Prace w ogrodzie
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Pod koniec zimy, gdy świat roślinny jeszcze drzemie, a my już planujemy nowe nasadzenia w ogrodzie, trzeba pamiętać, że drzewa i krzewy również wymagają o tej porze roku nieco uwagi. Przede wszystkim należy sprawdzić jak przetrwały chłodne miesiące, czy mają uschnięte, chore lub połamane gałęzie, które właśnie teraz można przyciąć. Podczas tej inspekcji warto też zwrócić uwagę na obecność oprzędów zimujących szkodników, a na drzewkach owocowych także na tzw. mumie, które trzeba likwidować.

Sprawdzenia wymaga także stan warstwy ochronnej wapna na pniach drzewek owocowych, a jeśli wapno zostało zmyte wskutek opadów, warto rozważyć ponowne bielenie.


Co można przycinać zimą?

Jeszcze w lutym można przycinać te gatunki krzewów i drzew, które trwają w stanie spoczynku co znaczy, że ich soki jeszcze nie zostały pobudzone do krążenia. Celem tego cięcia jest odpowiednie przygotowanie roślin do nowego cyklu wegetacyjnego czyli pobudzenie do bardziej dynamicznego wzrostu nowych i zdrowych pędów, a także usunięcie chorych i martwych gałązek, tych nadłamanych i odartych z kory oraz gałązek krzyżujących się w taki sposób, że ich wzajemne ocieranie się podczas wiatru uszkadza korę.


Można przycinać:

  • pod koniec zimy - sosny, świerki i buki pospolite. Wiosną lub wczesnym latem przycina się modrzewia, by roślina zdążyła przygotować się do kolejnej zimy. W sadzie, gdy nie ma już zagrożenia powrotu mroźnych temperatur, można zacząć prześwietlać jabłonie i grusze. W tych samych warunkach można zadbać o żywopłoty, które nie były przycinane późną jesienią oraz żywopłoty z roślin zimozielonych, np. bukszpanu, krzewów ligustru czy roślin iglastych za wyjątkiem modrzewia.


Nie należy przycinać:

  • brzóz, kolonów, wiązów, grabów, kasztanowców i orzechów włoskich, ponieważ ich soki zaczynają żwawiej krążyć już pod koniec zimy. Zbyt późne przycinanie tych gatunków i powstanie świeżych ran wywoła zjawisko „płaczu”, wskutek którego wczesną wiosną woda z solami mineralnymi będzie sączyć się po konarach i pniach, a nie trafi do korony drzew. Ze względu na podatność na choroby, nie prześwietla się też o tej porze roku niektórych gatunków drzew owocowych, jak czereśnie i wiśnie. Nie przycina się też krzewów kwitnących wiosną, jak forsycja, tawuła wczesna.


Podczas prześwietlania korony drzewa, nie należy usuwać jednorazowo więcej niż 15% korony.


Warunki sprzyjające przycinaniu

W przyrodzie wszystko ma znaczenie i na wykonanie zimowego cięcia najlepiej jest wybrać dzień słoneczny z temperaturą powyżej zera, ponieważ w mroźne dni rośliny są bardziej podatne na przemarzanie i infekcje. Warto jest wiedzieć, że odsłonięte tkanki wewnętrzne drzewa będą martwieć także w głębi miejsca przycięcia i przy wzroście temperatury - zaczną się rozkładać, stając się tym samym pożywką dla bakterii.Technika cięcia

Technika przycinania gałęzi ma ogromne znaczenie dla kondycji i rozwoju drzewa. Gałęzie drzew powinno się przycinać za zgrubieniem u nasady pnia. Najbezpieczniejszym dla drzewa jest rozpoczęcie cięcia od dołu i najlepiej - etapami. W przypadku grubszych gałęzi nacinamy je najpierw od dołu, a następnie docinamy od góry. Przycinanie tylko od góry spowoduje odłamanie się gałęzi pod własnym ciężarem, czego skutkiem jest większa rana spowodowana dodatkowym uszkodzeniem kory pnia. Prawidłowym zakończeniem procesu przycinania gałęzi jest zabezpieczenie miejsc cięcia zwłaszcza, gdy średnica ich płaszczyzny przekracza 5 cm. Stosując w tym celu specjalne maści i balsamy ogrodnicze, które tworzą cienką błonę przepuszczającą parę wodną, ochronimy roślinę przed wysychaniem oraz chorobami grzybowymi.

