Pielęgnacja trawnika
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Koniec kwietnia i maj to nowe otwarcie w sezonie ogrodniczym. Do zakresu systematycznych zabiegów pielęgnacji zieleni trzeba włączyć regularne dbanie o trawniki. Co warto teraz zrobić dla trawnika?  • Przede wszystkim można założyć nowy trawnik. Druga tak sprzyjająca okazja nadarzy się dopiero wczesną jesienią.
  • Warto wykonać wertykulację i aerację. Jest to najlepszy sposób na rewitalizację trawnika, usunięcie tzw. filcu i stworzenie odpowiednich warunków glebowych do dostarczania warstwie korzeniowej wody i tlenu. Wertykulację należy przeprowadzić minimum raz w roku – na wiosnę. Zabieg ten można powtarzać w sezonie w zależności od kondycji trawnika.
  • W tym roku wiosna przyniosła suszę, która już stwarza zagrożenie dla rolnictwa i ogrodnictwa, dlatego warto już teraz zadbać o podlewanie trawy i całego ogrodu. Podlewać należy wczesnym rankiem lub wieczorem. Jeśli ziemia jest bardzo wysuszona – lepiej jest ją nawadniać stopniowo, by woda mogła wsiąknąć w podłoże. W przeciwnym wypadku raczej będzie spływać po powierzchni lub utworzy kałuże stojącej wody, które nie sprzyjają trawie. Kałuże stojącej wody na trawniku wskazują też konieczność wykonania wertykulacji i aeracji!
  • Po wertykulacji, aeracji i nawadnianiu można dosiać trawę w miejscach, gdzie widoczna jest taka potrzeba. Kupując nasiona traw warto sprawdzić na opakowaniu ich skład i wybrać taki, który najlepiej sprawdzi się w danych warunkach. W przydomowych ogrodach i na trawnikach rekreacyjnych najbardziej efektywnie sprawdza się życica trwała, kostrzewa czerwona czy wiechlina łąkowa.
  • Koszenie. W przypadku nowych trawników, należy poczekać z koszeniem aż rośliny urosną na wysokość ok. 5 cm, a pierwsze koszenie należy wykonać delikatnie, by nie zniszczyć młodej darni. Do koszenia warto wybrać maszyny, które są dostosowane do warunków – miejsca, powierzchni, oraz oczywiście do indywidualnych preferencji. Ważne, by maszyna kosząca sprawnie kosiła i była wygodna w obsłudze.


Systematyczne koszenie służy trawie

Koszenie służy trawie pod warunkiem, że zawsze jest wykonane dobrze naostrzonymi nożami kosiarek lub odpowiednią żyłką w przypadku wykaszarek z głowicą żyłkową. Kosząc nie dopuszczamy do rozkwitu roślin, dzięki czemu trawa gęstnieje. Systematyczne koszenie jest też bardzo wskazane tam, gdzie przebywają alergicy i zwłaszcza osoby uczulone na pylenie traw.

W okresie intensywnego wzrostu trawy należy kosić przynajmniej raz w tygodniu i nie więcej niż 1/3 wysokości trawy za jednym razem. Agresywne koszenie czyli ścięcie wybujałej trawy bardzo blisko podłoża może zniszczyć trawnik. Najlepiej jest utrzymywać trawę na stałej wysokości ok. 5-6 cm.


Co Honda może zrobić dla Twojego ogrodu?

Praktycznie wszystko. Na dodatek wszystkie urządzenia i maszyny Honda lub wyposażone w silniki Honda są niezawodne, dostosowane do współczesnych wyzwań ochrony środowiska, wygodne i w wielu przypadkach wielozadaniowe, np.: robot koszący Honda Miimo, kosiarki SUPER KOMFORT HRX, kosiarki IZY HRG, profesjonalne kosiarki HRH i UM, kosy, kosiarki traktorowe do trawników o dużej powierzchni HF, wielozadaniowe narzędzie Honda Versatool do kompleksowej pielęgnacji zieleni, glebogryzarki do domowych ogrodów i dla profesjonalistów, rolników, zawodowych ogrodników, sadowników. Do wertykulacji i aeracji przeznaczony jest natomiast wertykulator TV 510 wyposażony w niezawodny i paliwooszczędny silnik Honda.

W tym sezonie wszystkie maszyny ogrodnicze Honda dostępne są w Autoryzowanych Salonach Sprzedaży w korzystnej sprzedaży ratalnej – 10 lub 20 rat bez prowizji, bez wpłaty wstępnej i bez odsetek.

