Prace w ogrodzie
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Wszystko co warto wiedzieć o glebogryzarkach ogrodowych i profesjonalnych


Dobrze przygotowana gleba - w ogrodzie ozdobnym, warzywnym, na plantacjach owocowo-warzywnych oraz pod inne uprawy rolne - jest jednym z warunków wyhodowania oczekiwanych plonów. Spulchnianie i napowietrzanie wraz z dożywieniem gleby jest konieczne po zakończeniu zimy, by stworzyć roślinom jak najlepsze warunki do kiełkowania, zapuszczania korzeni i dalszego rozwoju. Warto tę czynność powtórzyć, zależnie od potrzeb i prowadzonych upraw, jeszcze kilkakrotnie w sezonie.




Spulchnienie gleby, wymieszanie jej z nawozem, czy jesienne głębokie przekopywanie gleby i pozostawienie jej na zimę w tzw. ostrej skibie jest pracą ciężką, wymagającą zastosowania odpowiedniej glebogryzarki, której parametry powinny być dostosowane do warunków, potrzeb i planowanego zakresu prac. Prawidłowy wybór glebogryzarki będzie łatwy, jeśli zestawimy nasze konkretne potrzeby z kluczowymi parametrami maszyny, jak moc silnika, szerokość robocza, zapas paliwa w zbiorniku, które określają wydajność maszyny oraz ergonomia i komfort obsługi. Ważne, z punktu widzenia optymalnego wykorzystania maszyny, są także różne możliwości jej zastosowania. Warto pamiętać, że nowoczesne glebogryzarki są maszynami wielofunkcyjnymi, przystosowanymi do łączenia ich z osprzętem.



Glebogryzarki – maszyny dla amatorów ogrodnictwa i profesjonalistów

Glebogryzarka to urządzenie, którym wykonujemy terenową pracę od podstaw – dosłownie i w przenośni. Siła koni mechanicznych i części roboczej, w które jest wyposażona glebogryzarka, są bezkonkurencyjne w zestawieniu z siłą ludzkich mięśni i prostych narzędzi. Maszyna zapewnia sprawną rekultywację podłoża, która wymaga dużego wysiłku fizycznego. Glebogryzarka może być wykorzystywana przez cały rok poza okresem kiedy gleba jest zmarznięta lub bardzo silnie przesuszona. Glebogryzarka jest jak dotąd najlepszym rozwiązaniem ułatwiającym przygotowanie podłoża pod kolejne uprawy i nasadzenia. Wspomaga walkę z chwastami jednorocznymi, służy do napowietrzania gleby, mieszania jej z nawozami, rozdrabniania grud po orce, a z podłączonymi przystawkami jak pług do orki, kultywator, obsypnik do ziemniaków, lemiesz do odśnieżania, ma znacznie szersze zastosowanie i pełni rolę urządzenia wielofunkcyjnego.


Czy wiesz jakiej glebogryzarki potrzebujesz?

Zakup glebogryzarki jest inwestycją na wiele lat, dlatego maszyna powinna być niezawodna (liczy się jakość!), wydajna, solidna i łatwa w obsłudze jak i serwisowaniu. Przede wszystkim należy zdefiniować swoje potrzeby i określić zakres oraz rodzaj prac do wykonania, np.:

  • Czy będziemy uprawiać niewielkie i wąskie rabaty w ogródku czy warzywniku, czy raczej większe?
  • Na jakim rodzaju gleby maszyna będzie pracować?
  • Czy potrzebujemy niewielkiego urządzenia do podstawowych prac w ogrodzie czy raczej wielofunkcyjnego, którego szersze zastosowanie zapewni nam wykorzystywanie go do dodatkowych prac przez cały rok?
  • Czy potrzebna jest glebogryzarka do prac na większych terenach, na plantacjach owocowo-warzywnych?


Podsumowując, przy wyborze glebogryzarki warto wziąć pod uwagę moc silnika, szerokość roboczą, możliwość regulacji rączek i zmiany biegów oraz opcje różnych zastosowań.



Co warto wiedzieć o glebogryzarkach – praktyczne parametry maszyn


Glebogryzarka powinna być dostosowana do wielkości terenu, na którym będzie używana i do zakresu zamierzonych prac - nowoczesne maszyny są wielozadaniowe i mogą pracować przez okrągły rok!

  • Szerokość robocza – wraz z mocą silnika musi być dostosowana do wielkości uprawianego terenu. Od tego bowiem zależy szybkość realizacji zadania i oszczędność paliwa. Najmniejsza glebogryzarka SSCL E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool o szerokości roboczej 20 cm jest przeznaczona do pracy na wąskich pasach ziemi, a F 510 z szerokością roboczą 90 cm (dostępny jest też model o szer. roboczej 60 cm) jest maszyną dla profesjonalistów – ogrodników, warzywników, sadowników, szkółkarzy oraz firm urządzających i pielęgnujących ogrody do pracy na dużych powierzchniach.

