Pielęgnacja trawnika
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Już na etapie planowania nowego trawnika warto zastanowić się nad sposobem jego pielęgnacji w przyszłości, ponieważ w przypadku wyboru robota koszącego Honda Miimo  trzeba uwzględnić montaż instalacji i zapewnienie robotowi swobodnego poruszania się po strefach przeznaczonych do koszenia. Więcej porad na temat przygotowania ogrodu dla Honda Miimo znajdziesz. 

 

Jesień jest bardzo dobrym okresem na zakładanie trawnika, nawet lepszym niż wiosna, ponieważ:

  • gleba jest nagrzana po letnim słońcu, co sprzyja kiełkowaniu roślin,
  • o tej porze roku dobowa temperatura powietrza jest bardziej wyrównana co także stwarza dogodne warunki do wschodu nasion. Dlatego trawnik z siewu można zakładać do pierwszych przymrozków, ponieważ minimalna temperatura zapewniająca wschody nasion to 6-8°C,
  • powietrze i gleba utrzymują odpowiedni poziom wilgoci. Chłodne wieczory, noce i poranki powodują skraplanie się wody co dodatkowo ten stopień wilgotności zwiększa i polepsza warunki rozwoju siewek traw,
  • przy zachowaniu podstawowych zasad prawidłowego zakładania trawnika, darń rozwinie system korzeniowy przed zimą. Dzięki temu będzie odporna na niskie temperatury i śnieg,
  • na jesieni trawa ma więcej czasu na dobre ukorzenienie się, na rozwój i przygotowanie się do letnich upałów, niż ta wysiana wiosną.
Za kilka miesięcy topniejący śnieg odsłoni zielony już trawnik, który, po standardowych wiosennych zabiegach pielęgnacyjnych szybko pokaże się w pełnej krasie i dobrej kondycji.

Zakładanie trawnika to pewien proces składający się z etapów, z których kilka ma znaczenie kluczowe dla pożądanego efektu, np. przygotowanie podłoża i podlewanie. Warto także zakładanie trawnika zaplanować, ponieważ niektóre etapy wymagają czasu, jeśli mają przynieść wymarzone efekty w postaci pięknie rosnących źdźbeł trawy.

Już na etapie planowania nowego trawnika warto zastanowić się nad sposobem jego pielęgnacji w przyszłości, ponieważ w przypadku wyboru robota koszącego Honda Miimo trzeba uwzględnić montaż instalacji i zapewnienie robotowi swobodnego poruszania się po strefach przeznaczonych do koszenia. Więcej porad na temat przygotowania ogrodu dla Honda Miimo znajdziesz w artykule "Montaż instalacji Honda Miimo – praktyczne wskazówki". 1. Formowanie kształtu trawnika

Na początku należy określić teren, na którym chcemy założyć nowy trawnik. Przyszły trawnik można zarysować za pomocą kołeczków i sznurków, ale znacznie szybszym i wygodniejszym sposobem jest zastosowanie krawędziarki SSET E  z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool. Lekka i doskonale wyważona, służy do odgrodzenia powierzchni trawiastej od innych przestrzeni ogrodu.Krawędziarka Honda Versatool, którą łączy się z jednostką napędową Honda UMC 435 E za pomocą innowacyjnego szybkozłącza, posiada twardą metalową listwę zapewniającą łatwe jej prowadzenie po zaplanowanym torze i ostre ostrze łatwo zagłębiające się w podłoże.


2. Oczyszczanie podłoża

Teren wybrany na nowy trawnik należy dokładnie oczyścić z kamieni, chwastów, liści, itp. Czynność tę można wykonać grabiami, ale jeśli chcemy zyskać na czasie i na wygodzie – to liście i resztki roślinne najwygodniej jest usunąć przy użyciu dmuchawy, np.: Honda HHB 25E lub dmuchawy SSBL E  – jednego z elementów wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool.Obydwa urządzenia pracują na przyjaznych dla otoczenia, cichych, paliwo-oszczędnych 4-suwowych silnikach Honda z serii GX (GX 25 i GX 35), które także mają obniżony poziom emisji spalin. Są lekkie i łatwe w obsłudze, i dzięki silnemu strumieniowi powietrza  zapewniają szybkie przywrócenie porządku - HHB 25E z silnikiem o mocy 1KM wytwarza strumień powietrza o prędkości 70m/sek.Dmuchawa SSBL E Honda Versatool, o średnicy 28 cm, jest sprawnie łączona z jednostką napędową UMC 435 E. Dzięki odpowiedniej budowie i formie SSBL E, silnik generuje silny strumień powietrza ukierunkowany równolegle do podłoża co znacznie zwiększa wydajność i efektywność pracy.

