Prace w ogrodzie
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą, pracą do wykonania w ogrodach na przedwiośniu jest przygotowanie gleby pod nowe uprawy.  Po każdej zimie, niezależnie od mrozów i intensywności opadów, ziemia potrzebuje spulchnienia, dotlenienia i dożywienia odpowiednimi składnikami. Jest to także idealna pora na poprawienie jej struktury oraz zbadanie i dostosowanie jej odczynu pH do planowanych upraw. W ten sposób pomagamy roślinom tworząc im jak najlepsze warunki do rozwoju.
Przed przystąpieniem do zakładania, uprawiania ogrodu warto zawsze sprawdzić rodzaj gleby i jej odczyn pH, od tego bowiem zależy prawidłowe zaplanowanie nasadzeń. Najlepiej jest skorzystać z fachowych porad i usług profesjonalistów, ale można też poradzić sobie samemu z tym zadaniem w podstawowym zakresie. Wystarczy elementarna wiedza oraz dobra glebogryzarka, by sprawnie zmodyfikować naturalne warunki glebowe.

Glebogryzarka – najmniejsze modele dla ogrodników-amatorów , z linii PROFI  (FJ500), PROFI+ (F 560, F 720, F 810) czy nowe, profesjonalne glebogryzarki Super Komfort, w których noże  pracują w systemie przeciwbieżnym ARS (Active Rotary System) – jest najwygodniejszym asystentem ogrodnika, sadownika, szkółkarza, a nawet i rolnika w zakresie sprawnego przygotowania gleby do nowego sezonu. Nowoczesne maszyny sprawnie spulchniają i napowietrzają glebę, dokładnie mieszają też ziemię z nawozami i są przeznaczone do pracy na każdym rodzaju gleby - ich dobór należy dostosować do wielkości terenu oraz intensywności prac.

Co warto wiedzieć o rodzajach gleby i łatwych sposobach poprawiania jej strukturyGleba gliniasta – jest mało przewiewna i nie przepuszcza wodę, ale jednocześnie zachowuje składniki pokarmowe. Przed wiosną powinna być rozluźniona, spulchniona i wymieszana pół na pół z gruboziarnistym piaskiem. Dzięki temu zwiększymy jej właściwości sorpcyjne.

Podobnie warto postąpić z glebą ilastą, która jest żyzna i wilgotna. Jej spulchnienie, napowietrzenie i wymieszanie z niewielką ilością piasku lub torfu stworzy dobre warunki do rozwoju roślin.

Gleba piaszczysta to ziemia o niskiej wartości użytkowej. Łatwo przepuszcza wodę, z którą „uciekają” składniki pokarmowe. Ten rodzaj gleby mieszamy z ziemią kompostową lub torfem oraz z niewielką ilością gliny, co zapewni lepszą przepuszczalność i zawartość zasobów odżywczych.

Gleba żwirowa jest równie jałowa jak piaszczysta i jeszcze łatwiej przepuszcza wodę wraz ze składnikami pokarmowymi. Dlatego, jeśli planujemy nasadzenia na tym rodzaju gleby, należy ją przemieszać z materią organiczną oraz ziemią gliniastą i dobrać odpowiednie gatunki roślin.

Gleba piaszczysto-gliniasta to tzw. „gleba średnia”. Jest zasobna w składniki odżywcze i dobrze utrzymuje wilgotność. Po zimie powinna być spulchniona i dotleniona oraz wymieszana z odpowiednim do upraw nawozem.

Najlepszą, ale i najrzadziej występującym podłożem pod uprawy jest żyzna gleba próchnicza, która ma najlepsze dla roślin właściwości sorpcyjne.  W tym przypadku warto na wiosnę ją lekko wzruszyć – spulchnić i dotlenić.

 

Przygotowanie gleby pod uprawy krok po kroku

  1. Sprawdź rodzaj gleby – łatwiej będzie poprawić jej strukturę i skorygować warunki glebowe.
  2. Sprawdź odczyn pH i zawartość składników pokarmowych NPK - najskuteczniejszą metodą sprawdzenia kwasowości gleby oraz NPK jest profesjonalna analiza, która wskaże dokładne i efektywne sposoby dostosowania jakości gleby pod konkretne uprawy. Warto pamiętać, że większość roślin ogrodowych i trawa lubią umiarkowany odczyn kwasowości pH  5,5-7,0.

