Źródła energii
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Najważniejszym kryterium wyboru agregatu prądotwórczego jest zastosowanie i związana z tym moc czynna, następnie koszty eksploatacji i serwisowania, marka, oryginalna produkcja, jakość urządzenia i zespołu „silnik-prądnica”, rodzaj stabilizacji napięcia (jeśli jest potrzebna). Cena zakupu nie powinna być najważniejszym kryterium, ponieważ w praktyce tanie agregaty nie gwarantują niezawodności i zazwyczaj wymagają większych nakładów finansowych w trakcie użytkowania, niż agregaty o wyższej cenie zakupu.

Świadomy klient pyta o cenę, ale w kontekście kosztów przeglądów i zużycia paliwa. Potwierdzeniem jakości i długiej żywotności agregatu jest długość okresu gwarancji, jak np. w przypadku agregatów Honda, których gwarancja może być wydłużona aż do 5 lat!



Z kwestią ceny powiązany jest też problem podróbek. Przede wszystkim należy unikać zakupu agregatów w przypadkowych miejscach i w bardzo atrakcyjnej cenie, ponieważ najczęściej są to urządzenia niepewnego pochodzenia, które w bardzo szybkim czasie ulegają awariom. Podróbki nie posiadają żadnych wymaganych przepisami certyfikatów bezpieczeństwa. Stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia: mogą spowodować porażenie, a także dla mienia - mogą spowodować  zniszczenie podłączonych do nich odbiorników, stanowić źródło pożaru. Dodatkowo, problem będzie stanowić znalezienie części zamiennych i wysokie koszty serwisowania. Więcej informacji o podróbkach wraz z galerią fałszywych agregatów Honda znajdziesz TUTAJ.





Moc. Zawsze powinna być większa od sumy mocy zasilanych odbiorników. Ważne, by uwzględnić fakt, że każdy odbiornik potrzebuje więcej mocy w chwili rozruchu. Niedoszacowanie mocy agregatu jest najczęściej popełnianym błędem w procesie wyboru i zakupu agregatu, dlatego zawsze warto uprzednio porozmawiać z Autoryzowanym Dilerem i skonsultować wybór z ekspertem, który również pomoże w obliczeniu mocy urządzenia.



Do użytku domowego przeznaczone są agregaty o mocy maksymalnej 1-3 kW, w tym agregaty dostępne w promocji „Honda na 5!”. Walizkowe EU 10i (moc max 1,0 kW, czas pracy 2h 40min), EU 22i (moc max 2,2 kW, czas pracy 4h) z inwerterową stabilizacją napięcia służą do zasilania urządzeń elektronicznych czy nowoczesnych elektronarzędzi. Idealnie sprawdzają się w podróżach camperem i na campingach oraz do ładowania akumulatorów dronów.

Przenośne agregaty o mocy 3 kW, jak EU 30i (czas pracy 3,5h), EU 30i S (czas pracy 8h), Honda EM30 (czas pracy 6h) mogą pełnić funkcję dodatkowego źródła prądu w sytuacjach awaryjnych w domu, w gospodarstwie, zasilając jednofazowe odbiorniki RTVAGD oraz czułe urządzenia elektroniczne, oświetlenie, nowoczesne elektronarzędzia.


 
Agregaty o większej mocy - w przedziale 3-7 kW - rekomendowane są do pracy na placu budowy i podczas remontów, np. jednofazowe EA3000 (3kW), EA3000AVR (3 kW) i najnowszy EA6000 (6 kW) oraz Honda EC3600 (moc maks. 3,6 kW) na benzynę (moc maks. 3,6 kW) i Honda EC5000 (moc maks. 5 kW) oraz trójfazowe Honda ECT7000F (moc maks. 7,0 kVA (400V)/ 4,0 kW (230V)) oraz ECT7000P (moc maks. 7,0kVA (400V)/ 4,0 kW (230V).



W przypadku potrzeby zasilania rezerwowego najlepiej jest wybrać generatory o mocy maks. 5 - 7 kW z automatycznym startem, współpracujące z nowoczesnym panelu automatyki podłączonym do sieci energetycznej: Honda EM5500 CXS AUTO (moc maks. 5 kW, i-AVR) i Honda EU70i S AUTO (moc maks. 7 kW, inwerter). Więcej o agregatach z automatycznym startem TUTAJ.



Moc maks. powyżej 16 kW zapewniają stacjonarne agregaty przemysłowe z silnikami Diesla, np. HYW - 20 T5 z wysokoprężnym silnikiem Yanmar 4TNV84T czy HFW - 60 T5 z silnikiem Iveco NEF45 SM 1A. Te agregaty sprawdzają się m. in. w branży sadowniczo-warzywniczej do zasilania chłodni, pomp elektrycznych stosowanych wczesną wiosną do ochrony przeciwprzymrozkowej upraw oraz do ich nawadniania w krytycznych fazach rozwoju. Tego typu generator prądu jest także niezawodnym zapleczem w przypadku wdrażania najbardziej nowoczesnych technologii stosowanych i sprawdzonych w praktyce w krajach zachodnioeuropejskich.



