Prace w ogrodzie
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Ogród – świat roślinny stworzony wokół domu, na działce rekreacyjnej, w przestrzeni publicznej, wymaga systematycznej pielęgnacji przez okrągły rok. Jego właściciel czy zarządca potrzebuje do tego mechanicznego wsparcia i kompletuje swój „park maszynowy” według potrzeb i najczęściej wykonywanych prac. A gdy często puszcza się w ruch kosiarkę, glebogryzarkę, nożyce, pilarkę, warto, dla ułatwienia sobie zadania, zastąpić ten zestaw maszyn jednym narzędziem, które na dodatek zajmie znacznie mniej przestrzeni podczas przechowywania.
Honda Versatool jest rozwiązaniem uniwersalnym, wielofunkcyjnym, nowocześnie wygodnym i przyjaznym dla otoczenia w rozumieniu ekologii i sąsiedztwa społecznego. Jakość i niezawodność potwierdzone aż 5-letnim okresem gwarancji zapewniają bezproblemowe użytkowanie narzędzia przez wszystkie pory roku i wiele, wiele lat.


Honda Versatool – konstrukcja


Pełny zestaw składa się z jednostki napędowej Honda łączonej wymiennie z wykaszarką, nożycami do żywopłotu (długimi i krótkimi), glebogryzarką, krawędziarką, podkrzesywarką (pilarką na wysięgniku) i 2 przedłużkami (dł. 50 i 100 cm).

Narzędzie jest skonstruowane z myślą o sprawności wykonywanej pracy, wygodzie operatora, wydajności, niezawodności i o wieloletniej eksploatacji. Idealne wyważenie i ergonomiczne uchwyty zapewniają pełny komfort użytkowania. Ze względu na praktyczne rozmiary oraz system smarowania olejowego silnika, wielofunkcyjne narzędzie Honda Versatool jest bardzo wygodne w transporcie i w przechowywaniu.

Praktyczną zaletą tego rozwiązania jest możliwość konfigurowania narzędzia adekwatnie do aktualnych potrzeb i ewentualne jego poszerzanie o nowe funkcje w miarę upływu czasu i zmieniających się potrzeb.Jednostka napędowa - to serce Honda Versatool z 4-suwowym silnikiem Honda łączone z wymiennymi elementami roboczymi. Dostępne są 2 opcje: UMC425 E z najmniejszym silnikiem 4-suwowym Honda o mocy maks. 1KM lub UMC435 E z silnikiem o mocy 1,3 KM. Są to jednocylindrowe górnozaworowe, chłodzone powietrzem silniki pracujące na czystej bezołowiowej benzynie i wyróżniające się ponadnormatywnie obniżonym poziomem emisji spalin, cichą pracą oraz niskim zużyciem paliwa. Poziom emitowanych spalin jest o 85% niższy od tego emitowanego przez klasyczne urządzenia z silnikiem 2-suwowym. Ma to istotne znaczenie dla zdrowia użytkownika sprzętu, ponieważ podczas pracy, silnik jest blisko ciała i często dość blisko twarzy - operator nie wdycha zanieczyszczonego powietrza.Dodatkowo silnik ten wyróżnia się najniższym w swojej klasie poziomem wibracji - znacznie niższym niż w przypadku tradycyjnego silnika 2-suwowego. Niski poziom wibracji jest bardziej przyjazny dla mięśni i stawów operatora, a także powoduje, że dźwięk generowany przez silnik jest mniej uciążliwy czy drażniący dla ucha.

W konstrukcji silników zastosowano także system smarowania olejowego, dzięki któremu w skrzyni korbowej powstaje mgiełka olejowa smarująca zespół tłok-cylinder co umożliwia pracę silnika oraz przechowywanie urządzenia dosłownie w każdej pozycji. Ergonomiczne uchwyty zapewniają bezpieczne i pewne posługiwanie się urządzeniem.Jednostka napędowa jest łączona z wymiennymi elementami roboczymi, jak:

