Pielęgnacja trawnika
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Kosa, dawne narzędzie rolnicze przeznaczone do ścinania zbóż, łąk i traw, zbudowane z wygiętego ostrza zamocowanego na drzewcu, przeistoczyła się w urządzenie spalinowe, elektryczne z przewodem i bezprzewodowe zasilane akumulatorem.Kosy służą do koszenia niewielkich powierzchni, głównie trawników, a przede wszystkim w tych miejscach, w których koszenie kosiarką jest bardzo trudne lub wręcz niewykonalne – na zboczach, brzegach rzek, stawów i jezior, pod drzewami i krzewami, przy ogrodzeniach i elewacjach budynków, w wąskich zakątkach ogrodu, na trawnikach i łąkach o nierównym podłożu oraz na zielonych dachach. Kosy spalinowe Honda, lekkie, idealnie wyważone, przyjazne dla otoczenia są cenione przez użytkowników przede wszystkim za łatwe i natychmiastowe uruchomienie, cichą pracę i wieloletnią niezawodność. Ze względu na mobilność i wygodną obsługę, kosy są powszechnie wykorzystywane zarówno w ogrodach prywatnych jak i przez profesjonalistów do koszenia traw oraz chwastów na publicznych terenach zielonych.

Praktyczne spojrzenie na kosy i wykaszarki


Jaką kosę wybrać?

W przypadku wahań co do wyboru pomiędzy kosą akumulatorową, spalinową 2-suwową czy 4-suwową, trafna profesjonalna ocena wskazuje, że najwięcej walorów użytkowych posiada kosa z silnikiem 4-suwowym o mocy przewyższającej podobne kosy 2-suwowe. Urządzenia akumulatorowe są bardziej ekologiczne i jednocześnie mobilne, ale jeszcze nie dorównują kosom spalinowym wydajnością ani czasem pracy możliwym do wykonania na jednym ładowaniu/tankowaniu. Natomiast kosy spalinowe wyposażone w silniki 4-suwowe, jak wszystkie kosy Honda, są zdecydowanie bardziej przyjazne dla otoczenia i cichsze niż kosy 2-suwowe, a jednocześnie zapewniają oczekiwaną wydajność koszenia.Decydując się na zakup kosy warto uwzględnić powierzchnię koszenia, rodzaj roślinności i intensywność koszenia. Z uwagi na swobodne poruszanie się po koszonym terenie zdecydowanie wygodniejszą jest mobilna kosa spalinowa. Nowoczesne kosy spalinowe Honda mają bardzo dobry współczynnik mocy do wagi, a ich silniki mogą pracować w każdej płaszczyźnie. Zasięg kosy elektrycznej jest ograniczony przewodem, dlatego może być stosowana tylko w małych, przydomowych ogrodach i w pobliżu źródła prądu. Nową wersją kos elektrycznych są wykaszarki akumulatorowe, które jednak nie dorównują wydajnością 4-suwowym kosom spalinowym.Wybierając kosę spalinową warto także zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mają istotny wpływ na naszą wygodę w posługiwaniu się kosą. Kosę trzeba nosić, więc komfort pracy, wygodne poruszanie się z nią w terenie bez zmęczenia i łatwe manewrowanie są równie ważne co niezawodność urządzenia.


Jakość

Jakość potwierdzona jest między innymi długością okresu gwarancji. Im dłuższy jest okres gwarancji, tym większą pewność ma użytkownik, że nabył urządzenie fabrycznie przeznaczone do wieloletniej eksploatacji. Jakość, z której znana jest marka Honda, w połączeniu z prawidłową eksploatacją urządzenia, gwarantuje bezawaryjność i długą żywotność narzędzia, a wykonując okresowe przeglądy techniczne w Autoryzowanej Sieci Serwisowej Aries Power Equipment/Honda oraz stosując oryginalne części zamienne i oryginalne materiały eksploatacyjne Honda można wydłużyć okres gwarancji kos i wszystkich pozostałych urządzeń Honda aż do 5 lat.


Waga i wyważenie

Są to kluczowe parametry mające wpływ na komfort pracy. Kosy spalinowe, wyposażone w silnik i zbiornik paliwa, powinny być możliwie najlżejsze i odpowiednio wyważone. Kosy Honda są naprawdę lekkie dzięki zastosowaniu innowacyjnych, miniaturowych silników 4-suwowych Honda. Waga ta wynosi 5,49 kg w przypadku kosy UMS 425E LE, 6,28 kg dla UMK 425E UEET i ok. 7 kg w przypadku UMK 435E LEET oraz UMK 435E UEET. Bardzo wygodnym rozwiązaniem, chętnie wykorzystywanym przez profesjonalistów, którzy muszą pracować przez dłuższy czas w trudnych warunkach, jest kosa plecakowa Honda UMR 435E T z antywibracyjnym stelażem, który dostosowuje się do pleców, pochłania drgania i wygodnie rozkłada ciężar urządzenia na całe ciało, co umożliwia bezpieczną pracę na stokach i nierównym terenie. Równie wygodną w pracy jest najnowsza kosa Honda UMK 450E o profesjonalnej mocy maksymalnej 2 KM dostępna w wersji UMK 450E UEET (waga 8 kg) oraz UMK 450E XEET (waga 9,4 kg) z szelkami w standardowymi wyposażeniu.

