Prace w ogrodzie
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Do większości prac związanych z pielęgnacją zieleni w ogrodzie potrzebujemy różnych urządzeń – glebogryzarek, wertykulatorów, kosiarek, kos, pomp wodnych do podlewania i zasilania systemów zraszających, które po zimowym odpoczynku w zamkniętym zaciszu będą aktywnie użytkowane. Szczególnej uwagi wymagają urządzenia spalinowe, które nadal są najczęściej używane.



Sprawność techniczna maszyn ogrodniczych, obok ich jakości, ma kluczowe znaczenie - od tego zależy nie tylko sprawne wykonywanie prac, ale również kondycja roślin i końcowy efekt czyli piękny, zadbany ogród. Najlepszym dowodem na to są nienaostrzone noże w kosiarkach, kosach czy nożycach, które szarpią i poważnie ranią rośliny przyczyniając się do ich osłabiania i zwiększania podatności na infekcje. Prawidłowe dbanie o urządzenia i maszyny zapewnia także ich niezawodne funkcjonowanie i wydłuża okres eksploatacji.



Przygotowanie maszyn spalinowych – zakres podstawowy


Paliwo

Należy upewnić się czy usunęliśmy paliwo ze zbiornika i gaźnika po ostatnim użytkowaniu maszyny przed zimą. Paliwo pozostawione w zbiorniku na dłużej niż miesiąc traci właściwości, a w zbiorniku powstaje osad, który następnie trafia do gaźnika i zatyka jego dysze. W takim przypadku należy koniecznie dostarczyć maszynę do autoryzowanego serwisu, w którym dysze są standardowo czyszczone nowoczesnymi myjkami ultradźwiękowymi. Ponadto, profesjonalny serwis oczyści zbiornik paliwa, wymieni filtr paliwa w razie takiej konieczności. Koszty z tym związane są błahe i nie warto z tego powodu narażać się na drogie naprawy, a tym bardziej na koszt wymiany silnika.

Filtr powietrza

Filtr powietrza musi być obowiązkowo wymieniany przynajmniej raz w roku. Jego stan należy sprawdzać przed każdym użytkowaniem maszyny, a częstotliwość jego wymiany zależy od warunków pracy danej maszyny i intensywności jej eksploatacji. Dlaczego? Zatkany filtr powietrza ogranicza dopływ czystego powietrza, którego potrzebuje silnik do prawidłowego działania. Natomiast uszkodzony filtr przepuszcza pył i osad, które mogą finalnie zatkać dysze gaźnika, powodują nadmierne i szybkie zużycie cylindrów, tłoków i pierścieni silnika. W efekcie, zużyty lub uszkodzony filtr powietrza powoduje obniżenie mocy silnika, pogarsza wydajność maszyny, zwiększa zużycie paliwa i powoduje ponadnormatywną emisję spalin.


Świeca zapłonowa

Przed sezonem warto sprawdzić stan techniczny świecy zapłonowej. Trzeba ją wymienić na nową w przypadku, gdy pokryta jest warstwą nalotu i/lub widoczne są pęknięcia lub uszkodzenia izolatora. Należy również sprawdzić prawidłowość jej dokręcenia, ponieważ niewłaściwie dokręcona świeca zapłonowa może uszkodzić silnik.

Poziom oleju

W przypadku gdy silnik został zalany nowym olejem po ostatnim sezonie, na wiosnę wystarczy sprawdzić jego poziom i dokonać korekty w razie takiej potrzeby. Jeśli natomiast olej nie był wymieniony, jest to pierwsza czynność do wykonania przed uruchomieniem maszyny.


Kontrola części roboczych

W kosiarkach – należy przed sezonem naostrzyć noże i kontrolować ich stan zużycia w trakcie sezonu. Stępione, zużyte ostrza obniżają wydajność kosiarki, ale przede wszystkim ranią i niszczą trawę co może doprowadzić do obumierania roślin. Mocno zużyte noże kładą trawę.

W kosach i wykaszarkach – należy sprawdzić głowicę żyłkową lub tarczę tnącą. Trzeba wymienić żyłkę, jeśli się kończy, a w przypadku tarczy tnącej – wymienić ją na nową, jeśli jest zużyta lub uszkodzona. Przy okazji warto też oczyścić przestrzeń wokół głowicy przekładni.

W nożycach do żywopłotów – należy oczyścić ostrza. Najlepiej szmatką i można też je przetrzeć niewielką ilością oleju. Obudowę przekładni napędowej i zębatej warto nasmarować środkami rekomendowanymi przez producenta. Po przeglądzie technicznym i po każdym użyciu nożyc należy zabezpieczyć ostrza osłoną.

W glebogryzarkach – przed pierwszym w sezonie uruchomieniem glebogryzarki należy „odkurzyć” ostrza przed ich montażem w maszynie (ostrza powinny być zdjęte na czas zimowego przechowywania). Jeśli po ostatnim sezonie noże nie zostały oczyszczone, należy to zrobić na wiosnę. Warto też dokładnie oczyścić obudowę przekładni, ponieważ właśnie tam zazwyczaj gromadzi się ziemia w trakcie pracy glebogryzarką.

W dmuchawie – należy oczyścić wnętrze tuby z wszelkich zanieczyszczeń. Czynność tę warto powtarzać po każdym użyciu urządzenia.



Zawsze dbaj o swoje urządzenia – na wiosnę, w trakcie sezonu i po jego zakończeniu. Maszyny i urządzenia marek znanych z najwyższej jakości jak Honda z założenia są przeznaczone do wieloletniej eksploatacji, ale w chwili zakupu to nowy właściciel przejmuje za nie odpowiedzialność. Szanując je i zapewniając im prawidłowe użytkowanie zgodnie z celem przeznaczenia, według wskazówek producenta zawartych w Instrukcji Obsługi oraz zapewniając im profesjonalne serwisowanie z zastosowaniem oryginalnych materiałów eksploatacyjnych i części zamiennych, można zyskać wydłużony okres gwarancji (aż do 5 lat!), maksymalnie wydłużoną żywotność urządzenia i niezawodność, co finalnie przekłada się na spokojnie bezproblemową eksploatację.