Alternatywnym urządzeniem jest dmuchawa akumulatorowa Honda HHB 36 AXB - cicha, lekka i bardzo wygodna, generuje silny strumień powietrza, który w wydajny sposób zmiata liście oraz świeży opad śniegu z każdej powierzchni. Jest zasilana jednym z trzech akumulatorów -  DP 3640 – 4 AH, DP3660 – 6 AH, DP 3690 – 9AH, które zasilają również kosę Honda HHT 36 AXB, nożyce do żywopłotu Honda HHH 36 AXB oraz kosiarki akumulatorowe Honda HRG 416 XB i HRG 466 XB.3. Sprawdzenie rodzaju i jakości gleby

Rodzaj podłoża, na którym planujemy założyć trawnik, ma kluczowe znaczenie dla finalnego efektu. Trawa nie lubi skrajnych warunków – zbyt wilgotnego (podmokłego) podłoża, ani zbyt wysuszonego. Nadmierna wilgoć będzie sprzyjać tworzeniu się mchu, a zbyt duży stopień suszy – usychaniu. Strukturę podłoża jak i odczyn pH można odpowiednio skorygować. Najbardziej korzystnym dla darni podłożem jest takie, którego wierzchnia warstwa, o grubości 20-30 cm, ma strukturę piaszczysto-gliniastą, a pod nią znajduje się podglebie również dobrze przepuszczające wodę i wilgoć. Trawa lubi także glebę o kwasowości w przedziale pH  5,5-7,0. Warto zatem upewnić się jaki rodzaj podłoża jest na obszarze wyznaczonym pod nowy trawnik.

W ogrodach mamy do czynienia z bardzo różnymi rodzajami gleb od suchych i jałowych ziem piaszczystych po ciężkie, wilgotne gleby gliniaste i ilaste. Można jednak, szybko  zmieniać naturalne warunki glebowe za pomocą glebogryzarki, by uprawy w ogrodzie olśniewały barwami i dorodnymi plonami.

Gleba gliniasta, mało przewiewna i nieprzepuszczająca wodę, ale utrzymująca składniki pokarmowe, powinna być rozluźniona, spulchniona i wymieszana pół na pół z gruboziarnistym piaskiem, a nawet żwirem frakcjonowanym o uziarnieniu 0-4mm, by poprawić warunki powietrzno-wodne w glebie i umożliwić korzeniom swobodne, silne rozrastanie. Podobnie warto postąpić z glebą ilastą – żyzną, ale wilgotną. Jej spulchnienie, napowietrzenie i wymieszanie z niewielką ilością piasku lub torfu stworzy dobre warunki do rozwoju roślin.
Gleba piaszczysta ma niską wartość użytkową: łatwo przepuszcza wodę, z którą również wymywane są składniki pokarmowe, dlatego warto poprawić jej przepuszczalność i zasoby odżywcze poprzez wymieszanie z ziemią kompostową lub torfem oraz z niewielką ilością gliny. Ten zabieg zwiększa zawartość próchnicy w glebie, stopień wilgotności i dostępność składników pokarmowych w glebie.

Gleba żwirowa jest równie jałowa jak piaszczysta i jeszcze łatwiej przepuszcza wodę wymywającą składniki pokarmowe. Należy przemieszać ją z materią organiczną oraz ziemią gliniastą.Poprawę struktury podłoża, czyli spulchnienie i przemieszanie z dodatkami poprawiającymi właściwości gleby najwygodniej i najsprawniej wykonuje się glebogryzarką  – dobraną do wielkości powierzchni.Na niewielkiej powierzchni z powodzeniem można zastosować glebogryzarkę SSCL E  Honda Versatool o wygodnej szerokości roboczej 20 cm. To niewielkie i lekkie narzędzie sprawdza się w spulchnianiu nawet bardzo ubitej gleby. Do szybkiego spulchnienia podłoża o średniej i dużej powierzchni przeznaczona jest glebogryzarka Honda FG320  o szerokości roboczej 80 cm. Wyposażona w silnik o mocy nom. 4,6 KM, maszyna dorównuje konstrukcją i mocą glebogryzarkom profesjonalnym i służy do intensywnego użytkowania na każdym rodzaju gleby. Łatwą obsługę i manewrowanie maszyną  zapewniają biegi w przód/tył oraz regulacja rączek w pionie umożliwiająca dostosowanie ustawienia kierownicy do wzrostu operatora i głębokości pracy w glebie, zaś przednie koło podporowe zapewnia łatwe przemieszczanie maszyny.Do pracy na dużym terenie, profesjonalistom i użytkownikom wymagającym rekomendowana jest najbardziej zaawansowana technicznie glebogryzarka Honda FJ 500. Maszyna wyposażona w wygodną w praktyce część roboczą o regulowanej szerokości (35-63-80 cm), 4-suwowy i paliwo-oszczędny silnik o mocy 4,8 KM z udoskonalonym zapłonem elektronicznym, ostrza z wrzecionami (łatwość zagłębiania się w podłoże i usuwanie korzeni), sprawdza się w każdych warunkach. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest regulacja rączek, które można dostosować do wzrostu użytkownika oraz do głębokości pracy w podłożu. Maszyna, dzięki sześciokątnym osiom, może być łączona z osprzętem służąc tym samym do wielu innych prac w ogrodzie.W przypadku niskiego odczynu pH, konieczne jest wapnowanie, które podnosi odczyn gleby na bardziej zasadowy i tworzy tak pożądaną strukturę gruzełkowatą gleby. Wapnowanie zapobiega również wyrastaniu mchu. Po przekopaniu podłoża należy usunąć kamienie, które pojawią się na powierzchni w wyniku prac agrotechnicznych glebogryzarką, a następnie trzeba wyrównać powierzchnię i nawodnić teren.

