Prace w ogrodzie
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Glebogryzarka to urządzenie, którym wykonujemy terenową pracę od podstaw – dosłownie i w przenośni. Siła koni mechanicznych i odpowiednich ostrzy, w które jest wyposażona glebogryzarka, są bezkonkurencyjne w zestawieniu z siłą ludzkich mięśni i prostych narzędzi. Maszyna zapewnia sprawną rekultywację podłoża, która z zasady wymaga dużego wysiłku fizycznego. Może być ona wykorzystywana przez cały rok poza okresem kiedy gleba jest zmarznięta lub bardzo silnie przesuszona. Glebogryzarka służy do spulchniania i napowietrzania gleby, i jest jak dotąd najlepszym rozwiązaniem ułatwiającym przygotowanie podłoża pod kolejne uprawy i nasadzenia. 

Wspomaga walkę z chwastami jednorocznymi, służy do mieszania nawozów z glebą, rozdrabniania grud po orce, a z podłączonymi przystawkami jak pług do orki, kultywator, obsypnik do ziemniaków, lemiesz do odśnieżania, ma znacznie szersze zastosowanie i pełni rolę urządzenia wielofunkcyjnego.Czy wiesz jakiej glebogryzarki potrzebujesz?


Nasze zadowolenie z pracy z glebogryzarką zależy od kilku czynników, ale najpierw warto zadać sobie parę pytań, by się upewnić, że posiadane urządzenie jest właściwe do naszych potrzeb lub, jeśli zakup glebogryzarki dopiero planujemy, jaką maszynę powinniśmy wybrać. Zakup glebogryzarki jest pewnego rodzaju inwestycją, ponieważ urządzenie ma nam służyć przez kilka lat. Maszyna na pewno powinna być niezawodna, wydajna, solidna i łatwa w obsłudze jak i serwisowaniu. Ale warto przede wszystkim zdefiniować swoje potrzeby i określić zakres oraz rodzaj prac do wykonania, np.:

 • Czy będziemy uprawiać niewielkie i wąskie rabaty w ogródku czy warzywniku, czy raczej większe?
 • Na jakim rodzaju gleby maszyna będzie pracować?
 • Czy potrzebujemy niewielkiego urządzenia do podstawowych prac w ogrodzie czy raczej wielofunkcyjnego, którego szersze zastosowanie zapewni nam wykorzystywanie go do dodatkowych prac przez cały rok.


Podsumowując, przy wyborze glebogryzarki warto wziąć pod uwagę moc silnika, szerokość roboczą, możliwość regulacji rączek i zmiany biegów oraz opcje różnych zastosowań.

Co warto wiedzieć o glebogryzarkach – praktyczne parametry maszyn


Glebogryzarka powinna być dostosowana do wielkości terenu, na którym będzie używana i do zakresu zamierzonych prac - nowoczesne maszyny są wielozadaniowe i mogą pracować przez okrągły rok!Szerokość robocza

wraz z mocą silnika musi być dostosowana do wielkości uprawianego terenu. Od tego bowiem zależy szybkość realizacji zadania i oszczędność paliwa. Najmniejsza glebogryzarka SSCL E  z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool o szerokości roboczej 20 cm jest przeznaczona do pracy na wąskich pasach ziemi, a F 510 z szerokością roboczą 90 cm (dostępny jest też model o szer. roboczej 60 cm) jest maszyną dla profesjonalistów – ogrodników, warzywników, sadowników, szkółkarzy oraz firm urządzających i pielęgnujących ogrody do pracy na dużych powierzchniach.Moc silnika

Większa moc oznacza większą wydajność oraz możliwość pracy w każdych warunkach niezależnie od rodzaju gleby. Jeśli potrzebujemy urządzenia tylko do spulchniania ziemi na wąskich rabatach – wystarczy nam glebogryzarka z sinikiem o mocy 1/1,3 KM, np. Honda Versatool. Glebogryzarki Honda wyposażone w silniki Honda GX160 o mocy maks. 4,8 KM, jak FJ500 o regulowanej szerokości roboczej (35/63/90 cm), F 510, ciągnik jednoosiowy F 560 są przeznaczone do profesjonalnego użytkowania na każdym rodzaju gleby. Silnikiem o największej mocy – 5,5 KM – dysponuje profesjonalna glebogryzarka FR 750 z systemem ARS.


System tnący,

konstrukcja, liczba noży i nowoczesne rozwiązania w tym zakresie warunkują szybkość pracy i, przede wszystkim, dokładność rozdrobnienia gleby. Wspomniana najmniejsza glebogryzarka SSCL E poradzi sobie i z ubitą glebą, ale na niewielkiej powierzchni. Większa maszyna do pracy na większych powierzchniach, FJ500, posiada noże o nowatorskim kształcie, który ułatwia im zagłębianie się w glebę. Dodatkowo, pomiędzy zębami umieszczone są tzw. wrzeciona zabezpieczające noże przed zatykaniem się ziemią i ułatwiające czyszczenie części roboczej.
Najlepsze rozdrobnienie gleby zapewniają maszyny z systemem ARS, w którym skrajne noże bębna obracają się w kierunku przeciwnym do kierunku obrotów noży wewnętrznych.