W przypadku żywopłotów należy najpierw ustalić jego wysokość, przycinając górną płaszczyznę, i kontynuować na płaszczyznach bocznych. Podczas przycinania boków pamiętajmy, że nożyce zawsze prowadzimy zgodnie z kierunkiem wzrostu gałązek - do góry. Należy szczególnie zwrócić uwagę, aby powierzchnia cięć była jak najmniejsza. 

Używane narzędzia - podkrzesywarka i nożyce - powinny być dobrze naostrzone, by nie ranić roślin. Stosując tępe ostrza narażamy krzewy na infekcje i długie gojenie się ran.


Narzędzia - najlepszym wyborem jest Honda Versatool


Dlaczego najlepszym wyborem jest Honda Versatool?

  1. Honda Versatool to wielofunkcyjne narzędzie, które służy do przycinania i formowania zarówno koron drzew jak i żywopłotów. Wystarczy do jednostki napędowej podłączyć podkrzesywarkę czyli pilarkę na wysięgniku do cięcia gałęzi, a następnie wymienić ją na nożyce: krótkie lub długie.
  2. Honda Versatool jest stworzone przede wszystkim z myślą o użytkowniku - jest idealnie wyważone i bardzo łatwe w obsłudze. Niezawodne i trwałe. Ciche. Paliwooszczędne. Jest też praktyczne w przechowywaniu - system smarowania olejowego silnika zapewnia ustawienie narzędzia podczas pracy i przechowywania w każdej pozycji.
  3. Honda Versatool jest narzędziem wielofunkcyjnym do kompleksowej pielęgnacji zieleni i otoczenia domu przez okrągły rok - można je konfigurować zależnie od indywidualnych potrzeb, wymieniając podkrzesywarkę czy nożyce na wykaszarkę, krawędziarkę, glebogryzarkę lub dmuchawę.
  4. Dodatkowymi atutami Honda Versatool są ergonomiczne uchwyty oraz niski poziom wibracji silnika, które zwiększają komfort pracy, zapewniając dłuższą aktywność bez oznak zmęczenia.
Podkrzesywarka SSPP E
 - to dwustronne ostrze o długości 28 cm, które tnie gałęzi o średnicy przekroju do 15 cm. Łączone z jednostką napędową wyposażoną w 4-suwowy silnik Honda o mocy 1KM lub 1,3 KM, umożliwia precyzyjne dotarcie do wybranej gałęzi na wysokości i sprawną pracę operatora bez konieczności wchodzenia na drzewo czy korzystania z drabiny. Wraz z przedłużką 100 cm sięga na wysokość do ok. 350 cm, choć należy tu jeszcze uwzględnić wzrost operatora urządzenia. Podkrzesywarkę może również połączyć z krótszą przedłużką - 50 cm, jeśli w danych warunkach będzie to wygodniejsze rozwiązanie. Posiadając podkrzesywarkę możemy zrezygnować z używania siekiery lub piły do pocięcia gałęzi na mniejsze kawałki, przeznaczone do wykorzystania w kominku.


Nożyce - w zestawie Honda Versatool znajdują się 2 rodzaje nożyc o dwustronnym ostrzu: krótkie SSHE SE i długie SSHE LE, przeznaczone do cięcia gałęzi o różnej średnicy przekroju. Nożyce krótkie (55 cm) służą do cięcia gałązek o średnicy do 1,5 cm, a długie (105 cm z przedłużką) - do gałązek o większej średnicy - do 2,4 cm.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem, które, oprócz małej wagi i ergonomicznego uchwytu, naprawdę ułatwia, usprawnia pracę jest regulacja kąta pracy: 54° w przypadku nożyc krótkich i 90° w nożycach długich. Formowanie żywopłotów i krzewów czy topiarów nie jest pracą prostą i wiedzą to doskonale ci, którzy żywopłoty pielęgnują. A właśnie opcja ustawienia kąta pracy zapewnia łatwe manewrowanie narzędziem w każdej płaszczyźnie i na wysokości.


Inną wygodną opcją formowania żywopłotów i krzewów jest „cicha energia” bez spalin czyli akumulatorowe nożyce Honda HHHE 61 LE.

Nasz salon:

ul. Puławska 467, 02-844 Warszawa
tel: +48 22 894 08 90
email: pulawska@mojahonda.pl

serwis: pn-pt 08.00 - 16.00
salon: pn-pt 09.00 - 17.00