 • wykaszarka SSBC E czyli głowica żyłkowa z systemem Tap&Go, którą można opcjonalnie zastąpić metalową tarczą tnącą o 3 zębach służącą do wykoszenia chwastów o grubszych łodygach oraz usuwania młodych odrostów krzewów i drzew.
 • krawędziarka SSET E ułatwiająca formowanie trawników. Lekka, doskonale wyważona i poręczna krawędziarka jest wyposażona w metalową listwę zapewniającą prowadzenie narzędzia pewną ręką i zgodnie z zaplanowanym torem.
 • glebogryzarka SSCL E o szerokości roboczej 20 cm, która służy do spulchniania gleby w wąskich przestrzeniach. Jej niewielki rozmiar umożliwia wykonywanie pracy z bardzo dużą dokładnością, bez zagrożenia dla uszkodzenia rosnących obok roślin, a dzięki mocy silnika jednostki napędowej - spulchnia nawet bardzo ubitą ziemię.
 • nożyce do żywopłotu krótkie SSHE SE – dwustronne ostrze o długości 55 cm do przycinania gałązek o maksymalnej średnicy do 1,5 cm. Natomiast regulacja kąta pracy (54°) umożliwia dogodne ustawienie narzędzia zależnie od warunków pracy. Zasięg nożyc można zwiększyć za pomocą jednej z przedłużek – krótkiej SSES SE lub długiej SSEE LE.
 • nożyce do żywopłotu długie SSHE LE czyli dwustronne ostrze o długości roboczej 55 cm z dodatkową przedłużką 60 cm i z regulacją kąta pracy 90° zapewnia wygodne formowanie wyższych stref krzewów i żywopłotów. Ich zasięg można zwiększyć za pomocą jednej z przedłużek – krótkiej SSES SE lub długiej SSEE LE.
 • podkrzesywarka SSPP E o długości ostrza 28 cm to w rzeczywistości pilarka na wysięgniku. Służy do ścinania gałęzi o średnicy do 15 cm. Może być łączona bezpośrednio z jednostką napędową lub z jedną z przedłużek (50 lub 100 cm) zwiększających zasięg ostrza.
 • dmuchawa SSBL E o kształcie talerza. Generowany silny strumień powietrza jest ukierunkowany równolegle do ziemi i zapewnia szybkie oraz dokładne sprzątanie nawierzchni. Praktycznym rozwiązaniem tej dmuchawy jest umieszczenie wlotu powietrza od góry, dzięki czemu narzędzie nie zapycha się usuwanymi resztkami roślin.Honda Versatool – zalety wielofunkcyjności

Idea wielofunkcyjności znana jest od dawna i ma coraz szersze rzesze zwolenników. Stosowana w bardzo wielu dziedzinach, jest sprawdzonym rozwiązaniem przynoszącym wiele korzyści. Dzięki rozwojowi nowoczesnej techniki stała się także możliwa w branży maszyn i urządzeń do pielęgnacji zieleni, zapewniając użytkownikom minimalizowanie parku maszynowego, mniejsze koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Właśnie takim rozwiązaniem jest Honda Versatool – narzędzie zapewniające wykonywanie najważniejszych prac w ogrodzie najmniejszym nakładem sił i kosztów.


Honda Versatool zapewnia sprawne i łatwe:

 1. Koszenie trawników o niewielkiej powierzchni i miejsc niedostępnych dla standardowej kosiarki, np. na terenach o większym nachyleniu, wokół drzew i krzewów, przy rabatach, grządkach warzywnych, przy elewacjach budynków czy ogrodzeniach a także w rowach, na nadbrzeżach rzek.
 2. Formowanie trawnika, czyli kształtowanie trawnika przed jego założeniem, przywracanie kształtu jego powierzchni w trakcie sezonu, odgradzanie trawnika od innych upraw, utrzymanie porządku na ścieżkach, zwłaszcza tych pokrytych kostką czy płytą brukową.
 3. Przycinanie i formowanie żywopłotów, krzewów i topiarów w płaszczyźnie pionowej i poziomej, bez konieczności niezdrowego dla kręgosłupa schylania się i bez konieczności użycia drabiny w przypadku przycinania gałązek w wyższych strefach krzewów.
 4. Przycinanie gałęzi i prześwietlanie koron drzew w celu pielęgnacyjnym, formującym, korygującym, odmładzającym, czy technicznym.
 5. Przygotowanie podłoża pod uprawy, czyli spulchnianie, napowietrzanie gleby w ogródku warzywnym, w strefie roślin ozdobnych, jak i w celu renowacji fragmentów trawnika.
 6. Sprzątanie liści z trawnika, ścieżek, a nawet krzewów. Zdmuchiwanie piasku i żwiru z alejek ogrodowych i łatwe utrzymanie porządku wokół domu.
 7. Odśnieżanie w przypadku cienkiej warstwy świeżego opadu śniegu. Umożliwia to dmuchawa SSBL E, której moc i silny strumień powietrza umożliwia stosowanie narzędzia w konkretnych warunkach zimowych.