Do utrzymywania trawy stale na tej wysokości służy przede wszystkim robot koszący Honda Miimo  – nowoczesne rozwiązanie zapewniające trawie zdrową kondycję, a właścicielowi trawnika – praktycznie całkowitą wolność w ogrodzie zwłaszcza, gdy jego ogród to trawnik. Po zaprogramowaniu Honda Miimo, można przeznaczyć odzyskany czas na inne aktywności życiowe. Robot koszący posiada bardzo wiele zalet, które raz na zawsze zmieniają styl życia, ale przede wszystkim Honda Miimo kosi nieustannie przycinając darń nawet po milimetrze i utrzymuje trawę zawsze na tej samej wysokości nie dopuszczając do jej kwitnienia.Honda Miimo to również mistrz mulczowania i na dodatek ekologicznie odżywia rośliny, ponieważ bardzo drobny pokos pozostaje na powierzchni i szybko ulega procesowi rozkładu. Z Honda Miimo wszystko „robi się samo” – wystarczy przygotować ogród dla robota i ułożyć instalację, a tym zajmie się specjalista z Autoryzowanego Centrum Robotów Koszących Honda Miimo.

W klasycznych kosiarkach Honda również zastosowano rozwiązanie zapewniające dokładne ustawienie wysokości koszenia odpowiednio do panujących warunków. Najwięcej precyzji zapewnia 7-stopniowa regulacja wysokości koszenia jak w HRX 537 C4 VKE (szer. robocza 53 cm, podwójne noże) w zakresie 19 – 101 mm, HRX 476 VKE  (szer. robocza 47 cm, podwójne noże) w zakresie 25 – 79 mm, kosiarki traktorowe jak HF 2417 HME  (szer. koszenia 102 cm) w zakresie 30-90 mm. Uniwersalna kosiarka z linii IZY, rekomendowana przede wszystkim kobietom, HRG 466 SKEP posiada 6-stopniową osiową regulację wysokości koszenia w zakresie 20 - 75 mm.  Kolejną wygodną zaletą nowoczesnych kosiarek jest opcja mulczowania. Ze względu na podstawowe zasady prawidłowego mulczowania (sprawdź w naszym Poradniku!)  kosiarki  HRX , HRG 466 SKEP  i kosiarki traktorowe jak HF 2417 HME  wyposażono w wygodne systemy mielenia zmiennego czyli możliwość regulowania ilości pokosu trafiającej do kosza i tej pozostawianej na powierzchni trawnika. Efektywność mulczowania jest zapewniona również przez unikalny system podwójnych noży zastosowany w kosiarkach HRX  czy HRG 466 SKEP.Do koszenia miejsc niedostępnych dla kosiarek przeznaczone są lekkie, wygodnie wyważone i łatwe w obsłudze kosy spalinowe wyposażone w przyjazne dla otoczenia i paliwooszczędne silniki 4-suwowe Honda. Najbardziej popularna kosa – Honda UMK 435 UEE to lekka i mobilna kosa z głowicą żyłkową o szer. koszenia 40 cm rekomendowana jest do precyzyjnego i selektywnego cięcia na niewielkich powierzchniach oraz w miejscach trudno dostępnych. Wyposażona jest w przyjazny dla otoczenia i najlepszy w swojej klasie 4-suwowy silnik Honda GX 35 o mocy 1,3KM z automatyczną dekompresją, co zapewnia jej natychmiastowe i niezawodne uruchomienie. Paliwo-oszczędny silnik pracuje na etylinie 95Pb i  wyróżnia się niskim poziomem emisji spalin - o 85% mniej od silników 2-suwowych z tej samej klasy, a jego konstrukcja umożliwia obrót o 360° w dowolnej płaszczyźnie bez zakłóceń pracy kosy. Honda UMK 435 E jest idealnie wyważona, a komfort pracy przez dłuższy czas zwiększają szelki, ergonomiczne uchwyty oraz regulacja kierownicy. Kosa UMK 435 dostępna jest w wersji UEET oraz LEET, a także z. 3-zębnym ostrzem.

     


W tych samych warunkach sprawdza się również wykaszarka SSBC E  z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool. Jest to głowica żyłkowa z systemem Tap&Go łączona z jednostką napędową Honda UMC435. Komfort pracy, nawet przez dłuższy czas, zapewnia jej wygodne wyważenie, natychmiastowy niezawodny rozruch silnika i ergonomiczny uchwyt.Przyjemnej i wygodnej pracy w ogrodzie!


Nasz salon:

ul. Puławska 467, 02-844 Warszawa
tel: +48 22 894 08 90
email: pulawska@mojahonda.pl

serwis: pn-pt 08.00 - 16.00
salon: pn-pt 09.00 - 17.00