Pielęgnacja trawnika
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Mulczować czy nie mulczować – oto jest pytanie. Odpowiedź jest jedna - mulczować, ale wedle sztuki pielęgnacji trawy, bo tylko wtedy mulczowanie jest korzystne dla trawy, dla środowiska i dla nas. Gdyby profesjonaliści i eksperci od trawy mieli wątpliwości w tej kwestii, nikt nie zadałby sobie trudu w konstruowaniu i produkcji urządzeń ogrodniczych wyposażonych w specjalne udogodnienia do mulczowania.

Mulczowanie jest nowoczesnym i ekologicznym sposobem pielęgnacji trawnika, który polega na skoszeniu, rozdrobnieniu roślin i pokryciu powierzchni trawnika cienką, równomierną warstwą pokosu. Do tej definicji należy dodać, że pokos powinien być jak najbardziej rozdrobniony i suchy.


Korzystne skutki mulczowania

Naturalne nawożenie trawnika

Mulczowanie to ekologiczne nawożenie trawnika. Szacuje się, że pokos ze zdrowej trawy może zaspokoić do 25% potrzeb nawozowych trawnika. Pokos pozostawiony na powierzchni trawnika jest przekształcany przez mikroorganizmy w naturalny nawóz, dzięki któremu można optymalnie ograniczyć stosowanie kupowanych nawozów sztucznych. Pokos jako naturalny nawóz nie szkodzi środowisku i jest bezpieczny dla dzieci bawiących się w ogrodzie, dla domowych czworonogów często biegających z nosem w trawie, dla owadów, w tym dla pszczół zapylających drzewa i krzewy owocowe i jedynych na świecie producentów naturalnego miodu. Ale by pokos naprawdę spełniał rolę nawozu, musi być suchy -  mokra trawa ma tendencje do tworzenia zbitych kęp, które szybko gniją na powierzchni, a także utrudniają czyszczenie kosiarki po koszeniu.Pokos musi być bardzo dokładnie rozdrobniony i równomiernie rozłożony na powierzchni trawnika, ponieważ tylko wtedy ulegnie szybkiemu rozkładowi. Dlatego  wyzwaniem technicznym jest taka konstrukcja maszyny do koszenia, która spełni warunki prawidłowego i bezpiecznego zarazem dla roślin mulczowania. Jednym z innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w kosiarkach Honda jest system podwójnych noży MicroCut®, np. w uniwersalnej kosiarce HRG 466 SKEP  i kosiarkach SUPER KOMFORT HRX. To rozwiązanie, w którym nóż górny wykonuje cięcie podstawowe, a dolny – cięcie wykańczające, zapewnia bardzo precyzyjne rozdrobnienie roślin. Taki pokos, pozostawiony na trawie szybko przekształca się w nawóz, a zbierany do kosza – efektywnie go wypełnia ograniczając częstotliwość  opróżniania kosza. Jednocześnie system podwójnych noży wraz ze specjalnym kształtem obudowy kosiarki i odpowiednimi kanałami wentylacyjnymi zapewnia z jednej strony równomierne rozłożenie pokosu w formie cienkiej warstwy, a w przypadku zbierania pokosu do kosza polepsza efektywność zbioru ściętej trawy.


Utrzymywanie wilgoci

Cienka warstwa pokosu przykrywająca trawę zmniejsza parowanie wody z roślin i z gleby. Dlatego regularne mulczowanie jest szczególnie zalecane na trawnikach na podłożu piaszczystym i jałowym, gdyż mulczowanie poprawią strukturę tej gleby. Natomiast na glebie wilgotnej, mulczowanie nie powinno być wykonywane za często i najlepiej jest uważnie obserwować trawę i stosować mulczowanie naprzemiennie ze zbiorem pokosu do kosza.

Zapobieganie erozji gleby

Gleba zachowująca prawidłową wilgotność i przykryta zdrową, gęstą darnią opiera się skutkom działania wiatru i dużej ilości wody.