  • Moc silnika – Większa moc oznacza większą wydajność oraz możliwość pracy w każdych warunkach niezależnie od rodzaju gleby. Jeśli potrzebujemy urządzenia tylko do spulchniania ziemi na wąskich rabatach – wystarczy nam glebogryzarka z sinikiem o mocy 1/1,3 KM, np. Honda Versatool. Glebogryzarki Honda wyposażone w silniki Honda GX160 o mocy maks. 4,8 KM, jak FJ500 o regulowanej szerokości roboczej (35/63/80 cm), F 510, ciągnik jednoosiowy F 560 są przeznaczone do profesjonalnego użytkowania na każdym rodzaju gleby. Silnikiem o największej mocy – 5,5 KM – dysponuje profesjonalna glebogryzarka FR 750 z systemem ARS.

  • System tnący – konstrukcja, liczba noży i nowoczesne rozwiązania w tym zakresie warunkują szybkość pracy i, przede wszystkim, dokładność rozdrobnienia gleby. Wspomniana najmniejsza glebogryzarka SSCL E poradzi sobie i z ubitą glebą, ale na niewielkiej powierzchni. Większa maszyna do pracy na większych powierzchniach, FJ500, posiada noże o nowatorskim kształcie, który ułatwia im zagłębianie się w glebę. Dodatkowo, pomiędzy zębami umieszczone są tzw. wrzeciona zabezpieczające noże przed zatykaniem się ziemią i ułatwiające czyszczenie części roboczej. Najlepsze rozdrobnienie gleby zapewniają maszyny z systemem ARS, w którym skrajne noże bębna obracają się w kierunku przeciwnym do kierunku obrotów noży wewnętrznych.

  • Dostosowanie parametrów pracy do warunków oznacza zwiększoną efektywność urządzenia, łatwość obsługi i lepszą jakość wykonywanych czynności, a polega głównie na dostosowaniu pracy maszyny do rodzaju i twardości gleby. Jest to możliwe dzięki zmianie prędkości obrotowej noży, np. w przypadku twardego, zbitego podłoża należy zmniejszyć prędkość noży, a na glebach uprawianych regularnie – można tę prędkość zwiększać. Im większa jest prędkość obrotowa, tym mniejsze kęsy kroi bęben maszyny, a im prędkość jest większa - tym drobniej rozdrobniona będzie gleba po zabiegu. Takie rozwiązanie zastosowano w FJ500 DER, w glebogryzarkach ARS. Również w Honda F 510, można za pomocą biegów – 3 szybkich i 3 wolnych w przód – dostosować prędkość pracy maszyną do rodzaju gleby.




Ze względu na wygodę obsługi i pracy, nowoczesne glebogryzarki Honda zostały wyposażone w praktyczne rozwiązania, jak np.:

  • regulacja kierownicy – wszystkie maszyny Honda są wyposażone w ergonomiczne rączki ułatwiające prowadzenie maszyny. W maszynach Honda FJ500 DER czy Honda F 510 ramię glebogryzarki regulowane jest na boki co umożliwia operatorowi pracę obok śladu maszyny.

  • Regulacja szerokości roboczej – takie rozwiązanie oferuje profesjonalna glebogryzarka Honda FJ 500. Szerokość robocza tej glebogryzarki, regulowana w zakresie 35/63 i 80 cm, zapewnia dostosowanie maszyny do danych warunków – do pracy na wąskich uprawach rzędowych i na szerokich pasach ziemi: na rabatach miejskich, w parkach, w ogródkach osiedlowych, do zakładania i renowacji trawników w przestrzeniach zurbanizowanych, w strefach zieleni okalających obiekty hotelowe, biurowe i handlowe, na terenie obiektów sportowo-rekreacyjnych czy do tworzenia takich stref przy domach i na osiedlach mieszkaniowych, które są jeszcze w budowie.

  • Łączenie z osprzętem czyli wielofunkcyjność - możliwość łączenia z osprzętem zwiększa zakres zastosowania glebogryzarki czyniąc z niej maszynę wielofunkcyjną. Jedna maszyna do wielu zadań jest jednym z najwygodniejszych rozwiązań technicznych zmniejszających wydatki na park maszynowy. Takie opcje oferuje większość glebogryzarek Honda, a przede wszystkim: 
    • FG 320 (szer. robocza 80 cm) - jest dostosowana do pracy na większości rodzajów gleb. Dostępna jest z nowym osprzętem, jak wyorywacz do ziemniaków (szer. robocza 50 cm), pług (wys.19 cm z regulacją kąta), obsypnik (szer. 44 cm wys.22 cm), aerator (szer. robocza 50 cm) i metalowe koła (wys. 34 cm, szer. robocza regulowana 20-30 cm). Jest to maszyna o trwałej i kompaktowej konstrukcji, zbliżona mocą i zakresem prac do glebogryzarek PROFI.
    • FG 205 (szer. robocza 45 cm) - z dodatkowym osprzętem jest stosowana jako wertykulator, aerator, kultywator, obsypnik, odśnieżarka.
    • F 220 (szer. robocza 45 cm) – współpracuje z pługiem do orki, kultywatorem, obsypnikiem.
    • FJ 500 może być też wertykulatorem, obsypnikiem, pługiem do orki, pługiem z przedpłużkiem, lemieszem do odśnieżania.