4. Wałowanie

Zabieg polega na dogniataniu darni do podłoża co powoduje zagęszczenie wierzchniej warstwy ziemi. Służy to lepszemu podsiąkaniu wody i utrzymywaniu wilgoci. Dodatkowo ziemia jest wtedy wystarczająco twarda, by kosiarka nie zapadała się przy pierwszym koszeniu. Wałowanie najlepiej jest wykonać ciężkim wałem o małej średnicy.


5. Wysiew nasion lub wyłożenie trawy z rolki

Wysiew trawy jest sposobem tańszym w realizacji, ale przeznaczonym dla bardziej cierpliwych właścicieli przyszłego trawnika. Czas kiełkowania i wzrostu darni zależy od gatunku trawy, dlatego ważną w tym momencie kwestią jest wybór składu nasion i warto zasięgnąć rady w specjalistycznym sklepie, by dobrać je do warunków, czyli  nasłonecznienia, przeznaczenia trawnika (rekreacyjny? dekoracyjny? do intensywnej eksploatacji? itd.) . Z punktu widzenia estetyki i zabiegów pielęgnacyjnych lepiej wybierać mieszanki z przewagą kostrzew - wolniej rosną i mają drobniejszy liść. Warto wybierać mieszanki różnych gatunków znanych producentów, a tanie mieszanki nasion rodzą ryzyko niskiego procentu wschodów, gdyż w ich skład często wchodzą gatunki szybko rosnące o szerokim źdźble, które są wrażliwe na choroby.  Pogoda, podczas której wysiewamy nasiona również ma znaczenie i dobrze, jeśli uda nam się to zrobić w bezwietrzny dzień.  Łatwiej jest wysiewać nasiona w niezbyt wilgotną glebę: gdy gleba jest zbyt wilgotna nasiona są wynoszone na butach i sprzęcie, ponieważ łatwo przyklejają się do nich. Trawę siejemy ręcznie lub mechanicznie, zależnie od indywidualnego wyboru i w dawkach zalecanych na opakowaniu. Następnie nasiona przykrywamy cienką warstwą piasku lub torfu i wałujemy w celu wyrównania powierzchni.

Płaty z gotową trawą należy układać ściśle obok siebie, dobrze przyciskając je do gleby i zachowując stale ten sam kierunek wzrostu roślin. Wszystkie powinny być albo „włosem”, albo „pod włos”. Po upływie kilkunastu dni jej korzenie będą zrastać z podłożem.

6. Podlewanie – drobną kropląOstatnim i kluczowym zarazem etapem zakładania trawnika jest podlewanie – nasion i darni w rolkach. Przez pierwsze dni podłoże, w którym nasiona kiełkują i rośliny tworzą system korzeniowy, powinno być stale wilgotne. Odpowiednie nawadnianie świeżej trawy ma ogromne znaczenie, zwłaszcza po tegorocznym upalnym lecie i suszy. Jest to ważne głównie w momencie wschodu roślinek, dlatego pierwszy etap podlewania powinien polegać na kilkukrotnym podczas doby podlewaniem tzw. drobną kroplą, by zbyt mocny strumień wody nie spłukał nasion. Następnie należy stopniowo zmniejszać intensywność nawadniania do jednego razu na dobę. Zapewniona w ten sposób wilgoć podłoża, wraz z tą nocnego powietrza i porannej rosy, stworzy korzystne warunki do kiełkowania nasion oraz ukorzenienia się roślin.Wygodnym urządzeniem do nawadniania terenu są małe i lekkie motopompy Honda WX10 (wydajność 120 L/MI),  WX15 (wydajność 280 L/MI) lub wydajna pompa ciśnieniowa Honda  WH 20X  o wydajności 450 l/min,  służące do pompowania wody z dostępnych naturalnych zbiorników wody. Ważne jest to, że pompy te mogą być łączone z systemem zraszaczy, a nawet kilkoma jednocześnie.


