Źródła energii
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Turystyka kamperowa, karawaning, podróże z przyczepą kempingową zyskały w sytuacji epidemii COVID-19 jeszcze większą popularność jako jedna z najbezpieczniejszych form spędzania wakacji i urlopów. Potwierdza to trwający boom rynkowy na kampery i przyczepy kampingowe, a wielu nowych adeptów sztuki caravaningu z pewnością zasmakuje w wolności podróży „w siną dal”, podczas których cel noclegu, pobytu zawsze może być zmieniony...Ta forma spędzania wolnego czasu z nutą romantycznej włóczęgi, a przede wszystkim niezależności jaką zapewnia własny mobilny domek, stanowi odrębny styl życia łączący bardzo liczną społeczność. Aby ta niezależność i poczucie wolności zapewniły beztroskie wakacje, potrzebna jest dobra organizacja wyprawy i zapewnienie wygodnych warunków podróży. Jednym z niezbędnych elementów komfortu tej formy podróżowania jest własne źródło prądu do zasilania odbiorników na pokładzie czyli stworzone do tych celów agregaty walizkowe oraz banki energii. Dzięki nim przekonasz się na czym naprawdę polegają beztroskie wakacje!


Uzupełniające się przenośne źródła zasilania

W caravaningu trzeba być przygotowanym na pogodę i niepogodę oraz na sytuacje konieczności naładowania akumulatorów kampera. A gdy okoliczności postoju nie zapewniają odpowiedniej infrastruktury, jedynym zabezpieczeniem jest własne źródło zasilania. Panele solarne mogą zawieść w przypadku niewystarczającej ilości światła słonecznego, dlatego praktyczną alternatywą jest walizkowy agregat prądotwórczy jak jednofazowy Honda EU 22i (2,2, kW), EU 10i (1 kW) lub bank energii EcoFLow, a najlepiej „pakiet turystyczny” w formie odpowiednio do potrzeb dobranej pary agregatora i banku energii.

Przenośne agregaty prądotwórcze Honda EU i banki energii EcoFlow zapewniają bezpieczeństwo i długą żywotność zasilanych odbiorników. Wybór źródła zasilania zależy przede wszystkim od potrzebnej mocy, ale warto pamiętać, że obydwa sposoby zasilania uzupełniają się wzajemnie zależnie od potrzeb i realizowanych aktywności.Banki energii EcoFlow to popularne podręczne banki energii stworzone wprost na potrzeby mobilnego stylu życia, które poza okresem wakacyjnym są wykorzystywane w domu, na działce, w warsztacie. Praktycznie bezgłośne, nieprodukujące spalin, wydajne - zapewniają podczas wakacji „w drodze” dobrze schłodzone napoje, gorące posiłki, poranną kawę czy herbatę, a wieczorem – sesję gier komputerowych.

Rodzina EcoFlow to 4 modele banków energii o mocy znamionowej od 600W i maksymalnej 1200W po model o mocy znamionowej 1 800W/mocy maksymalnej 3 300W ładowanych z sieci, z instalacji samochodowej lub za pomocą panelu solarnego. Ich unikalną zaletą jest, potwierdzona licznymi testami i rzeczywistą eksploatacją, szybkość ładowania – od 0 do 80% tylko w 1 godzinę! Pełne naładowanie z sieci zajmuje do 2h, z instalacji samochodowej ok 3h, a z 2 paneli solarnych 110W ustawionych w pełnym słońcu od 1,6 h do 3h.Wyposażone w gniazda wejściowe AC, DC, port ładowania solarnego oraz gniazda wyjściowe AC, DC, USB mogą zasilać kuchenkę mikrofalową, ekspres do kawy, elektryczny czajnik i grilla, przenośną lodówkę, suszarkę do włosów, telefon komórkowy, tablet, laptop, telewizor, konsolę do gier, aparat fotograficzny, a nawet drony czy elektryczną hulajnogę.

Kolejną zaletą banków energii EcoFlow jest możliwość zwiększania mocy i skracania czasu ładowania poprzez łączenie paneli solarnych oraz możliwość podwojenia pojemności EcoFlow River (do 576 Wh) za pomocą dodatkowego akumulatora.

Bardzo czytelny wyświetlacz na bieżąco informuje o stanie naładowania banku energii i czasie pracy, jaki pozostaje przy aktualnym poborze mocy.


Dolce vita kamperowania z inwerterowym agregatem Honda EU

Agregaty Honda EU przeznaczone do kamperowania są tak skonstruowane, by podróżni mogli delektować się najpiękniejszymi chwilami wakacji, a nie zaprzątać sobie myśli sprawami przyziemnymi. W takich okolicznościach najlepiej sprawdzają się jednofazowe, znane z niezawodności, ciche, wyposażone w inwerter agregaty prądotwórcze Honda serii EU – walizkowe EU 10i (1kW), EU 22i (2,2 kW) oraz przenośny EU 30i S (3kW).Ich moce nominalne, odpowiednio 0,9 kW / 1,8 kW / 2,8 kW oraz moce maksymalne – 1 kW, 2,2 kW i 3 kW, zapewniają zasilanie podstawowych odbiorników jednofazowych na pokładzie. Moc agregatu musi być większa od zsumowanej mocy odbiorników. Dodatkowo, wyposażone w gniazdo DC, umożliwiają ładowanie akumulatorów samochodowych rozwiązując problem ewentualnej awarii pojazdu w trasie. Są także praktycznym w plenerze źródłem zasilania stacji monitorujących loty dronów.

