spalinowych HRX z tą różnicą, że pracują na silniku elektrycznym z akumulatorem. Akumulatory są wymienne i zależnie od potrzeb – wydajności i wielkości powierzchni koszenia – rekomenduje się akumulator 6 Ah do koszenia przydomowych trawników, a 9 Ah – do profesjonalnego koszenia większych trawników.Super kosiarki – spełnienie oczekiwań użytkownika


Użytkownik kosiarki zazwyczaj poszukuje maszyny dobrej jakości, która zapewni wieloletnie użytkowanie, taniej w eksploatacji, łatwej w obsłudze i umożliwiającej jak najszybsze wykonanie pracy. Bardziej doświadczony ogrodnik zwraca uwagę na jakość kosiarki i relację ceny do jakości oraz na zastosowane w niej rozwiązania, które z jednej strony sprawiają, że koszenie staje się formą aktywnej rekreacji na świeżym powietrzu, a z drugiej – sprzyjają zagęszczaniu się trawy i są przyjazne dla otoczenia. Właśnie te oczekiwania spełniają super nowoczesne kosiarki Honda HRX z linii Super Komfort.Co kosiarki Honda HRX oferują użytkownikom?

  • Japońską jakość w korzystnej relacji do ceny. Są to maszyny niezawodnej jakości, przeznaczone do wieloletniego użytkowania, zdarza się, że i na całe życie, czego najlepszym potwierdzeniem jest wyjątkowo długi, aż 5-letni okres gwarancji. Służąc do koszenia ze zbiorem pokosu i mulczowania oraz do zbierania i mielenia liści, kosiarki Honda HRX pracują od wczesnej wiosny do późnej jesieni, ułatwiając ich użytkownikom wykonywanie najczęściej powtarzalnych czynności w ogrodzie.

  • Niezawodność, łatwą obsługę i czyste spalanie w przypadku kosiarek spalinowych. Wyposażone w 4-suwowy silnik Honda z serii GCVx nowej generacji, wyciszone, o większej mocy i momencie obrotowym, kosiarki spalinowe HRX są nie tylko bardziej wydajne, ale przede wszystkim bardziej ekologiczne - dzięki zastosowaniu technologii stabilnego spalania (SCT) wyróżniają się wydajniejszym i bardziej czystym spalaniem. Ponadto są wyposażone w udoskonalony system auto-ssania ACS, który zapewnia łatwiejszy rozruch silnika i komfortową obsługę. Z myślą o wygodzie użytkownika w praktyczny sposób ułatwiono uzupełnianie paliwa, wymiana oleju czy filtra powietrza tak, by użytkownik, nawet ten nieobyty z techniką, mógł sprawnie i bez problemu samodzielnie wykonać podstawową obsługę silnika.

  • Koszenie bez emisji spalin w przypadku kosiarki akumulatorowej. Ten sposób koszenia otwiera kolejny nowy rozdział w ewolucji HRX i z pewnością z czasem stanie się dominującą na rynku opcją, bateryjną i bezprzewodową, prowadzonych maszyn koszących.

  • Piękny i zadbany trawnik to efekt sposobu cięcia, czyli systemu tnącego, wygodnej 7-stopniowej regulacji wysokości koszenia w zakresie 25-79/19-101 mm, systemu mielenia zmiennego Versamow®. System tnący w kosiarkach HRX zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ zastosowane rozwiązania zapewniają trawie szybkie zagęszczanie i zdrową kondycję. Kosiarki spalinowe HRX są wyposażone w układ podwójnych noży MicroCut®, zaś kosiarka akumulatorowa w specjalnie zaprojektowany system tnący i pojedynczy nóż o niskim współczynniku tarcia. Dzięki takiej konstrukcji i filozofii koszenia, kosiarki HRX dorównują maszynom profesjonalnym, zaś trawa jest koszona precyzyjnie i w sposób przyjazny roślinom.

  • Minimum czasu koszenia. Koszenie jest najczęściej wykonywaną pracą w ogrodzie i ważne jest, by nowoczesna technika usprawniała proces koszenia na korzyść rekreacji. Kosiarki HRX maksymalnie skracają czas koszenia dzięki praktycznej szerokości roboczej (47/53 cm), która minimalizuje liczbę przejazdów kosiarki oraz lepszemu o 30% wypełnieniu kosza pokosem. Każdy właściciel trawnika czy ogrodu zyskuje więcej czasu na przyjemny wypoczynek w swoim zielonym zakątku.

