Wertykulacja jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych trawników. Polega na pionowym nacinaniu darni w celu rozluźnienia i natlenienia gleby, usunięcia warstwy filcu i odmłodzenia darni. Zabieg ten w konsekwencji stwarza korzystne warunki do rozwoju i rozkrzewiania się trawy a także wpływa na ograniczenie rozprzestrzeniania się mchu.
Wskutek prawidłowo wykonanej wertykulacji, trawa staje się również bardziej odporna na choroby.
Wertykulację przeprowadza się po rozpoczęciu procesu wegetacji i oczyszczeniu trawnika z kamieni. Najlepiej - w dzień bezdeszczowy. Warto ten zabieg wykonywać przynajmniej raz w roku. Można go powtórzyć pod koniec sierpnia. Skuteczność zabiegu zależy od prawidłowego wykonania kolejnych etapów.
Jak to się robi:
- Oczyść trawnik z kamieni.
- Skoś nisko trawę.
- Zrób wertykulację w jedną stronę.
- Dokładnie wygrab filc i resztki roślinne.
- Zrób wertykulację w drugą stronę (na krzyż).
- Ponownie wygrab filc.
- Odżyw trawnik nawozem.
- Dosiej trawę.
Wertykulator
Urządzenie do wertykulacji powinno być dostosowane do powierzchni trawnika. W praktyce sprawdzają się maszyny spalinowe: niezależne od źródła energii elektrycznej, wyposażone w silnik dobrej jakości i o wysokiej mocy. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest model łączący funkcje wertykulatora z aeratorem.
Uniwersalny wertykulator TV 510 o szerokości roboczej 45 cm sprawdza się na trawnikach każdego formatu. Silnik Honda GX 160 o mocy 4,8KM zapewnia wysoką wydajność w trybie 1 500 m²/h i niskie zużycie paliwa. Silnik ten zachowuje ponad 2 000 motogodzin żywotności i może być poddany kilku remontom, tzw. szlifom.
Dodatkowym udogodnieniem, które poszerza zakres zastosowania maszyny, jest możliwość wymiany elementu roboczego na wzmacniany wał wertykulatora lub wał aeracyjny. TV 510 jest łatwy w obsłudze, praktycznie bezawaryjny i może być także wykorzystywany do aeracji trawników.