Zmiana parametrów

pracy oznacza zwiększoną efektywność urządzenia, łatwość obsługi i lepszą jakość wykonywanych czynności, a polega głównie na dostosowaniu pracy maszyny do rodzaju i twardości gleby. Jest to możliwe dzięki zmianie prędkości obrotowej noży, np. w przypadku twardego, zbitego podłoża należy zmniejszyć prędkość noży, a na glebach uprawianych regularnie – można tę prędkość zwiększać. Im większa jest prędkość obrotowa, tym mniejsze kęsy kroi bęben maszyny, a im prędkość jest większa - tym drobniej rozdrobniona będzie gleba po zabiegu. Takie rozwiązanie zastosowano w FJ500 DER, w glebogryzarkach ARS - FF300, FF500, FR 750. Również w Honda F 510, można za pomocą biegów – 3 szybkich i 3 wolnych w przód – dostosować prędkość pracy maszyną do rodzaju gleby.Ze względu na wygodę obsługi i pracy, czyli z myślą o użytkownikach glebogryzarek, nowoczesne maszyny zostały wyposażone w dodatkowe rozwiązania, jak np.:

 • regulacja kierownicy – wszystkie maszyny Honda są wyposażone w ergonomiczne rączki ułatwiające prowadzenie maszyny. W maszynach Honda FJ500 DER czy Honda F 510 ramię glebogryzarki regulowane jest na boki co umożliwia operatorowi pracę obok śladu maszyny.
 • Wielofunkcyjność - możliwość łączenia z osprzętem zwiększa zakres zastosowania glebogryzarki czyniąc z niej maszynę wielofunkcyjną. Jedna maszyna do wielu zadań jest jednym z najwygodniejszych rozwiązań technicznych zmniejszających wydatki na park maszynowy. Takie opcje oferuje większość glebogryzarek Honda, np. FG 205 jest też wertykulatorem i aeratorem, FJ 500 może być też wertykulatorem, obsypnikiem, pługiem do orki, pługiem z przedpłużkiem, lemieszem do odśnieżania.

Praktyczne porady wyboru glebogryzarki do wielkości uprawianej powierzchni


Do spulchniania wąskich rabat i wcześniej już uprawianej ziemi:

 • glebogryzarka Honda SSCL E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool, szerokość robocza 20 cm, moc silnika 1/1,3 KM
 • FG 110 – szerokość robocza 23 cm, moc maks. silnika 1KM. To swego rodzaju „mechaniczny szpadel” przeznaczony do spulchniania systematycznie uprawianej gleby. Po wymianie części roboczej spełnia rolę aeratora.
 • FG 205 - szerokość robocza 45 cm, moc maks. silnika 2,5KM

Do szybkiego spulchnienia podłoża o średniej i dużej powierzchni:

 • FG 320 - najnowsza glebogryzarka Honda o szerokości roboczej 80 cm i mocy nom. silnika 4,6 KM. To maszyna „z aspiracjami” - dorównująca konstrukcją i mocą glebogryzarkom profesjonalnym. Idealnie sprawdza się w przydomowych ogrodach. Część tnąca składa się z 6 noży po 4 zęby. Bieg w przód i w tył ułatwia manewrowanie maszyną. FG 320 posiada także specjalną blokadę zabezpieczającą przed przypadkowym uruchomieniem. • Wielozadaniowa glebogryzarka o regulowanej szerokości roboczej – Honda FJ500 z linii PROFI oferuje bardzo wygodną w praktyce regulowaną szerokość roboczą w zakresie 35/63/90 cm. Dzięki temu rozwiązaniu oraz silnikowi o mocy 4,8 KM, maszyna służy do przygotowania ziemi pod siew i rozsady, mieszania gleby z nawozem lub kompostem, spulchniania gleby w międzyrzędziach. Jest popularną glebogryzarką użytkowaną przez ogrodników, właścicieli gospodarstw rolnych i profesjonalistów zajmujących się pielęgnacją zieleni. • Profesjonalna glebogryzarka Honda F 510 K7 SE, wyposażona w silnik Honda o mocy 4,8 KM, przekładnię napędową łańcuchowa, 6 biegów w przód i 2 biegi wsteczne zapewnia 2h 30 min pracy na jednym tankowaniu. Jest dostępna w modelach o szerokości roboczej 60 cm i 90 cm. • Profesjonalne glebogryzarki z systemem ARS rekomendowane są szkółkarzom, sadownikom, właścicielom szklarni, upraw tunelowych i małych gospodarstw rolnych. Active Rotary System to system noży przeciwbieżnych, w którym noże skrajne bębna obracają się w przeciwnym kierunku do noży wewnętrznych. Ta dywersyfikacja kierunku obrotów noży gwarantuje wydajne i dokładne rozdrobnienie gleby, skuteczne jej rozluźnienie oraz wymieszanie. Oferta obejmuje FF 300 ARS (szer. robocza 29 cm, moc maks. silnika 2 KM), FF 500 ARS (szer. robocza 40-45 cm, moc maks. silnika 4,4 KM), FR 750 ARS (szer. robocza 65 cm, moc maks. silnika 5,5 KM). FR 750 ARS jest rekomendowana do pracy na bardzo ubitej glebie, do przygotowania podłoża pod nowy trawnik, do większych ogrodów i gospodarstw rolnych, a nawet do prawidłowej pielęgnacji ściółki na farmach drobiu.

Nasz salon:

ul. Puławska 467, 02-844 Warszawa
tel: +48 22 894 08 90
email: pulawska@mojahonda.pl

serwis: pn-pt 08.00 - 16.00
salon: pn-pt 09.00 - 17.00