  • Płynną kontrolę prędkości. Kosiarki HRX 476 C2 HYE, HRX 537 C5 HYE i HRX 537 C5 HZE wyposażone są w napęd hydrostatyczny zapewniający płynne przyspieszanie i hamowanie, w którym ostrza obracają się z prędkością niezależną od prędkości kosiarki. Natomiast HRX 476 C2 VKE, HRX 476 C2 VYE, HRX 537 C5 VKE i HRX 537 C5 VYE posiadają inne rozwiązanie kontroli prędkości – system sterowania napędem Select Drive (maks. prędkość 6,4 km/h) umożliwiający wygodne dostosowywanie prędkości jazdy maszyny do wysokości i gęstości trawy oraz preferencji operatora, jak długość kroku czy szybkość chodzenia, które są bardzo indywidualną cechą każdego człowieka. Praktyczne doświadczenie potwierdza skuteczność tego rozwiązania, które rzeczywiście ułatwia fizycznie proces koszenia.
  • Sterowanie za pomocą panelu Premium umieszczonego na kierownicy, który zapewnia obsługę kosiarki w nowoczesnym stylu oraz kontrolę regulacji prędkości, zmianę trybów pracy, monitorowanie poziomu naładowania baterii.  • Bezpieczną obsługę kosiarki. Super kosiarki Honda HRX zapewniają również użytkownikom bezpieczną obsługę maszyny. Czuwają nad tym 2 udogodnienia: Honda RotoStop - sprzęgło układu tnącego kosiarki w HRX 476 C2 HYE/VYE i HRX 537 C5 VYE/HYE/HZE oraz Honda Blade Brake - blokada zatrzymująca nóż tnący kosiarki już po 1/2 obrotu w HRX 537 C5 VKE. RotoStop odłącza napęd ostrza od silnika i umożliwia opróżnienie kosza czy przejazd przez żwirową alejkę bez konieczności gaszenia silnika, a kosiarka nie „pociągnie” żwiru, które mogłyby przy tej sile strumienia powietrza uszkodzić noże.  • Minimum zakurzenia. Alergicy i osoby wrażliwe na jakość powietrza z pewnością docenią fakt, że kosze kosiarek HRX zbudowane są z Dralonu – materiału ograniczającego kurzenie.Super kosiarki – spełnienie oczekiwań trawy


Kluczem do uzyskania efektu pięknego trawnika jest prawidłowa pielęgnacja – systematyczna i nieagresywna. Należy go poddawać sezonowej aeracji i wertykulacji, piaskowaniu, należy go wyczesywać z mchu i liści, nawozić – wiosną nawozami wysokoazotowymi, podlewać – najlepiej raz na 3 dni dużą dawką wody i kosić – regularnie, nie za nisko podłoża. Jeśli trawa wyrosła – najlepiej ją przycinać stopniowo. I należy zawsze pilnować, by noże kosiarki były ostre jak przysłowiowa żyletka. To obowiązki właściciela wobec trawnika, do których należy jeszcze dodać właściwą kosiarkę.Co kosiarki Honda HRX oferują trawnikom?


Najwyższą jakość cięcia. Cięcie cięciu nierówne, a chodzi o to, by koszenie było bardzo precyzyjne i na odpowiedniej wysokości. Dokładność cięcia i wysoki stopień rozdrobnienia pokosu zapewnia unikalny układ podwójnych noży MicroCut® w spalinowych kosiarkach HRX. W tym przypadku cięcie podstawowe wykonuje prowadzący nóż górny, a nóż dolny tnie pokos na mniejsze kawałki. Krążący następnie pokos wewnątrz korpusu ulega dalszemu rozdrobnieniu. Efektem tego systemu jest dokładniejsze rozdrabnianie i o 30% lepsze wypełnienie kosza niż w przypadku systemu z jednym ostrzem, co z kolei usprawnia proces koszenia.W kosiarce akumulatorowej HRX 476 XB zastosowano specjalnie zaprojektowany system tnący z pojedynczym nożem. Jest to ostrze o niskim współczynniku tarcia, precyzyjnie dostosowane do mocy silnika zasilanego akumulatorem, by kosiarka zachowała wysoką wydajność.

Wysokość koszenia dostosowaną do warunków. To kolejny kluczowy element prawidłowej pielęgnacji trawy. Trawę należy kosić nie więcej i nie mniej niż na 1/3 jej wysokości. I najlepiej jest utrzymywać ją na wysokości 5-6 cm. Gdy ścinamy trawę niżej, naprawdę blisko podłoża, trawa, jak człowiek, odczuwa zagrożenie życia, ponieważ pozostała w glebie łodyga ma utrudniony pobór pokarmów, czego następstwem jest jej obumieranie.

Precyzyjne ustawienie wysokości noży zapewnia wygodna w obsłudze 7-stopniowa regulacja wysokości koszenia w zakresie 25-79 mm dla kosiarek spalinowych HRX 476 C2 VKE/VYE/HYE i akumulatorowej wersji HRX 476 XB oraz w zakresie 19-101 mm dla wszystkich modeli spalinowych HRX 537.Mulczowanie. Mulczowanie jest nowoczesnym i ekologicznym zabiegiem pielęgnacyjnym trawnika, który polega na skoszeniu, rozdrobnieniu roślin i pokryciu powierzchni trawnika cienką, równomierną warstwą pokosu. Pozostawiony pokos ulega procesowi rozkładu i staje się naturalnym nawozem odżywczym dla trawnika. Mulczowanie zapewnia wymierne korzyści, jak: naturalne nawożenie trawnika, zmniejszenie parowania wody z gleby i darni, zapobieganie erozji gleby, spowalnianie wzrostu chwastów, zmniejszenie ilości produkowanych odpadów ogrodniczych. Kosiarki Honda HRX, wyposażone w system mielenia zmiennego oferują możliwość wyboru sposobu pielęgnacji trawnika: zebranie pokosu do kosza lub, za pomocą dźwigni Clip Director, ustalenie jaka część pokosu trafi do kosza, a ile mikro pokosu będzie pozostawione na powierzchni trawnika.Ogród, nawet minimalistyczny w formie trawnika, był i będzie idealnym miejscem wypoczynku. Tworząc, rewitalizując ogród, warto zaopatrzyć się w kosiarkę, która spełni nasze użytkowe oczekiwania i potrzeby trawnika.