Ograniczanie rozwoju chwastów

mulczowanie jako nawóz poprawia kondycję trawy, a wykonywany siłą rzeczy w podczas koszenia, spowalnia rozwój chwastów. Warto też zauważyć, że chwasty rzadko pojawiają się na zdrowym i wypielęgnowanym trawniku.Ograniczenie produkcji odpadów ogrodniczych

Mulczowanie jest naturalnym i łatwym sposobem zmniejszenia odpadów ogrodniczych, które powstają między innymi z wyniku koszenia. Szacuje się, że pokos stanowi aż 2/3 bioodpadów w ogrodzie i nie każdy kompostownik jest w stanie przyjąć takie ilości bioproduktu. Wskutek mulczowania część pokosu pozostaje na trawie, a ewentualny nadmiar pokosu zebrany do kosza może być efektywnie wykorzystany w ogrodzie do ściółkowania rabat kwiatowych lub drzew i krzewów. Właśnie taki wybór pomiędzy mulczowaniem a zbieraniem pokosu do kosza, zależnie od panujących warunków i potrzeb, zapewniają kosiarki SUPER KOMFORT HRX i np. HRG 466 SKEP  posiadające system mielenia zmiennego (mulczowania) Versamow, który za pomocą jednej dźwigni Clip Director umożliwia ustalenie ilości pokosu trafiającego do kosza oraz ilości dokładnie zmielonej trawy pozostawionej na powierzchni trawnika.  Na trawnikach regularnie koszonych z trawą o wysokości ok. 4 cm należy ustawić dźwignię w położeniu „100% mulczowania”. W przypadku wyższej trawy – warto ustawić mulczowania częściowe, natomiast na mocno wyrośniętej, dawno niekoszonej trawie – należy zebrać cały pokos do kosza. Wysoką trawę najpierw należy stopniowo skosić do wysokości 4-5 cm, a następnie mulczować. W tego typu przypadkach bardzo pomocną jest regulacja wysokości koszenia, w której różne formy wyposażone są wszystkie kosiarki Honda.Więcej wolnego czasu!

Mulczowanie za pomocą nowoczesnej kosiarki typu Honda HRX czy HRG 466 SKEP  wnosi również wymierne korzyści dla opiekuna trawnika – usprawnia pracę i redukuje do minimum czas poświęcany na opróżnianie kosza. Najwięcej wolnego czasu zapewnia inteligentny i cichy robot koszący Honda Miimo, który całkowicie przejmuje opiekę nad trawnikiem: sam go kosi sumiennie i systematycznie, dzięki czemu trawnik rośnie, ale zawsze ma tę samą wysokość. Honda Miimo również zawsze mulczuje – wyposażony w niezawodną tarczę tnącą ustawianą na odpowiedniej wysokości w zakresie 20-60 mm może kosić codziennie po 1 milimetrze pozostawiając na trawie bardzo cienką warstwę rozdrobnionego pokosu. Przy tej filozofii i umiejętnościach technicznych, robot może kosić i mokrą trawę, ponieważ tak rozdrobniony pokos bardzo szybko przekształca się w nawóz i nie stwarza zagrożenia powstania chorób grzybowych na trawniku. Na tym właśnie polega istota mulczowania. Na tym również polega tajemnica angielskich trawników – koszonych i mulczowanych, podlewanych przez lata.Kolejna zaletą pielęgnacji trawników z Honda Miimo jest również możliwość wyboru ścieżki koszenia. Specjaliści od trawników podkreślają, że za każdym razem koszenie powinno być wykonane w innym kierunku, co sprzyja rozkrzewianiu się darni.  W Honda Miimo można zaprogramować jedną z 3 ścieżek koszenia – dowolną, kierunkową lub mieszaną. I ta cisza…. Pracujący Honda Miimo nikomu nie przeszkadza i nie zakłóca ciszy ani domowników, ani sąsiadów.
   Nasz salon:

ul. Puławska 467, 02-844 Warszawa
tel: +48 22 894 08 90
email: pulawska@mojahonda.pl

serwis: pn-pt 08.00 - 16.00
salon: pn-pt 09.00 - 17.00