Zatem Honda Versatool spełnia aż 7 funkcji w ogrodzie, w przestrzeni otaczającej dom oraz w pielęgnacji zielonych przestrzeni miejskich. Jedno narzędzie może zastąpić kosę, wyręczyć kosiarkę w miejscach trudnodostępnych, zastąpić jednofunkcyjne nożyce do żywopłotów, pilarkę, glebogryzarkę. Zapewnia lepszą organizację pracy na terenach zielonych, sprawniejszy sposób wykonywania pracy, niższe koszty eksploatacji i po prostu wygodę obsługi.


Honda Versatool – prawidłowa eksploatacja i konserwacjaDbałość o używane maszyny i urządzenia jest wyrazem szacunku dla ich jakości i przekłada się na wydłużenie ich żywotności. Honda Versatool, jak każde urządzenie do pielęgnacji ogrodu, wymaga stosowania przynajmniej podstawowych zasad prawidłowej eksploatacji, np. sprawdzania stanu technicznego materiałów eksploatacyjnych i okresowych przeglądów w terminach wskazanych w instrukcji obsługi. Narzędzie można przechowywać w dowolnej pozycji.

 • W sezonie warto regularnie sprawdzać w jednostce napędowej stan filtra powietrza – przed każdym użyciem w przypadku intensywnej eksploatacji i stan świecy zapłonowej.
 • Przed „zimowaniem” narzędzia – należy wypalić do końca paliwo z silnika i gaźnika, dokładnie oczyścić narzędzie, wymienić filtr powietrza, oczyścić świecę zapłonową.
 • W wykaszarce należy sprawdzać głowicę żyłkową lub tarczę tnącą oraz nożyk regulujący długość żyłki (za długa żyłka może uszkodzić obudowę i powoduje, że silnik nie osiąga odpowiednio wysokich obrotów). Kończącą się żyłkę oraz zużytą/uszkodzoną tarczę tnącą trzeba wymienić.
 • Nożyce do żywopłotów – należy czyścić szmatką całe urządzenie, a zwłaszcza ostrze. Po sezonie warto nasmarować obudowę przekładni napędowej i zębatej środkami rekomendowanymi przez producenta. Stępione/uszkodzone ostrze należy wymienić w Autoryzowanym punkcie Serwisowym.
 • Podkrzesywarka – w tym przypadku należy regularnie sprawdzać stan łańcucha tnącego, ponieważ tępy łańcuch obniża wydajność. Konserwację podkrzesywarki należy zlecić fachowcom w Autoryzowanym Punkcie Serwisowym.
 • Glebogryzarka – kontroli technicznej i konserwacji wymaga część robocza, czyli noże. Uszkodzone i zużyte ostrza należy wymienić Autoryzowanym Punkcie Serwisowym na oryginalną część roboczą, która spełnia parametry producenta.
 • Krawędziarka – prawidłowa eksploatacja polega przede wszystkim na systematycznym czyszczeniu ostrzy, sprawdzaniu stopnia dokręcenia śrubek i nakrętek, usuwaniu przedmiotów obcych, które nawinęły się na przekładnię. Co 20 godzin pracy lub co 3 miesiące należy dozować smar przez dozowniczkę. Uszkodzone i zużyte ostrza należy wymienić Autoryzowanym Punkcie Serwisowym.
 • Dmuchawa – w tym przypadku należy sprawdzać stopień dokręcenia śrubek, a co 20 godzin pracy – należy dozować smar. Konstrukcja dmuchawy zapobiega zapychaniu się części roboczej, ale w przypadku takiego zdarzenia należy zwrócić się do Autoryzowanego fachowca, który oczyści dmuchawę.Wszelkie przeglądy techniczne, konserwację narzędzia i elementów roboczych warto wykonywać w Autoryzowanym Punkcie Serwisowym, a w przypadku konieczności wymiany materiałów eksploatacyjnych warto stosować nowe, oryginalne części dzięki czemu możliwe jest przedłużenie okresu gwarancji aż do 5 lat.
Więcej informacji o częściach zamiennych znajduje się w poradniku „Serwis” 

Nasz salon:

ul. Puławska 467, 02-844 Warszawa
tel: +48 22 894 08 90
email: pulawska@mojahonda.pl

serwis: pn-pt 08.00 - 16.00
salon: pn-pt 09.00 - 17.00