Firma
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Dobrze przygotowana do sezonu odśnieżarka sprawia, że niespodziewany opad śniegu nigdy nie będzie zaskoczeniem. Sprawna maszyna wymaga wówczas tylko włączenia i skierowania jej tam, gdzie jest potrzebna. Warto zawczasu wykonać kilka czynności kontrolnych, by zapewnić sobie pełny komfort odśnieżania o każdej porze. W odśnieżarce spalinowej   należy sprawdzić zbiornik paliwa (podczas dłuższego przestoju maszyny powinien być pusty!), wymienić olej – w odśnieżarkach z napędem hydrostatycznym należy też wymienić olej w przekładni, sprawdzić stan świecy zapłonowej.

W przypadku odśnieżarek z rozrusznikiem elektrycznym, np.: HSS655K1 ETD, HSS760AETD i HSS970AETD należy sprawdzić stan akumulatora i doładowywać go według potrzeb. W każdej odśnieżarce należy też sprawdzić stan i funkcjonowanie elementów roboczych, które w naturalny sposób zużywają się podczas pracy, elementów sterujących i układ jezdny.


 

Wybór odśnieżarki na miarę potrzeb


Najważniejszym aspektem odśnieżania jest to, by czynność tę wykonać jak najszybciej, efektywnie,  bez zakłócania ciszy, zwłaszcza o poranku, i optymalnie niskim kosztem. Dlatego warto jest mieć pod ręką praktyczne rozwiązania.

Do usuwania cienkiej warstwy sypkiego śniegu, zwłaszcza w godzinach porannych, gdy zależy nam na szybkim oczyszczeniu chodnika czy podjazdu można zastosować dmuchawę, np. Honda HHB 25E, urządzenie lekkie, ciche i bardzo efektywne. Zdmuchnięcie śniegu z chodnika przed domem zajmuje dosłownie chwilę.

Śnieg bywa różny – sypki i suchy, puszysty i lekki, mokry lub suchy i ciężki,  zbity w grudy, zmrożony. Łatwiejszy i trudniejszy do odsnieżania. Tu podstawowym kryterium jest odpowiednia odśnieżarka  – maszyna, która zapewni sprawne i wygodne usuwanie śniegu, dostosowana zarówno do stylu życia jak i wielkości oraz ukształtowania terenu. Wybierając urządzenie dla siebie, warto również wziąć pod uwagę czas, który możemy tej pracy poświęcić, przewidywaną częstotliwość odśnieżania oraz uwarunkowania pogodowe (tam, gdzie zazwyczaj zimą śnieg pada i to w większej ilości, potrzebna jest bardziej wydajna maszyna, najlepiej z napędem hydrostatycznym.)

Wielkość powierzchni - pod tym kątem należy dobierać szerokość roboczą zbieraka, wydajność maszyny i odległość wyrzutu śniegu. Im większy teren, tym większą moc silnika powinna mieć odśnieżarka. Do systematycznego i dokładnego odśnieżania niewielkiego terenu - odśnieżania posesji i otoczenia domu -  rekomendowana jest uniwersalna maszyna Honda HSS 655K1ET lub Honda HSS 655K1ETD o szerokości zbieraka 55 cm i wydajności 37 t/h. Są to maszyny na gąsienicach z napędem mechanicznym, zaś Honda HSS 655K1ETD jest wyposażona w rozrusznik elektryczny. Odśnieżarki te zapewniają dokładne zbieranie śniegu i błota pośniegowego, a regulowany komin wyrzutu śniegu usprawnia organizację pracy. 



Ukształtowanie terenu i rodzaj nawierzchni - Do odśnieżania równych powierzchni zalecane są maszyny z kołowym układem jezdnym, natomiast do nierównych i pochyłych powierzchni - na gąsienicach. Do nawierzchni z kostką brukową warto zastosować maszyny wyposażone w gumowe łopaty wirnika lub regulację wysokości zbieraka. Do nieregularnego i szybkiego odśnieżania powierzchni o średniej wielkości i na nierównym terenie rekomendowane są  odśnieżarki gąsienicowe z napędem hydrostatycznym, czyli maszyny o świetnej przyczepności do podłoża i z napędem, który dostosowuje prędkość odśnieżania do grubości warstwy śniegu. Pracę nimi ułatwia również komin o regulowanym kierunku wyrzutu śniegu i zapas paliwa zapewniający od 2 do ponad 2 godzin pracy.



Moc silnika
- Moc silnika definiuje wydajność i niezawodność maszyny, efektywność i szybkość odśnieżania. Im większy teren chcemy odśnieżać w jak najkrótszym czasie, tym większa powinna być moc silnika. Do regularnego odśnieżania niewielkiego terenu można wybrać maszynę spalinową z silnikiem o mocy 4,6 - 4,8KM, do nieregularnego i szybkiego odśnieżania powierzchni o średniej wielkości  maszyny z silnikami o mocy 4,8 – 8,6KM, jak odśnieżarki Honda z napędem hydrostatycznym HSS 760A ETD   czy HSS 970A ETD, (gąsienicowe) oraz HSS 760A EW, HSS 760A EWD, HSS 970A EWD  (kołowe). Do szybkiego usuwania grubych warstw śniegu i pracy w bardzo trudnych warunkach – warto wybrać odśnieżarkę hydrostatyczną HSS 1380A ETD z silnikiem o mocy 11,6 KM.



Napęd – odśnieżarki z napędem mechanicznym, np. HSS 655K1ET i HSS 655K1ETD   służą do sprawnego odśnieżania podjazdów, strefy wokół domu, całej posesji i chodników przed nią.  Napęd hydrostatyczny – np. w odśnieżarkach kołowych HSS 760A EW, HSS 970A EW, HSS 970AEWD i w odśnieżarkach gąsienicowych HSS 760A ET, HSS 760A ETD, HSS 970A ET, HSS 970A ETD, HSS 1380A ETD - umożliwia dostosowanie optymalnej prędkości maszyny do grubości warstwy śniegu. 

Do szybkiego odśnieżania w trudnych warunkach zimowych najlepszym wyborem są maszyny z napędem hybrydowym. Są to profesjonalne odśnieżarki wyróżniające się bardzo wysoką wydajnością, mocną konstrukcją co zapewnia pracę bez przerw przez wiele godzin. Ważnym ich atutem jest długa żywotność – jest to opłacalna inwestycja na lata eksploatacji.

Wybierając odśnieżarkę odpowiednią do indywidualnych potrzeb warto również wziąć pod uwagę jeszcze inne parametry i udogodnienia:

  • Wydajność - wielkość masy śniegu, którą maszyna może usunąć w godzinę pozwala ocenić  tempo odśnieżania w korelacji do wielkości terenu. Im większa wydajność silnika, tym krótszy będzie czas odśnieżania.
  • Regulacja wyrzutu śniegu – regulacja kierunku i odległość wyrzutu usprawniają organizację pracy, dlatego warto oceniać te parametry w kontekście wielkości terenu.
  • Regulacja wysokości zbieraka – umożliwia ustawienie zbieraka adekwatnie do grubości warstwy śniegu, ale także chroni nawierzchnie, zwłaszcza brukowane, przed ewentualnymi mechanicznymi uszkodzeniami.