    Żyzność gleby można też wywnioskować na podstawie obserwacji rosnących roślin, np. na podłożu nieuradzajnym chętnie rośnie biała koniczyna, stokrotki, margerytki, które są wskazówką do stosowania nawozów wieloskładnikowych. Na glebie podmokłej, wymagającej piaskowania, rośnie jaskier rozłogowy i skrzyp. Natomiast pokrzywy, gorczyca polna, mokrzyca są oznaką sporej zawartości azotu w glebie. W tym ostatnim przypadku trzeba unikać stosowania nawozów azotowych.  
  3. Oczyść teren – z chwastów i kamieni, które zazwyczaj pojawiają się na powierzchni po zimie. Wskazane jest także odczekanie kilku dni na wykiełkowanie nasion chwastów, ponieważ łatwiej będzie je wyplenić na tym etapie, niż później w uprawie. Po usunięciu młodych chwastów warto ponownie przekopać teren glebogryzarką, by dokładniej je zniszczyć.
  4. Przekop podłoże – do przekopania podłoża można przystąpić po ustąpieniu mrozu i ociepleniu się gleby, zwłaszcza gdy jest to gleba ciężka, zbita, dawno nieuprawiana. Przekopanie służy jednocześnie spulchnieniu gleby i dotleniu, a także przemieszaniu z dodawanym nawozem. Rekomendowaną głębokością jest ok. 20 cm, ponieważ nie spowoduje to wydobycia na wierzch jałowego podglebia, a umożliwi dokładne wymieszanie ziemi ze składnikami pokarmowymi i środkami regulującymi odczyn chemiczny. Najlepszym sposobem użyźnienia podłoża jest rozścielenie kompostu, dzięki czemu zwiększymy właściwości sorpcyjne gleby i ograniczymy wypłukiwanie nawozów. Zależnie od odczynu pH podłoża można także przeprowadzić wapnowanie, które poprawia strukturę gruzełkową gleby i zwiększa stopień jej dotlenienia.
  5. Odczekaj kilka dni – przekopane podłoże wymaga odpoczynku, podczas którego osiądzie. Proces ten można przyśpieszyć poprzez podlewanie. Warto również pamiętać, że gleba powinna nagrzać się przed rozpoczęciem nasadzeń.
  6. Wyrównaj nawierzchnię – po okresie odczekania, teren należy wyrównać grabiami.
  7. Wysiej lub posadź rośliny.

 

Co warto wiedzieć o glebogryzarkach – praktyczne parametry maszyn

Glebogryzarka powinna być dostosowana do wielkości terenu, na którym będzie używana i do zakresu zamierzonych prac - nowoczesne maszyny są wielozadaniowe i mogą pracować przez okrągły rok!Szerokość robocza – wraz z mocą silnika musi być dostosowana do wielkości uprawianego terenu. Od tego bowiem zależy szybkość realizacji zadania i oszczędność paliwa. Najmniejsza glebogryzarka SSCL E  z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool o szerokości roboczej 20 cm jest przeznaczona do pracy na wąskich pasach ziemi, a F 810  ze standardową szerokością roboczą 100 cm (opcjonalnie – 120 cm) jest maszyną dla profesjonalistów – ogrodników, warzywników, sadowników, szkółkarzy oraz firm urządzających i pielęgnujących ogrody do pracy na dużych powierzchniach.
 
Moc silnika – Większa moc oznacza większą wydajność oraz możliwość pracy w każdych warunkach niezależnie od rodzaju gleby. Jeśli potrzebujemy urządzenia tylko do spulchniania ziemi na wąskich rabatach – wystarczy nam glebogryzarka z sinikiem o mocy 1/1,3 KM, np. Honda Versatool. FJ500  z silnikiem o mocy 4,8 KM i regulowaną szerokością roboczą (35/63/90 cm) jest przeznaczona dla bardziej wymagających użytkowników i profesjonalistów. Silnikiem o największej mocy – 7,1 KM – dysponuje rolnicza glebogryzarka F 810

System tnący – konstrukcja, liczba noży i nowoczesne rozwiązania w tym zakresie warunkują szybkość pracy i, przede wszystkim, dokładność rozdrobnienia gleby. Wspomniana najmniejsza glebogryzarka SSCL E poradzi sobie i z ubitą glebą, ale na niewielkiej powierzchni. Większa maszyna do pracy na większych powierzchniach, FJ500, posiada noże o nowatorskim kształcie, który ułatwia im zagłębianie się w glebę. Dodatkowo, pomiędzy zębami umieszczone są tzw. wrzeciona zabezpieczające noże przed zatykaniem się ziemią i ułatwiające czyszczenie części roboczej.Najlepsze rozdrobnienie gleby zapewniają maszyny z systemem ARS, w którym skrajne noże bębna obracają się w kierunku przeciwnym do kierunku obrotów noży wewnętrznych, np. FF 300,  FF 500  czy FR 750

Zmiana parametrów pracy polega głównie na dostosowaniu pracy maszyny do twardości gleby. Jest to możliwe dzięki zmianie prędkości obrotowej noży, np. w przypadku twardego, zbitego podłoża należy zmniejszyć prędkość noży, a na glebach uprawianych regularnie – można tę prędkość zwiększać. Takie rozwiązanie zastosowano w FJ500 DER, FF300, FF500  i FR750.