  • Active Rotary System (ARS) - to unikalny mechanizm Honda polegający na zastosowaniu przeciwbieżnej pracy noży tnących bębna glebogryzarki co oznacza, że noże zewnętrzne obracają się w kierunku przeciwnym do kierunku obrotów noży wewnętrznych, zapewniając dokładniejsze rozdrobnienie i rozluźnienie gleby, głównie ziemi ciężkiej, ubitej czy dawno nieuprawianej. W ARS wyposażone są glebogryzarki z rodziny SUPER KOMFORT – w przedni zestaw noży ARS FF 300 (szer. robocza 45 cm) i FF 500 (szer. robocza 55 cm) oraz FR 750 (szer. robocza 51 cm) z tylnym zestawem noży ARS.



Praktyczne porady wyboru glebogryzarki do wielkości uprawianej powierzchni


Do spulchniania wąskich rabat i wcześniej już uprawianej ziemi:

  • glebogryzarka Honda SSCL E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool, szerokość robocza 20 cm, moc silnika 1/1,3 KM
  • FG 110 – szerokość robocza 23 cm, moc maks. silnika 1KM. To swego rodzaju „mechaniczny szpadel” przeznaczony do spulchniania systematycznie uprawianej gleby. Po wymianie części roboczej spełnia rolę aeratora.
  • FG 205 - szerokość robocza 45 cm, moc maks. silnika 2,5KM





Do szybkiego spulchnienia podłoża o średniej i dużej powierzchni:

  • FG 320 - najnowsza glebogryzarka Honda o szerokości roboczej 80 cm i mocy nom. silnika 4,6 KM. To maszyna „z aspiracjami” - dorównująca konstrukcją i mocą glebogryzarkom profesjonalnym. Idealnie sprawdza się w przydomowych ogrodach. Część tnąca składa się z 6 noży po 4 zęby. Bieg w przód i w tył ułatwia manewrowanie maszyną. FG 320 posiada także specjalną blokadę zabezpieczającą przed przypadkowym uruchomieniem.



  • Wielozadaniowa glebogryzarka o regulowanej szerokości roboczej – Honda FJ500 z linii PROFI oferuje bardzo wygodną w praktyce regulowaną szerokość roboczą w zakresie 35/63/80 cm. Dzięki temu rozwiązaniu oraz silnikowi o mocy 4,8 KM, maszyna służy do przygotowania ziemi pod siew i rozsady, mieszania gleby z nawozem lub kompostem, spulchniania gleby w międzyrzędziach. Jest popularną glebogryzarką użytkowaną przez ogrodników, właścicieli gospodarstw rolnych i profesjonalistów zajmujących się pielęgnacją zieleni.



  • Profesjonalna glebogryzarka Honda F 510 K7 SE, wyposażona w silnik Honda o mocy 4,8 KM, przekładnię napędową łańcuchowa, 6 biegów w przód i 2 biegi wsteczne zapewnia 2h 30 min pracy na jednym tankowaniu. Jest dostępna w modelach o szerokości roboczej 60 cm i 90 cm.



  • Profesjonalne glebogryzarki z systemem ARS rekomendowane są szkółkarzom, sadownikom, właścicielom szklarni, upraw tunelowych i małych gospodarstw rolnych. Active Rotary System to system noży przeciwbieżnych, w którym noże skrajne bębna obracają się w przeciwnym kierunku do noży wewnętrznych. Ta dywersyfikacja kierunku obrotów noży gwarantuje wydajne i dokładne rozdrobnienie gleby, skuteczne jej rozluźnienie oraz wymieszanie. Oferta obejmuje FF 300 ARS (szer. robocza 29 cm, moc maks. silnika 2 KM), FF 500 ARS (szer. robocza 40-45 cm, moc maks. silnika 4,4 KM), FR 750 ARS (szer. robocza 65 cm, moc maks. silnika 5,5 KM). FR 750 ARS jest rekomendowana do pracy na bardzo ubitej glebie, do przygotowania podłoża pod nowy trawnik, do większych ogrodów i gospodarstw rolnych, a nawet do prawidłowej pielęgnacji ściółki na farmach drobiu.