Prace w ogrodzie
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Ostatnim punktem zakończenia okresu wegetacyjnego powinien być serwis wszystkich urządzeń i maszyn spalinowych, których używaliśmy podczas wiosny, lata i jesieni. Wiele z nich nie będzie nam potrzebna do kolejnej wiosny. Teraz czeka je czas zasłużonego odpoczynku. Przed zamknięciem ich w komórce czy garażu na przysłowiowe cztery spusty, warto poświęcić im trochę uwagi.


Najwięcej troski potrzebują kosiarki spalinowe, ponieważ to one są najbardziej zaangażowane w ogrodnicze prace i przez kilka miesięcy koszą trawę przynajmniej raz w tygodniu. Pracują też w różnych warunkach, czasem niekorzystnych, np. powietrze podczas upałów jest reguły silnie zapylone i wszelkie drobiny mogą być szkodliwe dla silnika, zwłaszcza gdy niespecjalnie dbamy o czyszczenie lub wymianę filtru powietrza, trawa, z powodu opadów, staje się mazista i,  jak wszelkie źdźbła koszonych roślin, łatwo przywiera do różnych elementów kosiarki...

Zanim jednak zatroszczymy się o naszą kosiarkę i zanim przystąpimy do samodzielnej kontroli niektórych elementów, pamiętajmy o najbardziej podstawowej zasadzie: o rozłączeniu przewodu elektrycznego od świecy zapłonowej! Osobiście wolę zdać się na specjalistę, dlatego na zakończenie sezonu oddaję kosiarkę do autoryzowanego serwisu.

O czym należy bezwzględnie pamiętać przed zimowym przechowywaniem urządzeń z silnikami spalinowymi?



  1. O paliwie - czyli o opróżnieniu zbiornika na paliwo i gaźnika z resztek paliwa. To najważniejsza rzecz i jednocześnie, najczęściej popełniany przez nas, ogrodników, błąd. Paliwo traci swoje właściwości po mniej więcej miesiącu „leżakowania” w zbiorniku. Dodatkowo, w tym samym czasie w zbiorniku tworzy się osad, który może zatkać, wrażliwe na najmniejsze drobinki osadu, dysze gaźnika. A niedrożne dysze zwiastują problemy z uruchomieniem silnika, wymuszają zawiezienie urządzenia do serwisu w celu ich oczyszczenia.

    Najprostszym sposobem całkowitego usunięcia paliwa jest spuszczenie jego resztek, a następnie uruchomienie silnika z pustym zbiornikiem oraz otwartym zaworem odcinającym paliwo i odczekanie do zatrzymania się silnika. W ten sposób mamy pewność, że i w gaźniku nie zalega kropla paliwa. Na koniec wystarczy zakręcić zawór paliwa.

  2. Drugim bardzo ważnym punktem jest sprawdzenie filtrów - paliwa i powietrza. To dobry  moment na ich oczyszczenie lub wymianę, jeśli są zatkane, silnie zabrudzone lub zdeformowane. Wówczas będą gotowe do ponownego użycia w nowym sezonie. Ten temat, jeśli go ominiemy teraz, i tak powróci na wiosnę, ponieważ przed nowym sezonem trzeba koniecznie wyposażyć kosiarkę lub inne spalinowe urządzenie do ogrodu w nowe filtry. Zmuszanie silnika do działania na brudnych, zatkanych filtrach zemści się - nawet szybciej niż później. Zemsta przedmiotu martwego pojawi się jako nieprawidłowa praca silnika a nawet problem z jego uruchomieniem, zwiększone zużycie paliwa i więcej spalin, awaria. Oczami wyobraźni od razu widzę rosnące koszty eksploatacji i serwisowania...

  3. Kolejnym elementem jest kontrola świecy zapłonowej - jeśli będzie pokryta nalotem, pęknięta lub zauważymy uszkodzenia izolatora - świecę trzeba wymienić. By tego dokonać, należy upewnić się, że maszyna jest wyłączona. Następnie trzeba zdjąć końcówkę przewodu zapłonowego i wykręcić odpowiednim kluczem starą świecę. Po sprawdzeniu  stanu świecy, należy wkręcić tę samą lub nową. Wkręcanie zaczynamy ręcznie i  dokręcamy kluczem o dodatkowe 1/8-1/4 obrotu, w przypadku nowej - o ½ obrotu. Niewłaściwie dokręcona świeca może uszkodzić silnik. Na końcu zakładamy fajkę świecy zapłonowej.

  4. Warto także oczyścić kosiarkę. Powinniśmy to robić po każdym koszeniu, ponieważ łatwiej jest usuwać miazgę resztek roślin na świeżo, ale przed zimą trzeba to zrobić naprawdę dokładnie. Jest to jednocześnie doskonała okazja do sprawdzenia stanu warstwy lakierowanej oraz wszystkich elementów metalowych. Wszystkie ubytki lakieru najlepiej od razu zabezpieczyć.

Jeszcze kilka słów o przechowywaniu urządzeń z silnikami spalinowymi...



  • Maszyny spalinowe takie jak kosiarki, glebogryzarki oraz agregaty prądotwórcze i motopompy muszą być przechowywane w pozycji roboczej. Każde inne ustawienie, nawet na chwilę, spowoduje zalanie świecy i trwałe uszkodzenie filtra powietrza. Dodatkowo, w takich przypadkach, następuje zalanie podłoża. Skutkiem nieuwagi znowu są nieprzewidziane koszty.



  • Mniejsze urządzenia spalinowe Honda, wyposażone w najmniejsze 4-suwowe silniki Honda,   jak np.  kosa, dmuchawa do  liści HHB 25E, wielofunkcyjne narzędzie Honda Versatool czy nożyce do żywopłotu mogą być zawieszone lub ustawione w dowolnej pozycji. Jest to możliwe dzięki konstrukcji silnika, która zapewnia wykonywanie pracy jak i składowanie oraz transport w każdym ustawieniu.  Wystarczy pamiętać o bezpiecznym umieszczeniu urządzenia, by nie spadło i by nie uszkodzić żadnego elementu.


Po takim zabezpieczeniu, nasze wiosenno-letnie narzędzia spalinowe do ogrodu spokojnie przetrwają niejeden sezon. Poza tym, systematyczne roczne przeglądy urządzeń dają nam możliwość przedłużenia gwarancji nawet do 5 lat.

Natomiast na wiosnę pozostanie nam tylko wymiana oleju, naostrzenie części służących do cięcia, sprawdzenie stopnia dokręcenia śrub, napełnienie zbiornika świeżym paliwem i rozpoczęcie nowego sezonu!