Ze względu na wygodę obsługi i pracy, czyli z myślą o użytkownikach glebogryzarek, nowoczesne maszyny zostały wyposażone w dodatkowe rozwiązania, jak np.:regulacja kierownicy – wszystkie maszyny Honda są wyposażone w ergonomiczne rączki, ale FJ500 SER  kierownica jest regulowana w pionie (góra/dół), co umożliwia dostosowanie jej do wzrostu operatora i do stopnia zagłębiania się noży w glebę, a w wersji FJ500 DER  dodatkowo możliwe jest ustawienie kąta rączek (regulacja w poziomie), dzięki czemu możemy iść z boku maszyny i bezpośrednio nadzorować efekty pracy.

Możliwość łączenia z osprzętem – zwiększa zakres zastosowania glebogryzarki czyniąc z niej maszynę wielofunkcyjną. Jedna maszyna do wielu zadań jest jednym z najwygodniejszych rozwiązań technicznych zmniejszających wydatki na park maszynowy. Takie opcje oferuje większość glebogryzarek Honda, np. FG 205 jest też wertykulatorem i aeratorem, FJ 500  może być też wertykuatorem, obsypnikiem, pługiem do orki, pługiem z przedpłużkiem, odśnieżarką (z lemieszem). F 810  z osprzętem staje się pługiem, kosiarką listwową, zamiatarką, odśnieżarką i środkiem transportu innych narzędzi.

Praktyczne porady wyboru glebogryzarki do wielkości uprawianej powierzchni

Do spulchniania wąskich rabat i wcześniej już uprawianej ziemi:
Glebogryzarka Honda SSCL E  z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool, szerokość robocza 20 cm, moc silnika 1/1,3 KMFG 110  – szerokość robocza 23 cm, moc maks. silnika 1KM. To swego rodzaju „mechaniczny szpadel” przeznaczony do spulchniania systematycznie uprawianej gleby. Po wymianie części roboczej spełnia rolę aeratora.FG 205  - szerokość robocza 45 cm, moc maks. silnika 2,5KM

Do szybkiego spulchnienia podłoża o średniej i dużej powierzchni:
FG 320  - najnowsza glebogryzarka Honda o szerokości roboczej 80 cm i mocy nom. silnika 4,6 KM. To maszyna „z aspiracjami” - dorównująca konstrukcją i mocą glebogryzarkom profesjonalnym. Idealnie sprawdza się w przydomowych ogrodach. Część tnąca składa się z 6 noży po 4 zęby. Bieg w przód i w tył ułatwia manewrowanie maszyną. FG 320 posiada także specjalną blokadę zabezpieczającą przed przypadkowym uruchomieniem.


Wielozadaniowa glebogryzarka o regulowanej szerokości roboczej


Glebogryzarka z linii PROFI, FJ500  oferuje bardzo wygodną w praktyce regulowaną szerokość roboczą w zakresie 35/63/90 cm. Dzięki temu rozwiązaniu oraz silnikowi o mocy 4,8 KM, maszyna służy do przygotowania ziemi pod siew i rozsady, mieszania gleby z nawozem lub kompostem, spulchniania gleby w międzyrzędziach. Jest popularną glebogryzarką użytkowaną przez ogrodników, właścicieli gospodarstw rolnych i profesjonalistów zajmujących się pielęgnacją zieleni.

Profesjonalne glebogryzarki z systemem ARS

Profesjonalistom – szkółkarzom, sadownikom, właścicielom szklarni, upraw tunelowych i małych gospodarstw rolnych rekomendowane są glebogryzarki wyposażone w system ARS. 

Active Rotary System to system noży przeciwbieżnych, w którym noże skrajne bębna obracają się w przeciwnym kierunku do noży wewnętrznych. Ta dywersyfikacja kierunku obrotów noży gwarantuje wydajne i dokładne rozdrobnienie gleby, skuteczne jej rozluźnienie oraz wymieszanie.FF 300 ARS  - szerokość robocza 29-36 cm, moc maks. silnika 2KM. Mechanizm różnicowy dużych kół umożliwia łatwe zawracanie i skręcanie. Bieg wprzód i tył oraz przestawne koło przednie umożliwiają dobrać odpowiednią głębokość roboczą maszyny od 2 do 16 cm.FF 500 ARS - jest większa wersja FF 300. Szerokość robocza 40-45 cm, silnik o mocy maks. 4,4KM. Przednie koło przestawne umożliwia dostosowanie głębokości pracy w zakresie 2 – 20 cm.FR 750 ARS  - najnowsza glebogryzarka Honda o szerokości roboczej 65 cm i z 4-suwowym silnikiem o mocy maks. 5,5KM. Maszyna jest rekomendowana do pracy na bardzo ubitej glebie, do przygotowania pod loża pod nowy trawnik, do większych ogrodów i gospodarstw rolnych. Używana jest w sadach, szkółkach, a także w szklarniach.

Nasz salon:

ul. Puławska 467, 02-844 Warszawa
tel: +48 22 894 08 90
email: pulawska@mojahonda.pl

serwis: pn-pt 08.00 - 16.00
salon: pn-pt 09.00 - 17.00