Zespół „silnik-prądnica”.

Jakość silnika i prądnicy musi być do siebie dostosowana. Najlepiej, gdy oba elementy pochodzą od jednego producenta, który tworzy agregat z konkretną, przemyślaną koncepcją techniczną, jak w przypadku agregatów Honda, w których prądnica zawsze jest precyzyjnie dostosowana do modelu silnika, dzięki czemu agregat jest trwały i generuje moc rzeczywistą, bezpieczną dla odbiorników. Na tej samej zasadzie są skonstruowane generatory EuroPower - EA 3000, EA 3000 AVR, EA 6000 oraz EA 6000 AVR, w których silnik Honda jest precyzyjnie skorelowany z prądnicą. Modele bez stabilizacji napięcia są przeznaczone do zasilania prostych odbiorników niewymagających stabilizacji napięcia, jak popularne elektronarzędzia (wiertarki, szlifierki), kompresory, jednofazowe betoniarki, sprzęt AGD podstawowego użytku. Modele AVR - do zasilania odbiorników wymagających stabilizacji napięcia, np. urządzeń elektronicznych.

W agregatach przemysłowych zespół „silnik-prądnica” jest jednym z kluczowych parametrów, dlatego profesjonaliści zwracają uwagę na  markę silnika, jak Yanmar czy Iveco oraz prądnicę, wśród których najlepszą opinię mają Stamford  i MeccAlte.

Stabilizacja napięcia.

Bardzo istotnym parametrem jakości agregatu jest wyposażenie go w stabilizację napięcia, a najlepiej - napięcia i częstotliwości, decydującej o jakości generowanej energii elektrycznej, która z kolei ma znaczący wpływ na wydajność i żywotność zasilanych odbiorników. Jakość energii elektrycznej określa odpowiednia wartość oraz częstotliwość napięcia zasilającego, która w Unii Europejskiej wynosi 50 Hz. Dla sieci przesyłowych wartości średnie częstotliwości napięcia zasilania odbiorników elektrycznych mierzone są w czasie 10s. W tym czasie przez 95% tygodnia wartości częstotliwości nie mogą przekroczyć zakresu od 47 Hz do 52 Hz. Takim samym regułom podlega wartość napięcia, która dla 95% tygodnia musi zawierać się w przedziale +10%/-10% napięcia znamionowego, czyli od 207 V AC do 253 V AC. Pamiętać należy, że częstotliwość generowana przez agregaty prądotwórcze zależy od prędkości obrotowej silnika. Częstotliwość napięcia rośnie lub spada wraz ze wzrostem lub spadkiem prędkości obrotowej silnika. Efektem spadków napięcia poniżej wartości znamionowych jest wzrost wytwarzanego prądu, a za wysokie wartości jego natężenia powodują uszkodzenie odbiorników. Niebezpieczne dla zasilanych odbiorników wahania napięcia niweluje stabilizacja napięcia.

  • Do najlepszych systemów - nowoczesnych i szybkich - stabilizacji napięcia i częstotliwości należy: inwerter - Honda EU 10i (1 kW), EU 22i (2,2,kW), EU 30i (3 kW), EU 30i S (3 kW), EU 70i S (7kW)   
  • Cyklokonwerter - Honda EM30 (3 kW)
  • inteligentny automatyczny regulator napięcia i-AVR - Honda EM5500 CXS,
  • regulatory napięcia D-AVR - Honda EG5500CL,  EG4500CL,  EG3600CL  
  • układ stabilizacji napięcia AVR - jednofazowe EA 3000 AVR, EA 6000 AVR, trójfazowy ECT7000P,

 

Sterownik

To jeden z najważniejszych podzespołów, wręcz „mózg agregatu”, który zarządza i kontroluje pracę urządzenia. Wybierając agregat przemysłowy warto zwrócić uwagę na jego nowoczesność i zakres monitorowanych parametrów, by zapewniał szybkie i łatwe zarządzanie pracą agregatu. Na przykład generatory  HYW - 20 T5 i HFW - 60 T5 oferują niezawodne panele sterowania w kilku opcjach. Trafny wybór sterownika umożliwia najwygodniejszy, dostosowany do indywidualnych potrzeb sposób kontroli pracy agregatu.



Umożliwia również podłączenie systemu "samoczynnego załączania rezerwy" tzw. SZR (z ang. ATS), który zapewnia monitorowanie parametrów sieci energetycznej i automatyczne uruchamianie agregatu w przypadku wykrycia zaniku napięcia w sieci. Każdy z nowoczesnych sterowników przede wszystkim jest intuicyjny w obsłudze, nawet dla osoby niedoświadczonej, która w krótkim czasie przyswoi sobie zasady obsługi.