Pielęgnacja trawnika
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Tropikalny koktajl wysokich temperatur z intensywnymi opadami deszczu powoduje szybki wzrost traw, ale nie zawsze trawnik może sam sobie poradzić w sytuacji nadmiaru wody i wilgoci. Przydomowy trawnik, założony na prawidłowo przygotowanym podłożu, regularnie koszony, poddawany aeracji i wertykulacji, jest raczej odporny na intensywne deszcze. Jednak długotrwałe opady mogą stworzyć problemy, jak np. pojawienie się zastoin wodnych czy wypłukiwanie z dolnej strefy warstwy korzeniowej składników odżywczych, a przede wszystkim azotu, który stosuje się wiosną w celu pobudzenia wzrostu trawy.
Wysoki stopień wilgotności powietrza i podłoża sprzyja także powstawaniu szkodliwych dla trawy chorób grzybowych, darń staje się także podatna na ataki pasożytów. Dlatego po deszczowym okresie oraz po wyschnięciu trawy należy uzupełnić niedobory składników odżywczych, by wzmocnić i uodpornić trawę.

W deszczowym sezonie warto też stać się ogrodowym detektywem i obserwować jak szybko i którędy spływa woda deszczowa, gdzie tworzą się kałuże i zastoiny wodne. Ulewny deszcz odsłania właściwości struktury podłoża, a celem obserwacji jest zdiagnozowanie i rozwiązanie problemów. Realnym zagrożeniem utrzymania trawnika w dobrej kondycji podczas tropikalnego lata jest właśnie zalewanie roślin i zastoiny wodne, a trawa nie lubi stać w wodzie.

- Gleba o prawidłowych właściwościach sorpcyjnych stopniowo wchłania wodę, dlatego zastoiny wodne powinny zwrócić naszą uwagę. Trawa potrzebuje gleby przepuszczalnej, a wskutek nadmiaru nieodprowadzanej wody w glebie tworzą się warunki beztlenowe i wówczas darń staje się mniej odporna na choroby, żółknie i zagniwa. Zatem zastoiny wodne, żółknięcie trawy są sygnałem alarmującym i wskazane jest wówczas przeprowadzenie aeracji z piaskowaniem. Zabieg ten skoryguje strukturę i przepuszczalność podłoża, tym samym tlen łatwiej będzie przenikać do warstwy korzeniowej trawy. Jednocześnie zabieg przyczyni się do odmłodzenia darni. W przypadkach ekstremalnych, gdy zastoiny wodne nie ustępują, jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wykonanie drenażu. - radzi Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, praktyk z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu firmy wykonawczej Zielony Salon.

Obserwacja zastoin wodnych jest również ważna w aspekcie koszenia za pomocą robota koszącego. Na przykład robot Honda Miimo jest przystosowany do koszenia podczas zwykłego deszczu, który spada na niego z góry, ale należy go chronić przed koszeniem w kałużach i głębokich zastoinach wody, aby woda nie zalała robota od dołu.Aeracja w połowie lata, zwłaszcza deszczowego, jest rekomendowana przede wszystkim na trawnikach, na których nie była wykonana wiosną. Zabieg ten nie tylko ulepszy właściwości sorpcyjne podłoża, ale zahamuje też rozwój mchu i filcu na trawniku, zaś trawa odzyska sprężystość. Do wykonania tego zabiegu można zastosować specjalny aerator lub kosiarki Honda z linii HRX i HRG, w których noże można zastąpić zestawem do aeracji. Jeśli trawa pokryła się grubą warstwą mchu i filcu warto rozważyć wertykulację, która zregeneruje trawę. Przed tym zabiegiem należy dokładnie wygrabić trawnik i usunąć chwasty oraz inwazyjne dzikie trawy. Zazwyczaj wystarcza jedno nacięcie darni, ale jeśli trawnik jest przerzedzony, z dużymi kępami trawy, należy powtórzyć cięcie „na krzyż”. Ten zabieg należy przeprowadzić w chłodniejszy dzień, ponieważ za wysoka temperatura otoczenia zniszczy trawę. Po zakończeniu wertykulacji trawę należy podlać.


Koszenie trawy w deszczowe lato

Wysokie temperatury, częste deszcze i utrzymująca się wysoka wilgotność powietrza oraz podłoża sprzyjają bujnemu wzrostowi trawy. Kosić należy – systematycznie, a częstotliwość koszenia należy dostosować do panujących warunków. Jedynym zastrzeżeniem jest to, by kosić trawę suchą. Mokra, wilgotna darń przede wszystkim utrudnia koszenie, ponieważ źdźbła pochylają się pod ciężarem opadów, wskutek czego można również błędnie ustawić wysokość koszenia i w konsekwencji trawa będzie nierówno skoszona. Ponadto, mokry pokos natychmiast przywiera do noży, kół i spodu kosiarek oraz robotów koszących utrudniając koszenie, a czyszczenie maszyny po koszeniu jest żmudne i czasochłonne. Zatem, dla oczekiwanego efektu koszenia i własnej wygody, warto w pochmurny dzień, po deszczu, wykonać ręką test wilgotności trawy. Jeśli ręka, po przesunięciu po powierzchni trawy jest sucha, można skosić trawę.
Podczas koszenia warto stosować maszyny wyposażone w regulację wysokości koszenia, dzięki czemu można dostosować noże do panujących warunków. Jeśli decydujemy się na koszenie wilgotnej trawy, zdrowsze dla trawy będzie zwiększenie wysokości koszenia i wolniejsze prowadzenie kosiarki.