Inwerter

Pierwszą najważniejszą cechą tych agregatów prądotwórczych jest nowoczesna stabilizacja napięcia i częstotliwości prądu czyli inwerter. Jest to prądnica o innowacyjnej budowie i niemal o połowę mniejsza od tradycyjnych prądnic, której zadaniem jest niwelowanie wahań napięcia pojawiających się podczas przesyłania energii elektrycznej. Wahania napięcia mają negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie odbiorników, ponieważ te tracą wówczas zdolność pracy zgodnie z parametrami deklarowanymi przez producenta.Inwerter, najbardziej zaawansowany technologicznie system stabilizacji, działa niezależnie od obrotów silnika agregatu i bardzo szybko reaguje na częste zmiany obciążenia, podczas których wręcz idealnie utrzymuje znamionowe wartości napięcia i częstotliwości. Agregat z inwerterem generuje prąd, którego jakość na wyjściu jest lepsza niż ta dostępna w gniazdkach domowej sieci elektrycznej. W efekcie zasilane odbiorniki działają z rzeczywistą mocą. Dzięki temu rozwiązaniu agregaty te stanowią dziś najbardziej bezpieczne źródło zasilania wszelkich odbiorników, a przede wszystkim tych bardzo czułych na jakość prądu, zapewniając ich bezpieczne funkcjonowanie i długą żywotność.


Niska waga

Ich drugą ważną zaletą jest mały rozmiar i waga – poręczne gabaryty umożliwiają łatwe przenoszenie i ustawienie w miejscach, gdzie w danym momencie są potrzebne. Niska waga wynika nie tylko z konstrukcji urządzenia, ale głównie z zastosowania unikalnego rozwiązania jakim jest zminiaturyzowana prądnica. Agregaty walizkowe, najlżejsze, mogą być przenoszone w ręce, natomiast modele przenośne jak EU30iS – posiadają kółka i wygodny uchwyt, za pomocą których łatwo i szybko można zmienić ich lokalizację.


Cicha praca

Trzecią ważną, zwłaszcza w kamperze i przyczepie kampingowej, cechą jest cicha praca. Praktycznie niesłyszalna praca agregatów Honda z serii EU jest efektem zastosowania specjalnej dźwiękochłonnej obudowy oraz nowoczesnych tłumików.

Dodatkową zaletą agregatów EU jest możliwość uzyskania większej mocy wyjściowej, czyli zasilania nimi większej liczby odbiorników, dzięki zastosowaniu kabla do równoległego połączenia jednakowych modeli.


Praktyczne zalety przenośnych agregatów inwerterowych Honda EU

  • Kompaktowa obudowa.
  • Najnowocześniejsza inwerterowa stabilizacja napięcia i częstotliwości – niweluje wahania napięcia pojawiających się podczas przesyłania energii elektrycznej. Działając niezależnie od obrotów silnika agregatu, stale utrzymuje znamionowe wartości napięcia i częstotliwości i generuje prąd, którego jakość na wyjściu jest lepsza niż ta dostępna w gniazdkach,
  • Najwyższa jakość prądu – wytwarzany prąd jest bezpieczny dla odbiorników, nawet tych najbardziej czułych na jakość zasilania, co wpływa na wydłużenie ich żywotności. Agregaty są przeznaczone do zasilania jednofazowych odbiorników RTVAGD podstawowego użytku, urządzeń elektronicznych czy nowoczesnych elektronarzędzi, a także do ładowania akumulatorów dronów.
  • Paliwooszczędne silniki Honda zmniejszają koszty eksploatacji.
  • Wydłużony czas pracy, zwłaszcza w trybie pracy ekonomicznej - do 7- 8h na jednym zbiorniku paliwa (zależnie od modelu oraz obciążenia).
  • Cicha praca – agregaty mają specjalną dźwiękochłonną obudowę i nowoczesne tłumiki.
  • Gniazdo prądu stałego (DC) umożliwia ładowanie akumulatorów typu samochodowego.
  • Gniazda równoległego podłączenia generatorów – umożliwiają autosynchronizację czyli równoległe łączenie dwóch tych samych modeli agregatów w celu podwojenia mocy wyjściowej do zasilania większej liczby odbiorników.

Strzeż się przed podróbkami

Podróbki agregatów prądotwórczych nie posiadają żadnych wymaganych przepisami certyfikatów bezpieczeństwa. Stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia: mogą spowodować porażenie, a także dla mienia – mogą spowodować zniszczenie podłączonych do nich odbiorników, stanowić źródło pożaru. Więcej informacji o podróbkach.