7. Koszenie

Gdy źdźbła trawy osiągną wysokość około 8 cm, należy wykonać pierwsze koszenie - nieco wyższe, do wysokości 5-6 cm. Ze względu na młode i wiotkie źdźbła z siewu, trzeba to robić bardzo delikatnie, by uniknąć ich wyrywania. Trawę z rolki należy pierwszy raz skosić po ok. 2-3 tygodniach od ułożenia, gdy rośliny podrosną do 5-7 cm. W sztuce koszenia liczy się m. in. wysokość koszenia, która jest istotna nie tylko w pierwszych „dniach życia” trawy, ale także w kolejnych sezonach, dlatego wszystkie nowoczesne kosiarki Honda  z linii SUPER KOMFORT HRX, z linii IZY, robot koszący Honda Miimo oraz kosiarki akumulatorowe Honda HRG 416 XB i HRG 466 XB wyposażone są w wygodne systemy ustawiania wysokości ostrzy. wyposażone są w wygodne systemy ustawiania wysokości ostrzy.Najwygodniejszy sposób koszenia typu smart zapewnia Honda Miimo - oferuje ciche koszenie, ekologiczną pielęgnację trawy i, przede wszystkim, wolność – więcej czasu dla rodziny i przyjaciół, swobodę przybywania w ogrodzie, spokojny urlop, a dzieciom stwarza bezpieczne warunki do zabawy w ogrodzie. Honda Miimo dostępny jest w kilku wersjach, których zakres funkcjonalności jest rekomendowany do określonej powierzchni trawnika, np. Honda Miimo 40 i Miimo 40 Live do koszenia trawników o powierzchni do 400 m2Honda Miimo 70 Live do koszenia powierzchni do 700 m2Honda Miimo 310  - do koszenia trawników o powierzchni 400 - 1 500 m2, Honda Miimo 520  800 – 3 000 m2 oraz Honda Miimo 3000  1 000 – 4 000 m2. Przypisana do konkretnego robota koszącego  wielkość trawnika jest WARTOŚCIĄ OPTYMALNĄ na jakiej zdaniem producenta urządzenie spełnia 100% oczekiwanej wydajności oraz jakości koszenia. Każdy z modeli Honda Miimo z powodzeniem jest stosowany na mniejszych powierzchniach. Dlatego kryterium wielkości powierzchni koszenia nie powinno być jedynym kryterium wyboru.Nowością wśród maszyn do koszenia są zaawansowane technicznie nowe kosiarki HRX 476 C2 VKE HRX 476 C2 VYE oraz HRX 537 C5 VKE przeznaczone do koszenia i mulczowania trawy, a jesienią – także do zbierania i mielenia liści.

Nowa kosiarka Honda HRX 476 C2 jest wyposażona w nowy model silnika GCV170 z automatycznym ssaniem o mocy 3,6 kW przy 3 600 obrotów/min oraz w bardziej nowoczesny system sterowania napędem Variable SELECT Drive. Nowa maszyna Honda HRX 537 C5 VKE o dużej szerokości roboczej 53 cm posiada nowy, doskonalszy silnik GCV 200 z automatycznym ssaniem o mocy 4,2 kW przy 3 600 obrotach/min. , i do którego wlewamy tylko 0,4 l oleju!Od sezonu 2020 dostępne są również akumulatorowe kosiarki Honda HRG 416 XB o szer. koszenia 41 cm oraz HRG 466 XB o szer. koszenia 46 cm. Jest to nowa, wygodna forma koszenia dla miłośników ekologicznej pielęgnacji trawników, tym bardziej że akumulatory służące do ich zasilania są także przeznaczone do zasilania ręcznych urządzeń akumulatorowych Honda, jak dmuchawa HHB 36 AXB, nożyce do żywopłotów HHH 36 AXB i kosa HHT 36 AXB do wykaszania obrzeży trawnika.Osobom, które zakładają trawniki na dużych powierzchniach, powyżej 1 500 m2 rekomendowane są wielozadaniowe kosiarki traktorowe Honda HF najnowszej generacji wyposażone w silniki Honda o mocy o mocy 15, 17 i 20KM, o szerokości koszenia 92, 102 i 122 cm i wyposażone w 7-stopniowy system regulacji wysokości koszenia. Maszyny te oferują różne opcje zbierania trawy: do pojemnego kosza lub, po zastosowaniu przystawki – mulczowanie trawy albo koszenie z wyrzutem tylnym. Wszystkie kosiarki traktorowe Honda są przystosowane do opcjonalnego dołączania osprzętu, np. aeratora, zamiatarki ze zbiornikiem, spychacza czołowego, piaskarki przedniej lub tylnej, przyczepy, dzięki czemu stają się maszynami wielofunkcyjnymi użytkowanymi przez okrągły rok.