Uchwyt

Uchwyt – jego kształt i ergonomia - kolejny ważny element wpływający na komfort koszenia kosą. W kosach Honda przybiera kształt ergonomicznych rączek lub półkola umieszczonych w miejscu zapewniającym idealne wyważenie. W wykaszarce akumulatorowej Honda HHTE 36 AXB dodatkowo można dostosować umiejscowienie uchwytu do długości rąk i wzrostu.
Silnik

Jakość i moc silnika decyduje o wydajności kosy, jej niezawodności i długiej żywotności. Kosy spalinowe Honda są pierwszymi na świecie, w których zastosowano silnik 4-suwowy, a dokładnie wersje mini GX 25 i GX 35 o mocy 1 KM i 1,3 KM. Są to najmniejsze na świecie silniki 4-suwowe, dzięki czemu kosy Honda wyróżniają się lekkością. Rewolucją w rozwoju techniki kos 4-suwowych jest najnowsza kosa Honda UMK 450E wyposażona w silnik mini 4-suw GX50T o pojemności 47,9 cm3 i mocy netto (SAE J1349) 1,4 kW - 2 KM/7000obr/min, dzięki czemu UMK 450E dorównuje wydajnością profesjonalnym kosom 2-suwowym porównywalnej mocy, a jednocześnie są znacznie cichsze podczas koszenia.

Silniki te spełniają najbardziej restrykcyjne normy obowiązujące w Unii Europejskiej oraz USA, a poziom emitowanych spalin jest o 85% niższy od tego emitowanego przez ich 2-suwowe odpowiedniki. Dzięki generowaniu niskich wibracji, są też ciche podczas pracy i nie obciążają stawów ani mięśni operatora. 4-suwowe silniki Honda, sprawdzone w praktyce, są cenione przez profesjonalistów przede wszystkim za długowieczność, niezawodne uruchamianie i równą pracę. W mini silnik GX 25 i GX 35 wyposażona jest również jednostka napędowa wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool, którą łączy się z głowicą żyłkową SSBC E.System tnący

Kosy Honda – UMK 425 E, UMK 435E, UMK 450E, UMR 435E oraz wykaszarka SSBC E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool i wykaszarka akumulatorowa HHT 36 AXB standardowo są wyposażone w głowice żyłkowe (żyłka nylonowa) typu Tap&Go i metalowe tarcze z 3 zębami o szerokości koszenia 40/24 cm, a w przypadku kos UMK 450E – 25,5 lub 30,3 cm / 44,4 cm. Kosa UMS 425 E jest standardowo wyposażona w mini głowicę żyłkową o szerokości cięcia 40 cm. Wybór ww. części tnącej zależy od rodzaju koszonych roślin. Żyłka nylonowa, odporna na rozrywanie, strzępienie oraz temperaturę wytwarzaną podczas obrotów, jest automatycznie wysuwana, a służy do koszenia trawy i chwastów. Metalowa tarcza tnąca służy do koszenia twardszych łodyg chwastów.Zastosowanie kos Honda

Wszystkie elementy konstrukcji kos Honda definiują zakres zastosowania danego urządzenia:
• Do sporadycznego koszenia niewielkich powierzchni trawnika i precyzyjnego wykańczania koszenia głównego wykonanego wcześniej kosiarką, rekomendowana jest kosa Honda UMS 425E LE (moc silnika 1 KM).
• Do wykaszania traw, chwastów o mocnych łodygach i pędach służy kosa UMK 425E UEET (moc silnika 1 KM). Dzięki oburęcznemu uchwytowi i wygodnym szelkom można nią kosić duże powierzchnie.
• Do koszenia dużych powierzchni, wycinania wysokich traw i roślin o zdrewniałych pędach przeznaczone są kosy z tarczą tnącą i silnikiem o mocy maks. 1,3 KM czyli UMK 435E UEET, UMK 435E LEET i wykaszarka SSBC E z wielofunkcyjnego narzędzia do kompleksowej pielęgnacji zieleni Honda Versatool.
Kosa plecakowa UMR 435E T z silnikiem o mocy maks. 1,3 KM jest rekomendowana profesjonalistom do wykaszania terenów o większym nachyleniu, miejsc trudno dostępnych, pasów trawy przy drogach, wąskich rowów przyulicznych, itp.
• Kosa o profesjonalnej mocy maks. 2 KM – Honda UMK 450E w wersji UEET i XEET jest przeznaczona do prac na terenach zieleni miejskiej, w obiektach sportowych, parkach, ośrodkach rekreacyjno-wypoczynkowych, pasach zieleni przy drogach i ulicach, w miejscach trudno lub wręcz niedostępnych dla kosiarki, np.: pod krzewami i drzewami, na terenach pochyłych. Polecana jest również wymagającym właścicielom prywatnych ogrodów, którzy potrzebują super wydajnej kosy do szybkiego i wygodnego koszenia na swojej posesji.