System regulacji wysokości koszenia

Najbardziej korzystnym dla trawy, czyli dla jej rozwoju i rozkrzewiania się, jest utrzymywanie jej na wysokości 5-6 cm niezależnie od stopnia wilgotności powietrza i podłoża. Podstawę sztuki koszenia stanowi zaś zasada ścinania za jednym razem 1/3 jej wysokości.Realizację tej zasady umożliwiają kosiarki wyposażone w regulację koszenia, a im większy jest zakres ustawiania noży oraz liczba stopni, tym dokładniejsza jest prawidłowa pielęgnacja trawy. Takie nowoczesne i korzystne dla trawy udogodnienia posiadają:

  • roboty koszące Honda Miimo, których tarcza tnąca jest precyzyjnie ustawiana w zakresie 20 – 60 mm dla Miimo 310/520 i Miimo 3000 oraz w zakresie 30 – 50 mm dla mniejszych modeli przeznaczonych do koszenia przydomowych trawników Miimo 40/40 Live oraz Miimo 70 Live;
  • najnowszy model kosiarki IZY HRG 466C1 SKEP o szerokości koszenia 46 cm i z jednobiegowym napędem, która jest wyposażona w MICROCUT SYSTEM® (system podwójnych noży) i 6-stopniowy system regulacji wysokości koszenia w zakresie 20 – 74 mm;
  • kosiarki Super Komfort HRX wyposażone w MICROCUT SYSTEM® i 7-stopniową regulację wysokości koszenia w zakresie 25-79 mm dla HRX 476 C2 VKE/VYE/HYE i 19-101 mm dla wszystkich modeli HRX 537;
  • kosiarki akumulatorowe IZYON z 6-stopniowym systemem ustawiania wysokości noży w zakresie 20 – 74 mm;
  • kosiarki traktorowe Honda do koszenia dużych powierzchni trawników, np. 7-stopniowy system w zakresie 30 – 80 mm w HF 2317 HME oraz 29 – 90 mm w traktorach ogrodowych HF 2417K5 i HF 2625;
  • kosiarki przeznaczone do profesjonalnego koszenia oferują różne rozwiązania: HRH 536 K4 QXE – 5 stopni w zakresie 24 – 52 mm, HRH 536 HX – 6 stopni w zakresie 24 – 79 mm.Czy koszenie w deszczowe lato za pomocą robota Honda Miimo jest bezpieczne?

roboty koszące Honda Miimo są przystosowane do koszenia podczas drobnego deszczu pod warunkiem, że na trawniku nie ma zastoin wodnych. Robotom nie szkodzi zwykły deszcz spadający z góry, ale zaszkodzić może przejazd przez głębszą kałużę i zalanie robota od dołu. Roboty te są również wyposażone w regulację wysokości koszenia oraz wentylator wbudowany w tarczę między nożami, który unosi źdźbła trawy umożliwiając równe koszenie.Najnowsze modele Honda Miimo oferują także dodatkowe udogodnienia smart, np. w przypadku Honda Miimo 3000, przeznaczonego do koszenia powierzchni do 4 000 m2, zmianę ustawień koszenia można wykonać za pomocą smartfona w technologii Bluetooth, zaś roboty Honda Miimo 40 Live i 70 Live, które komunikują z siecią GSM, pobierają za pomocą funkcji Smart Timer aktualne dane meteorologiczne - temperatura, wilgotność powietrza, opady - i automatycznie uwzględniają je w harmonogramie koszenia - podczas złej pogody roboty te same przesuwają w czasie rozpoczęcie cyklu koszenia. Dodatkowo, roboty Honda Miimo Live, współpracując z aplikacją Alexa (działa m. in. na urządzeniach Echo Amazon do zarządzania systemami Smart Dom) umożliwiają komunikację werbalną z właścicielem w podstawowym zakresie, dzięki czemu można robotowi nakazać rozpoczęcie koszenia lub powrót do bazy.Mulczowanie w deszczowym sezonie

Mulczowanie to coraz bardziej popularny sposób pielęgnacji trawnika polegający na naturalnym nawożeniu darni rozdrobnionym pokosem pozostawionym na powierzchni trawy. Jednocześnie jest to bardzo praktyczny sposób wymiernego ograniczania ilości odpadów ogrodowych. Należy jednak pamiętać, że mulczowana trawa musi być sucha, a pokos jak najlepiej rozdrobniony. W kontekście rozdrabniania pokosu warto zatem wybierać zawsze mulczujące roboty koszące jak Honda Miimo i kosiarki gwarantujące właśnie wysoki stopień rozdrobnienia, np. system podwójnych noży MICROCUT w kosiarkach HRX i HRG 466 SKEP z funkcją mielenia zmiennego, funkcja mielenia w kosiarkach traktorowych Honda HF.


Konserwacja urządzeń

Po zakończeniu cyklu koszenia w deszczowe lato należy koniecznie pamiętać o dokładnym oczyszczeniu kosiarki i robota z pozostałości pokosu – zwłaszcza spodu urządzenia, noża oraz kół. Wilgotny pokos, nawet wskutek porannej czy wieczornej rosy, przylega do obudowy i części roboczych, zaklejając drobne przestrzenie. Częściej też należy sprawdzać stan noży, ponieważ wilgotna trawa może się owinąć na mocowaniach noży i po wyschnięciu je blokować, co nie zapewni optymalnych warunków koszenia.