Firma
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Dobrze przygotowana do sezonu odśnieżarka sprawia, że niespodziewany opad śniegu nigdy nie będzie zaskoczeniem. Sprawna maszyna wymaga wówczas tylko włączenia i skierowania jej tam, gdzie jest potrzebna. Warto zawczasu wykonać kilka czynności kontrolnych, by zapewnić sobie pełny komfort odśnieżania o każdej porze. W odśnieżarce spalinowej   należy sprawdzić zbiornik paliwa (podczas dłuższego przestoju maszyny powinien być pusty!), wymienić olej – w odśnieżarkach z napędem hydrostatycznym należy też wymienić olej w przekładni, sprawdzić stan świecy zapłonowej.

W przypadku odśnieżarek z rozrusznikiem elektrycznym, np.: Honda HSS 760A ETD, HSS 655 ETS, HSS 760A EWD, należy sprawdzić stan akumulatora i doładowywać go według potrzeb. W każdej odśnieżarce należy też sprawdzić stan i funkcjonowanie elementów roboczych, które w naturalny sposób zużywają się podczas pracy, elementów sterujących i układ jezdny.


 

Wybór odśnieżarki na miarę potrzeb


Najważniejszym aspektem odśnieżania jest to, by czynność tę wykonać jak najszybciej, efektywnie,  bez zakłócania ciszy, zwłaszcza o poranku, i optymalnie niskim kosztem. Dlatego warto jest mieć pod ręką praktyczne rozwiązania.

Do usuwania cienkiej warstwy sypkiego śniegu, zwłaszcza w godzinach porannych, gdy zależy nam na szybkim oczyszczeniu chodnika czy podjazdu można zastosować dmuchawę, np. Honda HHB 25E, urządzenie lekkie, ciche i bardzo efektywne – zdmuchnięcie śniegu z chodnika przed domem zajmuje dosłownie chwilę.

Śnieg bywa różny – sypki i suchy, puszysty i lekki, mokry lub suchy i ciężki,  zbity w grudy, zmrożony. Łatwiejszy i trudniejszy do odsnieżania. Tu podstawowym kryterium jest odpowiednia odśnieżarka  – maszyna, która zapewni sprawne i wygodne usuwanie śniegu, dostosowana zarówno do stylu życia jak i wielkości oraz ukształtowania terenu. Wybierając urządzenie dla siebie, warto również wziąć pod uwagę czas, który możemy tej pracy poświęcić, przewidywaną częstotliwość odśnieżania oraz uwarunkowania pogodowe (tam, gdzie zazwyczaj zimą śnieg pada i to w większej ilości, potrzebna jest bardziej wydajna maszyna, najlepiej z napędem hydrostatycznym.)

Wielkość powierzchni - pod tym kątem należy dobierać szerokość roboczą zbieraka, wydajność maszyny i odległość wyrzutu śniegu. Im większy teren, tym większą moc silnika powinna mieć odśnieżarka. Do systematycznego i dokładnego odśnieżania niewielkiego terenu - odśnieżania posesji i otoczenia domu -  rekomendowana jest uniwersalna maszyna Honda HS 550E  (4,6 KM, wydajność - do 29T/H, odległość wyrzutu do 8 m). Ze względu na kołowy układ jezdny zalecana jest do pracy na równej nawierzchni. Wyposażona w gumowe łopaty wirnika zapewnia dokładne zbieranie śniegu i błota pośniegowego z jednoczesną ochroną nawierzchni przed ewentualnymi mechanicznymi uszkodzeniami. Natomiast regulowany komin wyrzutu śniegu usprawnia organizację pracy.Ukształtowanie terenu i rodzaj nawierzchni - Do odśnieżania równych powierzchni zalecane są maszyny z kołowym układem jezdnym, natomiast do nierównych i pochyłych powierzchni - na gąsienicach. Do nawierzchni z kostką brukową warto zastosować maszyny wyposażone w gumowe łopaty wirnika lub regulację wysokości zbieraka. Do nieregularnego i szybkiego odśnieżania powierzchni o średniej wielkości i na nierównym terenie rekomendowana jest Honda HS 622 K1 HT  z gąsienicowym układem jezdnym, który zapewnia doskonałą przyczepność do podłoża. Pracę z tą maszyną usprawnia także komin o regulowanym kierunku wyrzutu śniegu i reflektor, natomiast łatwość kierowania i stabilność maszyny zapewnia dwustopniowa skrzynia biegów oraz gąsienicowy układ jezdny.Moc silnika
- Moc silnika definiuje wydajność i niezawodność maszyny, efektywność i szybkość odśnieżania. Im większy teren chcemy odśnieżać w jak najkrótszym czasie, tym większa powinna być moc silnika. Do regularnego odśnieżania niewielkiego terenu można wybrać maszynę spalinową z silnikiem o mocy 4,6 - 4,8KM, do nieregularnego i szybkiego odśnieżania powierzchni o średniej wielkości  maszyny z silnikami o mocy 4,8 – 8,6KM, jak odśnieżarki Honda z napędem hydrostatycznym HSS 760A ETD   czy HSS 970A ETD, (gąsienicowe) oraz HSS 760 EW, HSS 760A EWD, HSS 970 EWS  (kołowe). Do szybkiego usuwania grubych warstw śniegu i pracy w bardzo trudnych warunkach – warto wybrać odśnieżarkę hydrostatyczną HSS 1380ET z silnikiem o mocy 11,6 KM.Napęd – odśnieżarki bez napędu jak kołowa HS 550  i z napędem mechanicznym, np. HS 622 K1 HT   służą do sprawnego odśnieżania podjazdów, strefy wokół domu, całej posesji i chodników przed nią.  Napęd hydrostatyczny umożliwia dostosowanie optymalnej prędkości maszyny do grubości warstwy śniegu: odśnieżarki kołowe HSS 760 EW i HSS 970 EWS  oraz odśnieżarki na gąsienicach jak HSS 760A ETD  czy HSS 970A ETD .

  • Wydajność - wielkość masy śniegu, którą maszyna może usunąć w godzinę pozwala ocenić  tempo odśnieżania w korelacji do wielkości terenu. Im większa wydajność silnika, tym krótszy będzie czas odśnieżania.
  • Regulacja wyrzutu śniegu – regulacja kierunku i odległość wyrzutu usprawniają organizację pracy, dlatego warto oceniać te parametry w kontekście wielkości terenu.
  • Sterowanie maszyną - największy komfort pracy zapewniają odśnieżarki ze skrzynią biegów i napędem hydrostatycznym.
  • Regulacja wysokości zbieraka – umożliwia ustawienie zbieraka adekwatnie do grubości warstwy śniegu, ale także chroni nawierzchnie, zwłaszcza brukowane, przed ewentualnymi mechanicznymi uszkodzeniami.

 

 

Nasz salon:

ul. Puławska 467, 02-844 Warszawa
tel: +48 22 894 08 90
email: pulawska@mojahonda.pl

serwis: pn-pt 08.00 - 16.00
salon: pn-pt 09.00 - 17.00